Kultowa wyciskarka Philippe Starck'a - Juicy Salif i inne designerskie propozycje

Designerskie akcesoria kuchenne od lat zachwycają i wzbudzają kontrowersje. Ale czy wszystko musi być tylko praktyczne? Philip Starck na pewno tak nie myślał.

Philip Starck to nazwisko znane każdemu projektantowi na świecie. Kontrowersyjny artysta i jego kontrowersyjne projekty przez lata były na ustach innych projektantów. Dla części rewolucyjny design, dla innych niepraktyczna ozdoba, mowa oczywiście o słynnej wyciskarce Juicy Saif.

Był rok 1990, Philip Starck spędzał czas na Capri pracując nad projektem na zlecenie marki Alessi. Włoska marka oczekiwała projektu tacy, ale w zamian dostała serwetkę ze szkicami kałamarnic i pomysłem na wyciskarkę do cytrusów. Obecnie serwetka, na której szkice wykonał Starck znajduje się na stałej ekspozycji Muzeum Alessi, ale my możemy cieszyć się tym oryginalnym designem we własnym domu. 

Wyciskarka Juicy Salif to 29 centymetrowa ikona designu, która od ponad 30 lat pokazuje jak łączyć design z oryginalnym poczuciem humoru i świetną jakością wykonania. 

Czy Juicy Salif jest najlepszą wyciskarką jaką możemy używać do wyciskania cytrusów? Zdecydowanie nie. Sam projektant powiedział: 'To nie jest przedmiot do wyciskania cytryn, tylko do rozpoczęcia rozmowy', użytkownicy podkreślają, że sok z cytryny jest na całym blacie, a cytryny nie są wyciśnięte do końca. Jednak niezależnie od tych opinii, wyciskarka ta ma zajmuje bardzo wysoką pozycję w świecie współczesnego designu i możemy znaleźć ją nawet w MoMA w Nowym Jorku. 

Designerskie wyciskarki do cytrusów to jednak nie tylko Juicy Salif, warto również wspomnieć o wyciskarce VITA, która została zaprojektowana na marki Bugatti przez Habits. Marka Bugatti to włoska firma rodzinna, założona w 1923 roku. Filozofią firmy jest wysokiej jakości ręczne rzemiosło i współczesna technologia skąpane w prawdziwie włoskim stylu. Vita to piękny kształt i wysoka jakość wykonania ze stali nierdzewnej. Jest to wyciskarka elektryczna, osadzona na chromowanej podstawie kielichowa wyciskarka skrywa w sobie praktyczny mechanizm. 

Jednak na próżno szukać włącznika uruchamiającego wyciskarkę. Jak zatem ją uruchomić? Wystarczy po podłączeniu do prądu przycisnąć owoc do stożka, a on sam zacznie się obracać z prędkością 90-95 obrotów na minutę. 

Polecenia warta jest również wyciskarka firmy SMEG, czyli włoskiej firmy założonej w 1948 roku przez Vittorio Bertazzoniego.  Smeg to akronim włoskich słów "Smalterie Metallurgiche Emiliane Guastalla", co oznacza "Zakłady Metalurgiczne w Guastalla". Marka ta zachwyca designem w stylu Vintage i solidnym wykonaniem. 

Elektryczna wyciskarka SMEG ma zaokrąglone kształty i wspaniałe kolory. Wykonana z trwałych materiałów posłuży Wam przez długie lata.

Gdy jednak nie zależy wam na designerskim gadżecie, tylko na wyciskarce, którą schowacie w kuchennych szafkach, wybór jest ogromny. 

Możecie również zdecydować się na wyciskarki wolnoobrotowe, które wycisną również inne warzywa i owoce. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.