Stoliki kawowe - przewodnik po stylach

Magdalena Polak
02.06.2022 14:49
Każdy z nas w swoim salonie funkcjonuje trochę inaczej. Czasami to wnętrze może pełnić jednocześnie rolę sypialni czy domowego biura. Dużo zależy również od wielkości pokoju. Jednak stolik kawowy to ten mebel, który z pewnością wydaje nam się niezastąpiony w przestrzeni dziennej domu lub mieszkania. Podpowiadamy, jakie stoliki wybrać zależnie od stylu wnętrza.

Najczęściej wybierane stoliki kawowe w naszych domach to drewniane proste modele, które z łatwością można dopasować do wielu stylów wnętrz. Jednak na rynku znajdziesz dużo niesamowitych modeli, które mogą stać się bohaterami salonowych aranżacji. 

Styl Industrialny

Styl industrialny wywodzi się z przekształcania byłych przestrzeni przemysłowych na wnętrza mieszkalne. Zrodził się z konieczności dostosowania się do zmieniających się realiów. Początkowo wnętrza industrialne były zimne i surowe, jednak z czasem nieco złagodniały, a styl ten zawojował salony, został doceniony nie tylko przez architektów, ale również przez użytkowników. 

Propozycje najciekawszych stolików kawowychPropozycje najciekawszych stolików kawowych fot. Lookhome

Styl glamour

Glamour to styl, który zrodził się w Stanach Zjednoczonych, w bogato zdobionych wnętrzach willi. To styl pełen luksusowych dodatków i odbijających światło materiałów. Glamour czerpie ze stylów mienionych epok, docenia ornamenty i łączenie mebli o skomplikowanych kształtach z prostymi minimalistycznymi formami. Wnętrze glamour nie może być kopią historycznych, barokowych przestrzeni, ma się jedynie nimi inspirować i tworzyć współczesną klasykę. 

Kod rabatowy na -8% na całą ofertę. Wystarczy w koszyku wpisać 4KATY i wartość naliczy się automatycznie. Dotyczy wszystkich produktów (nawet przecenionych), ale minimalne zamówienie to 200 zł. Kod nalicza się wyłącznie od kwoty produktu i nie dotyczy kosztu transportu.

Styl retro

Styl retro we wnętrzach to dobrze zaplanowany powrót do przeszłości. Dopracowane formy drewnianych mebli, gustowne dodatki - oto kwintesencja stylu lat 60. i 70. To wystrój łączący przeszłość ze współczesnością. W stylu retro meble powinny być bohaterami aranżacji, szczególnie te ze starannie wykonanymi detalami, takimi jak gałki, nóżki i klamki. 

Drewniany stolik kawowy będzie dobrym dodatkiem do wnętrz w stylu skandynawskim i retro.Drewniany stolik kawowy będzie dobrym dodatkiem do wnętrz w stylu skandynawskim i retro. Fot. Shutterstock

Styl mid-century modern

Styl mid-century modern miał się najlepiej w latach 40., 50. i 60. Wnętrza były jasne, przestronne i bardzo funkcjonalne. Styl ten lubi naturalne materiały i zieleń, ale nie lubi sztywnego wydzielania pomieszczeń. Zdecydowanie lepiej sprawdza się w mieszkaniach z otwartym planem.

Styl mid-century modern charakteryzuje przede wszystkim funkcjonalność, obecność drewna i geometryczne wzory. "Form follows function" (forma podąża za funkcją) to hasło, które powinno nam przyświecać podczas urządzania wnętrz o takim charakterze. 

Wnętrze mid-century modernWnętrze mid-century modern Fot. Shutterstock

Styl Skandynawski

Styl skandynawski jest zdecydowanie najpopularniejszy w naszych domach. Polacy kilkanaście lat temu zachwycili się prostymi, jasnymi, funkcjonalnymi wnętrzami, które były tak różne od pomieszczeń późnych lat 90. i początku XXI wieku. 

W stylu skandynawskim stawiamy na jasne kolory, naturalne materiały i minimalistyczny wystrój. 

Jednak ten styl to nie tylko biele i szarości, w takich wnętrzach dobrze sprawdzą się też jasne kolory, takie jak błękity czy wrzosy, które rozświetlają nasze pomieszczenia. 

Bardzo ważne są naturalne materiały: drewno, kamień, wiklina i naturalne tkaniny: len, bawełna i wełna. 

Więcej o: