Jak dbać o żywopłot? Prezentujemy triki!

Małgorzata Duży
02.06.2022 13:40
Żywopłoty to ozdoba wielu ogrodów. To nie tylko estetyczny, ale i praktyczny dodatek do naszej przydomowej przestrzeni. Warto jednak zadać sobie pytanie - jak dbać o żywopłoty? Podpowiadamy, co zrobić, aby te rośliny prezentowały się jak najlepiej.

Zadbany żywopłot to piękna i praktyczna ozdoba. Dodatkowo pełni on funkcje izolowania danej części ogrodu do reszty. Postawiony na zewnętrznej krawędzi działki oddzieli nas od zgiełku i hałasu. Można nadać mu ekscentryczne kształty albo po prostu regularnie przycinać go w tradycyjny sposób. 

Jak posadzić żywopłot? 

ŻywopłotŻywopłot fot. Shutterstock

Sezon, w którym posadzimy rośliny na wymarzony żywopłot zależy od tego, czy będzie on liściasty czy iglasty. Rośliny liściaste należy sadzić albo w październiku, kiedy już opadną liście albo na początku wiosny, zanim rozkwitną pąki. Należy sadzić je w regularnych odstępach wynoszących minimum 20 cm. Dokładne parametry zależą o wybranego przez nas gatunku. 

Z kolei jeśli zdecydujemy się na żywopłot iglasty, można sadzić go przez cały sezon (pod warunkiem, że ziemia nie jest zamarznięta). Warto pamiętać, że choć sezon trwa od kwietnia do października to najlepszy czas na sadzenie żywopłotów iglastych to sierpień i września.  

Jak dbać o żywopłot? 

ŻywopłotŻywopłot fot. Shutterstock


Podstawą dbania o żywopłot jest jego regularne przycinanie. Do celu należy stosować specjalistyczny sprzęt, czyli nożyce do przycinania. Do wysokich żywopłotów idealnie nadadzą się nożyce do żywopłotu na wysięgniku.  

Niezwykle ważne jest, aby nożyce były komfortowe i nadały się zarówno do przycinania żywopłotu, jak i formowania w nich małych detali. Zadbaj o to, aby nożyce były stabilne i miały niezawodne zasilanie. Najlepiej, aby miały pojemny akumulator. 

Różne triki

ŻywopłotŻywopłot fot. Shutterstock


Aby nasz żywopłot prezentował się jak najlepiej, należy o niego odpowiednio dbać. Nie obejdzie się bez regularnego podlewania i nawożenia roślin tego typu. Jeżeli brakuje nam czasu na codzienne podlewanie żywopłotu, należy zamontować kropelkowy system nawadniania, który będzie podlewał żywopłot automatycznie. Szczególnie ważne jest, aby podlewać żywopłot tuż po jego posadzeniu. Po pewnym czasie można podlewać go już rzadziej.  

Żywopłoty to piękne uzupełnienie naszego ogródka. Należy jednak odpowiednio o nie dbać, aby prezentowały się jak najlepiej. Dlatego warto zakupić jak najlepsze nożyce do przycinania, dzięki którym okiełznamy nasze żywopłoty.  

Więcej o: