Perukowiec - barwna i niesamowita ozdoba ogrodu

W planowaniu ogrodu ważne jest by postawić na rośliny, które nie będą zbytnio wymagające, a mimo to wyczarują cudowne kompozycje w ogrodzie. Perukowce świetnie sprawdzą się w tej roli, każdego lata pokryją się cudownymi kwiatostanami, które w formie mogą pryzpominać puszystą watę cukrową.

Perukowiec

Perukowiec to rodzaj rośliny, która należy do rodziny nanerczowatych. Występowanie tego rodzaju można zaobserwować w środkowej i południowej części USA, w części Meksyku, w południowej Europie oraz na dużych terenach Azji aż do południa Chin. 

Perukowiec traktowany jest jako roślina ozdobna, szczególnie odmiana: perukowiec podolski, ale w niektórych rejonach liści perukowca używa się również w garbarstwie. Pędy perukowca podolskiego mogą być źródłem żółtego barwnika, a perukowiec amerykański zawiera barwnik pomarańczowy. 

Perukowiec jest rośliną, która w obrębie wiechy posiada kwiaty męskie, obupłciowe oraz niedorozwinięte. 

Wiechy perukowcaWiechy perukowca Fot. Shutterstock

Perukowiec podolski

Perukowiec podolski to bardzo oryginalna roślina z wiechowatymi kwiatostanami. Krzew ten dorasta do wysokości ok 3-4 m. Posiada on rozgałęzione nagie pędy, które pokryte są dużymi zielonymi liśćmi, które pokryte są sinoniebieskim, matowym meszkiem. Na jesień liście zwykle przebarwiają się na kolor żółtopomarańczowy. Jednak największą ozdobą rośliny są jej specyficzne wiechowate kwiatostany. 

Kwiatostany perukowca podolskiego złożone są z drobnych, żółtych kwiatków, które w lecie przekształcają się w puszyste kwiatostany, które kojarzyć mogą się z peruką, lub puchatą chmurką. 

Pędy młodych krzewów skierowane są głównie do góry, dopiero w kolejnych latach gałęzie stają się bardziej rozłożyste. Liście w dotyku przypominają papier i mogą być w kolorach od jasnej zieleni do ciemnej purpury. 

Pod koniec maja na szczytach pędów zakwitają żółte wiechy drobnych kwiatów. Następnie, po przekwitnięciu kwiatostan rozrasta się w większy owocostan, który przypomina wielką porcję waty cukrowej. Owocostan zbudowany jest z wydłużających się szypułek po przekwitłych kwiatach i pokryte są puszystymi włoskami. 

Perukowiec na pniu

Perukowiec jest wielopiennym wysokim krzewem, jednak na rynku można znaleźć również szczepione na pniu sadzonki, które mogą idealnie dopełnić kompozycji ogrodu. 

Cięcie perukowca

Perukowiec jest rośliną, która nie wymaga cięcia, pięknie się rozrasta i nie potrzebuje dodatkowych zabiegów. Jednak gdy jesteśmy posiadaczami trochę mniejszego ogrodu i nie możemy pozwolić sobie by 4 metrowy rozłożysty krzew swobodnie i nieregularnie się rozrastał, konieczne będzie przycięcie pędów. Kiedy przycinamy perukowca? Cięcie najpóźniej wykonać można w kwietniu, tak aby roślina mogła jeszcze wypuścić kwiatostany, późniejsze przycięcie spowodowałoby brak kwitnienia w danym roku. 

Akcesoria do pielęgnacji roślin:

Perukowiec wymagania

Krzew perukowca wymaga dużo słońca, dzięki czemu będzie obficie kwitł i owocował. Jednak pod względem innych warunków, krzew ten jest dosyć prosty i niewymagający. Dobrze radzi sobie na suchych stanowiskach i niezbyt żyznej glebie, ponieważ wykształca bardzo rozległy system korzeniowy. Jednak rozłożysty system korzeniowy oznacza również, że niemożliwe staje się przesadzenie starszego okazu perukowca. 

Perukowiec jest również częściowo odporny na mróz, jednak młode okazy warto w zimie osłonić np włókniną. 

Krzewy perukowca najlepiej czują się na stanowisku słonecznym i dobrze zniosą nawet dłuższe okresy suszy, jedynie młode okazy potrzebują podlewania w przypadku utrzymujących się upałów. 

Perukowiec jest krzewem naprawdę prostym w uprawie, jest odporny na choroby oraz lekkie zasolenie. 

Gdy na jesień - pod koniec okresu wegetacji, zaobserwujemy zniekształcone liście, może nawet lekko postrzępione, nie należy się obawiać - w taki sposób roślina przygotowuje się do zimy. 

Perukowiec bardzo dobrze znosi również zanieczyszczenia powietrza, więc sprawdzi się również w miejskich ogrodach. 

Jak szybko rośnie perukowiec?

Perukowiec jest rośliną szybko rosnącą, w pierwszym roku może osiągnąć już pół metra wysokości. 

Wysiew nasion perukowca może być całoroczny, a siewki wiosenne na jesień, w odpowiednio słonecznych warunkach mogą osiągnąć 70 cm wysokości. 

Rozłożysty krzew perukowcaRozłożysty krzew perukowca Fot. Shutterstock

Co posadzić obok perukowca?

Perukowiec prezentuje się pięknie jako soliter, jednak może być również dobrym dodatkiem do ogrodowej kompozycji z takimi roślinami jak:

  • aster chiński
  • mikołajek alpejski
  • przegorzan
  • liatra kłosowa
  • szałwia omszona
  • iglaki
  • kalina
  • złotokap
  • ligustr
  • nagietek lekarski
  • czyściec wełnisty
  • lawenda wąskolistna

Krzew ten sprawdzi się również w formie żywopłotu, wtedy jednak wymaga odpowiedniego cięcia i formowania. 

Najpiękniejsze odmiany perukowca

Perukowiec podolski może być uprawiany w różnych odmianach, do najpiękniejszych z nich należą: 

'Young Lady' - Krzew o zwartym pokroju, dorastający do 2-3 m. Kwitnie już w pierwszym roku od posadzenia.

'Royal Purple' - Wyjątkowo piękny okaz, który rośnie nawet na piaszczystej glebie. Jego liście są intensywnie ciemnopurpurowe, a jesienią przebarwia się na kolor żółtoczerwony.

'Lilia" - odmiana ta dorasta do 1,5 m

'Rubrifololius Group' - jesienią ta odmiana przebiera jaskrawoczerwony kolor

Dlaczego perukowiec nie kwitnie?

Powodem dla którego perukowiec nie wypuszcza kwiatostanów, może być zbyt późne i intensywne przycinanie.

Gdy nasz perukowiec nie był przycinany, a nadal nie wypuszcza kwiatów powodem może być zbyt duże zacienienie i zbyt kwaśny odczyn gleby. Gleba dla perukowca powinna być bardziej obojętna i zasadowa. 

Przyczyną braku kwitnienia mogą być również wczesnowiosenne przymrozki, które atakują pierwsze rozwinięte pąki kwiatowe. 

'Peruki' perukowca'Peruki' perukowca Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA