Hibiskus ogrodowy: jak go uprawiać, pielęgnować i zimować? Oto garść porad

Hibiskus ogrodowy słynie z różnokolorowych kwiatów i ciemmnozielonych, okazałych liści. Pięknie potrafi udekorować każdą przydomową przestrzeń. Ma jednak swoje wymagania. Podpowiadamy, jak go uprawiać, pielęgnować i zimować.
Hibiskus ogrodowy.
Hibiskus ogrodowy. Fot. Shutterstock

Hibiskus ogrodowy nazywany też różą chińską może mieć nawet 6 metrów wysokości. Dotyczy to form drzewiastych, które rosną w Chwinach i Tajwanie. Polskie odmiany to bezkolczaste krzewy o maksymalnej wysokości 2 metrów, pięknych kwiatach o różnych kolorach i ciemnozielonych, błyszczących liściach. Pięknie prezentują się w każdym ogrodzie, dlatego warto wybrać kilka odmian i sadzić je w dobrze widocznych miejscach.

Hibiskus ogrodowy: uprawa

Hibiskus ogrodowy nie jest łatwy w uprawie, ponieważ to roślina o tropikalnym pochodzeniu, która nieustannie potrzebuje dużej ilości słońca, nie lubi także wiatru. Hibiskus ogrodowy najlepiej uprawiać na żyznych, przepuszczalnych glebach o lekko kwaśnym lub zasadowym odczynie. Ważna jest dla niego również odpowiednia wilgotność powietrza. Dlatego latem warto go delikatnie zraszać wodą, ale tak, by nie namaczać kwiatów i nie przelewać ziemi. Zbyt wilgotne podłoże też może mu bardzo zaszkodzić. 

Dlaczego hibiskus ogrodowy nie kwitnie? Może tak się zdarzyć jeśli hibiskusowi ogrodowemu brakuje nasłonecznienia. Kiedy ma odpowiednie warunki do uprawy, kwiaty najczęściej wypuszcza pod koniec lata - między lipcem, a wrześniem. Hibiskusa ogrodowego powinno się wtedy podlewać wodą z dodatkiem nawozów. Raz w roku należy też stosować nawóz długodziałający. 

Kiedy przycinać hibiskusa ogrodowego? 

Młode pędy hibiskusa ogrodowego przycina się wiosną, do połowy długości, zawsze nad pączkiem zwróconym na zewnątrz. O tej porze roku należy pozbywać się także uszkodzonych i przemarzniętych części. Dzięki temu roślina szybciej pobudzi się do wzrostu. 

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Hibiskus ogrodowy Moorea.
Hibiskus ogrodowy Moorea. Fot. Shutterstock

Hibiskusa ogrodowego można rozmnażać ze zdrewniałych wierzchołków pędów. Najlepiej robić to w maju i czerwcu, kiedy jest ciepło. Sadzonki lepiej ukorzenią się też przy dużej wilgotności powietrza.

Jeśli hodujemy hibiskusa w domu, warto regularnie oczyszczać go z kurzu i dbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Domową odmianę warto też przesadzać w lutym, kiedy zaczyna rosnąć. 

Hibiskus ogrodowy: zimowanie

W porze zimowej warto dobrze okrywać hibiskusa ogrodowego (zwłaszcza młode rośliny), ponieważ źle znosi przymrozki. Można to robić na przykład za pomocą iglastych gałązek, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 5-8 stopni Celsjusza. W cieplejszych regionach Polski, w których zimowe temperatury nie przekraczają -15 stopni Celsjusza, wystarczy zrobić specjalną ochronę wokół krzewów hibiskusa ogrodowego. Może być wykonana z warstwy agrowłókniny lub słomianej maty. 

Podczas cieplejszych, zimowych dni, kiedy temperatura powietrza wynosi powyżej 0 stopni Celsjusza, wszelkie ochrony należy zdjąć. W innym razie pobudziłoby rośliny do rozwoju nowych pędów i liści, które mogłyby przymarznąć, kiedy tylko pojawiłby się ponowny mróz. 

Przed okryciem hibiskusa ogrodowego należy roślinę podlać, oczyścić z suchych liści, przyciąć uszkodzone, nadmiernie zagęszczone pędy, potem odchwaścić i spulchnić wyściółkować glebę. Pamiętaj! Etap podlewania hibiskusa ogrodowego należy zakończyć jeszcze przed nadejściem mrozu. W innym razie na powierzchni ziemi może utworzyć się skorupa z zmrożonej wody.

Jest też wiele mieszanych gatunków hibiskusa ogrodowego, które dobrze radzą sobie z łagodnymi przymrozkami, m.in. bagienny. Natomiast jeśli temperatura jest niższa niż 20 stopni Celsjusza, ochrona rośliny jest niezbędna. Bardzo wrażliwe odmiany hibiskusa ogrodowego, jak na przykład syryjska najlepiej przesadzać do dużych donic czy skrzynek i zimować w jasnym, chłodnym miejscu (garażu, piwnicy, w ogrodzie zimowym). 

Hibiskus ogrodowy: choroby i szkodniki 

Hibiskusa ogrodowego najczęściej atakują mszyce, przędziorki, mączliki i wełnowce. Najlepszym sposobem na pozbycie się ich jest stosowanie preparatu na bazie pyrethrum. Czasem, kiedy przesadzi się z podlewaniem, pojawia się też pleśń. Przez jakiś czas warto wtedy podlewać hibiskusa bardzo oszczędnie i stosować preparaty przeciwgrzybiczne. Zauważyłeś, że gleba hibiskusa jest zbyt sucha? Warto wtedy częściej zraszać kwiaty, a rzadziej podlewać. 

Więcej o: