Sad w ogrodzie? Podpowiadamy jakie drzewka i krzewy owocowe wybrać

W przydomowym ogrodzie najczęściej sadzimy różne odmiany krzewów ozdobnych i bylin, jednak krzewy i drzewka owocowe to świetny sposób by cieszyć się smacznymi plonami.

Uprawa własnych owoców w ogrodzie jest niezwykle satysfakcjonująca, nawet w niewielkim ogrodzie lub na tarasie możemy uprawiać krzewy owocowe.

Mrozoodporne krzewy i drzewa owocowe

Gdy obawiamy się o niskie temperatury zimą, a nasza działka narażona jest na silne wiatry i przemarzanie w zimie, powinniśmy zdecydować się na mrozoodporne gatunki drzew i krzewów owocowych. 

Owoce Kaki i mini KiwiOwoce Kaki i mini Kiwi Fot. Dom i Sad

Jako rośliny mrozoodporne możemy polecić:

Mini kiwi 'Aktinidia' - jesienią jej liście przybierają piękny różowo-biały odcień. Jest to krzew wijący się wokół podpór, dorastający do 4 metrów długości. Jest to roślina samopylna, więc nawet pojedynczy krzew w ogrodzie może owocować. Pyszne, małe owoce kiwi można zbierać już pod koniec sierpnia.

Kaki 'Rojo Brillante'  jest gatunkiem stosunkowo mało znanym w Polsce, ale wartym uwagi, bo owoce zachwycają smakiem i są bardzo zdrowe. Dorosłe drzewko Kaki dorasta do 5 metrów wysokości, a pierwszym owocowaniem możemy cieszyć się już w 2 roku od posadzenia. 

Czereśnia kolumnowa czarna 'Prunus avium' - dobrze znana czereśnia sprawdza się również jako roślina ozdobna, piękne kwiaty zachwycają wiosną, a owoce cieszą latem. Sadząc czereśnię na dobrze nasłonecznionym stanowisku możemy cieszyć się pysznymi, słodkimi owocami każdego roku!

Grusza kolumnowa 'Pyrus communis" jest niskim drzewkiem, które maksymalnie osiąga wysokość dwóch metrów, ale mimo swojej niepozornej wielkości bardzo obficie owocuje. Owoce gruszy dojrzewają dopiero w połowie października, są soczyście żółte i duże - aż 150 g. Grusza kolumnowa nadaje się również do  uprawy w doniczce. 

Morwa czarna 'Morus nigra' to odmiana drzewa popularnego w naszych parkach. Możemy być pewni, że dobrze przetrzyma zimę, gdyż wytrzymuje temperatury nawet do -30 stopni celsjusza. Morwa czarna może dorastać do wysokości nawet 13 metrów!

Owoce morwy czarnej i figowcaOwoce morwy czarnej i figowca fot. Dom i Sad

Drzewa i krzewy owocowe na taras i balkon

Gdy nie mamy ogrodu, nie musimy rezygnować z własnych upraw drzewek i krzewów owocowych. Na małej przestrzeni i do donic świetnie sprawdzą się takie rośliny jak: 

Morela kolumnowa Compacta 'Prunus armeniaca' - jest to odmiana odporna na mrozy i choroby. Jest to samopylna karłowa odmiana, która charakteryzuje się zwartym pokrojem i dorasta to 2 metrów wysokości. 

Śliwa kolumnowa Imperial 'Prunus domestica' - bujna odmiana śliwy, która wytwarza owoce gęsto wokół pnia i dorasta maksymalnie do dwóch metrów wysokości. Dzięki swojemu uporządkowanemu i zwartemu pokrojowi świetnie sprawdzi się w donicach na balkonie i tarasie. 

Nektaryna kolumnowa Fantasy 'Prunus persica' to prosta w uprawie roślina, która wymaga słonecznego stanowiska, ale dorasta do wysokości ok 1,5 m. Dzięki zwartemu pokrojowi świetnie sprawdzi się jako roślina balkonowa, wydając co roku smaczne pomarańczowe owoce. 

śliwa i nektaryna kolumnowaśliwa i nektaryna kolumnowa fot. Dom i Sad

Sprawdźcie również pozostałe sadzonki w promocyjnych cenach:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.