Skuteczne sposoby na plamy z trawy

Nadchodzi czas na beztroskie zabawy naszych pociech na świeżym powietrzu. Niestety, dla nas oznacza to, że będziemy mieli do czynienia z uciążliwymi plamami z trawy. Jak się ich pozbyć? Podpowiadamy triki!

Jak usunąć plamy trawy z ubrań? Na to pytanie jest wiele odpowiedzi, zależnych od tego z jakim materiałem mamy do czynienia. Nieco inaczej usuwa się plamy trawy z bawełny, nieco inne sposoby spierają plamy z trawy z jeansów. Plamy z trawy to problem trapiący wielu rodziców podczas letniej zabawy ich pociech. Można się spotkać z tym, że wielokrotnie nasze dzieci wracały do nas umorusane trawą i błotem. Czy istnieje sposób na poradzenie sobie z plamami w trawy? Podpowiadamy, jak usunąć plamy z traw domowym sposobem.  

Problematyczne plamy z trawy 

Plamy z trawyPlamy z trawy fot. Shutterstock


Warto zadać sobie pytanie, dlaczego plamy z trawy są tak trudne do usunięcia. Dzieje się tak ze względu na chlorofil, zielony barwnik zawarty w roślinach. Ma on silnie barwiące właściwości. Chlorofil ma jednak niebagatelne znaczenie w procesach żywotnych przebiegających na ziemi. To on umożliwia wzrost roślin. Warto wiedzieć, że barwnik ten jest również używany w przemyśle spożywczym. Jednak niechętnie widujemy go na naszych ubraniach. Uwaga! Jeśli zauważymy plamę z trawy należy zająć się nią natychmiast. W przeciwnym wypadku barwnik może wsiąknąć do naszych ubrań i pozostać w nich na stale.  

Jak usunąć plamy z trawy 

Plamy z trawyPlamy z trawy fot. Shutterstock


Niezależnie od tego, jaką metodą obierzemy przy pozbywania się plam z trawy, pierwszym krokiem jest namoczenie poplamionego ubrania w zimniej wodzie. Wskazówka - poświęć szczególną uwagę na temperaturę wody, w której zamoczysz ubrania! Ciepła i gorąca woda może jedynie pogłębić problem spierania plam z trawy. Dlatego trzeba namoczyć ją w wodzie o niskiej temperaturze. Woda zmiękczy plamę jeszcze przed procesem spierania, co znacznie ułatwi pozbycie się jej.  

Pierwszym sposobem na usunięcie plamy z trawy jest alkohol. Mowa oczywiście o wysokoprocentowym, bezbarwnym trunku. Musi mieć około 70 promili, jednak jeśli takiego nie masz wystarczy spirytus rozcieńczony wodą. Należy zwilżyć nim plamę, lekko wetrzeć i pozostawić na około trzydzieści minut. Po tym czasie należy wyprać ubranie. Najlepiej zrobić to zimnej albo w ogóle lodowatej wodzie. Z kolei jeśli poplamiliśmy trawą wełniane ubranie, do namoczenia można użyć lekko podgrzanego alkoholu. 

Innym sposobem na usunięcie plam z trawy jest użycie... lakieru do włosów. Jeśli nie mamy w domu wysokoprocentowego alkoholu, lakier do włosów jest pewną alternatywą. Wystarczy spryskać plamę lakierem do włosów i pozwolić, aby czyszczone miejsce odpowiednio wyschło. Ewentualnie można poczekać, aż materiał stwardnieje. Uwaga, wskazówka. Taką palmę należy opryskać lakierem do włosów z obu storn materiału. Następnie należy pozbyć się plamy z trawy poprzez użycie czystej i suchej szczoteczki do zębów. I voila, plama nie jest już twoim problemem! 

Kolejny sposób to użycie kwasku cytrynowego. Dzięki niemu możemy pozbyć się wielu uciążliwych plan, dlatego jest to idealne rozwiązanie na plamy z trawy. Jedyne co trzeba zrobić, to zwilżyć plamę sokiem wyciśniętym z cytryny lub wodą wymieszaną z kwaskiem cytrynowym w proszku. Następnie trzeba potrzeć plamę, spłukać ją i powtarzać zabieg aż do osiągniecia upragnionego rezultatu.   

Dobrym wyjściem jest również zapranie plamy w płynie do mycia naczyń. Ta substancja nie zniszczy nawet najbardziej delikatnych ubrań. Poplamione trawą ubranie należy zaprać w płynie, a następnie wyprać w bardzo niskiej temperaturze.  

Jeżeli mamy do czynienia z plamą z trawy na białym ubraniu, należy rozważyć usunięcie jej za pomocą wody utlenionej. Warto jednak przy tym pamiętać, że kolorowe ubrania mogą się odbarwić. Zwilż plamę, zostaw ją na trzydzieści minut, a następnie upierz plamę w zimnej wodzie.  

Plamom z trway da radę również drogeryjny odplamiacz typu Vanish. Należy nanieść do na zieloną plamę, następnie wetrzeć i zostawić na około dwadzieścia minut. Po tym czasie należy uprać ubrania. Uwaga! Pamiętaj jednak o tym, aby do kolorowych ubrań nigdy nie stosować wybielacza (chlorku). 

Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie... mleka. Plamę należy nasączyć mlekiem i pocierać materiał aż do chwili, gdy plama zniknie całkowicie. Następnie należy uprać ubranie w pralce. 

Soda oczyszczona na plamy z trawy 

Przy wypadku z plamami z trawy należy również pamiętać o wybawicielu wielu gospodyń domowych. Soda oczyszczona znana jest ze swoich licznych właściwości, ponieważ potrafi wyczyścić prawie wszystko. W tym również plamy z trawy.  

Aby usunąć plamy z trawy należy sporządzić roztwór z ciepłej wody i 3-4 łyżeczek sody oczyszczonej. Po rozpuszczeniu się sody następnym krokiem jest natarcie plamy roztworem. Następnie należy przemyć plamę wodę i powtarzać proces aż do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu.  

Plamy z trawy na jeansy – sposoby 

Plamy z błotaPlamy z błota fot. Shutterstock

Przedstawione powyżej sposoby nie nadają się na wszystkie typy materiałów. Nie poleca się użycia kwasku cytrynowego i alkoholu na szczególnie delikatne tkaniny. Nie nadają się one również do tkanin technicznych, kolorowych i syntetycznych. W takim wypadku idealnie sprawdzi się płyn do prania.  

Warto mieć na uwadze, że oprócz miejscowego zaprania płynem plam z traw, można jeszcze wypłukać ubranie w lodowatej wodzie. Takie zmiękczenie ubrania w wodzie z płynem znacząco ułatwi późniejszy proces prania.  

Jak pozbyć się starej plamy z trawy? 

Nie zauważyłeś od razu, że na ulubionym ubraniu twojego dziecka znajdują się plamy z trawy? Nic straconego! Najpierw wypróbuj wszystkie opisane powyżej sposoby: alkohol, lakier do włosów, mleko sodę oczyszczoną, płyn do mycia naczyń, kwasek cytrynowy. Następnie, jeśli jakimś cudem plama nie odpuszcza, wypróbuj amoniak. Możesz jeszcze raz użyć alkoholu, mieszając go tym razem z solą. 

Plamy z błota 

Plamom z trawy nierzadko towarzyszą plamy z błota. Czy istnieje sposób na to, aby poradzić sobie z tym uciążliwym problemem? 

Tej rodzaj plan powinno czyścić się na sucho. Należy osuszyć, np. suszarką, większą cześć błota i piasku. Strzepnij, pocieraj i drap uporczywą plamę, aż pozbędziesz się nadmiaru ziemi. Następny krok to zapranie ręcznie tkaniny mydłem. Przy bardziej problematycznych plamach możesz użyć cytryny lub kwasu cytrynowego. Po ręcznym zapraniu uciążliwej plamy, czas na pranie! 

Warto zapisać sobie w notatniku, jakie są sprawdzone sposoby na usunięcie plam w trawy. Istnieje wiele sposób na rozwiązanie tego problemu, jednak nie wszystkie z nich nadają się na wszystkie rodzaje tkanin. Płyn do mycia naczyń, alkohol, lakier do włosów, a nawet mleko to tylko niektóre z nich. Przekonaj się sam, który sposób okaże się najbardziej skuteczny! 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.