Podkaszarka: top 18 propozycji, dzięki którym lepiej zadbasz o estetykę ogrodu

Kosiarka to niejedyne urządzenie pomagające w pielęgnacji trawnika. Ten sprzęt doskonale sprawdza się na dużych powierzchniach. Natomiast podkaszarka pomoże wyrównać wszelkie nierówności i przyciąć trawę w trudnodostępnych miejscach. Jaką wybrać?

Podkoszarka.Podkoszarka. Fot. Shutterstock

Kosiarka jest świetnym urządzeniem do pielęgnacji większego trawnika, ale dodatkowo dzięki podkaszarce można lepiej zadbać o jego estetykę. Pozwala precyzyjnie przyciąć trawę w trudno dostępnych miejscach, na przykład w pobliżu drzew, krzewów czy ogrodzenia. Dzięki niej możliwe będzie również wyrównanie źdźbeł trawy i dopracowanie każdego zielonego miejsca w ogrodzie. 

Jaką podkaszarkę kupić - spalinową czy elektryczną?

Podkaszarkę tak samo jak kosiarkę warto wybrać, uwzględniając powierzchnię, ukształtowanie oraz ilość przeszkód w ogrodzie (krzewów, drzew, płotków, itp.) Może być napędzana silnikiem spalinowym bądź elektrycznym, który zasilany jest z sieci lub z akumulatora. 

Podkoszarka spalinowa zazwyczaj ma większą moc i średnicę cięcia, dlatego lepiej sprawdza się podczas wymagających zadań na większych powierzchniach, np. w parkach. Przed zakupem warto jednak się upewnić czy ma wzmocnioną konstrukcję, niski poziom drgań, dobry silnik czy wygodny uchwyt. Te elementy wpływają na komfort obsługi i pracy. 

Natomiast do pielęgnacji domowego ogrodu wystarczy podkoszarka elektryczna akumulatorowa. Poradzi sobie z każdą trawą, a przy okazji jest ekonomiczniejsza, lżejsza i cichsza niż urządzenie spalinowe. Nie trzeba jej też podłączać do sieci energetycznej, co jest bezpieczniejsze i wygodniejsze podczas koszenia. 

O wydajności takiej podkaszarki decyduje rodzaj i pojemność akumulatora, może by litowo-jonowy (około 40 V), także podwójna żyłka półautomatyczna. Natomiast wygodę pracy może zapewnić ergonomiczna rękojeść i doskonałe wyważenie.

Podkaszarka.Podkaszarka. Fot. Shutterstock

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed zakupem podkaszarki?

Istotnym elementem wyposażenia podkoszarki jest głowica z tnącymi żyłkami. Warto zwrócić uwagę czy wysuwają się ręcznie, półautomatycznie czy automatycznie. Ostatnia możliwość jest najdroższa, ale najwygodniejsza. Warto też wybrać sprzęt z głowicą, którą można ustawiać pod różnym kątem. Dzięki temu taki sprzęt poradzi sobie z przycięciem trawy w najbardziej niedostępnym miejscu. 

Na komfort pracy wpływa też możliwość regulacji długości drążka, na którym zamocowana jest głowica. Dzięki temu nawet bardzo niska albo bardzo wysoka osoba będzie mogła dostosować go do swojego wzrostu. Istotny jest też uchwyt, który można rozkładać i chować. Taki zajmuje o wiele mniej miejsca podczas przechowywania. 

Ważnym elementem podkoszarki jest również pałąk ograniczający, który przydaje się podczas koszenia trawy tuż przy kwiatach. Zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia. Ponadto wskaźnik poziomu naładowania akumulatora czy wybór prędkości pracy również zwiększą komfort pracy. Dobra podkoszarka powinna też zapewnić pracę bez nadwyrężania ramion. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.