Ikony designu - najbardziej rozpoznawalne designerskie fotele

Historia designu miała swoje wzloty i upadki, ale te słynne fotele zdecydowanie weszły do kanonu projektowania, a ich nietuzinkowe projekty są znane na całym świecie.

Ikony designu wśród foteli to obiekty znane szerokiej publiczności, studenci ASP uczą się o nich i inspirując się nimi, przygotowują własne projekty. Te nowatorskie meble powstawały w pracowniach najlepszych projektantów, a obecnie możecie je mieć we własnym domu. 

Ikony designu oprócz wspaniałej estetyki to również gwarancja stylu, są to ponadczasowe modele, które nie wyjdą z mody. 

Barcelona chairBarcelona chair Fot. LookHome

  • Barcelona Chair. Najbardziej znany mebel z końca lat dwudziestych XX w. Ludwig Mies van der Rohe zaprojektował fotel do salonu, którego konstrukcja składa się m.in. z 40 pasków cielęcej skóry oplatających stelaż z chromowanej stali nierdzewnej. Fotel ten został zaprojektowany jako element wyposażenia niemieckiego pawilonu na czas otwarcia Międzynarodowej Wystawy w Barcelonie w 1929 roku. Na pierwszy rzut oka fotel Barcelona wyróżnia się prostą stylistyką i szybko stał się ikoną modernistycznej architektury. Charakterystyczne nogi fotela Barcelona, układające się w kształt litery X inspirowane są siedziskami ze starożytnego Rzymu i Egiptu. 

Kod rabatowy na -8% na całą ofertę. Wystarczy w koszyku wpisać 4KATY i wartość naliczy się automatycznie. Dotyczy wszystkich produktów (nawet przecenionych), ale minimalne zamówienie to 200 zł. Kod nalicza się wyłącznie od kwoty produktu i nie dotyczy kosztu transportu.

  • Ball Chair. Fotel w kształcie kuli zaprojektowany przez Eera Aarniego, fińskiego projektanta w 1963 roku. Eero wpadł na pomysł projektu kuli, bujając się na łódce wykonanej z włókna szklanego. Fiński projektant ściął kawałek kuli i wypełnił jej wnętrze pianką poliuretanową. Ball Chair to fotel, w którym nie pozostaje nic innego jak tylko wygodnie się umościć, odciąć od świata zewnętrznego i odpocząć. Może właśnie dlatego zdobył taką popularność jako główne wyposażenie fińskich bibliotek. 

Ball chairBall chair fot. Shutterstock

  • LC2 Grand Confort. Fotel w kształcie sześcianu zaprojektowany przez trzyosobowy zespół projektantów: Le Corbusier, Pierre Jeanneret i Charlotte Perriand. Fotel ten został zaprojektowany już w roku 1928 we Francji. Obecnie modele z tej kolekcji stanowią stałą ekspozycję wzorniczą w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Prosta, wyważona bryła jest bardzo elegancka i mimo że fotel ten został zaprojektowany ponad 90 lat temu, idealnie pasuje do obecnych trendów wnętrzarskich. Nazwisko Le Corbusiera obecnie może wzbudzać wiele kontrowersji, nie każdy z projektantów zgadza się z jego projektami i ideami, jednak fotel LC2 zaskakuje prostotą i funkcjonalnością. 

LC2 Confort ChairLC2 Confort Chair Fot LookHome

  • Fotel Egg Chair zaprojektowany przez Arne Jacobsena w 1958 roku to efekt eksperymentów z gliną, które pozwoliły na opracowanie niesamowitego kształtu siedziska. Jacobsen dostał zlecenie zaprojektowania całego hotelu SAS Royal w Kopenhadze oraz wszystkich mebli we wnętrzu. Sam mebel jest zaprojektowany w kontraście do budynku, który wyróżnia się prostymi, pionowymi i poziomymi liniami konstrukcji. Ten fotel od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem, wyróżniając się świetną ergonomią i zaskakującą stylistyką.

Zobaczcie też inne ciekawe projekty foteli:

Więcej o:
Copyright © Agora SA