Retro jest w modzie! Te gramofony i sprzęt retro dopełnią aranżacji wnętrza

MATERIAŁ PROMOCYJNY
07.06.2022 11:00
W ostatnich latach oprócz mody na wystrój wnętrz retro wraca również moda na winyle. Na rynku znaleźć możemy wiele nowoczesnych gramofonów, jednak nas szczególnie zainteresowały modele stylizowane na vintage.

Co było przed gramofonami? 

Zanim rynkiem audio zawładnęły płyty winylowe i gramofony, prekursorem sprzętów audio był Fonautograf zbudowany w marcu 1857 roku przez francuskiego wynalazcę Édouarda-Léona Scott de Martinville. Urządzenie to przypomina przewód słuchowy, a jego zadaniem było graficzne odwzorowywanie dźwięków. 

Fonautograf - czyli najstarsze znane urządzenie do zapisu dźwięku, stworzone przez Édouarda-Léon Scott de Martinville w 1857 roku.Fonautograf - czyli najstarsze znane urządzenie do zapisu dźwięku, stworzone przez Édouarda-Léon Scott de Martinville w 1857 roku. Fot. Shutterstock

Kilka lat później w 1877 roku Thomas Edison stworzył pierwsze urządzenie, które pozwalało na zapis i odtwarzanie dźwięków - fonograf. Niestety rozwiązanie zastosowane w wynalazku nie pozwalało na długą żywotność nagrań. 

Gramofon

10 lat po nieudanym wynalazku Thomasa Edisona, zostało opatentowane urządzenie odtwarzające płyty winylowe - gramofon. Zaprojektowany przez Emila Berlinera gramofon w kolejnych latach zdobywał popularność. 

W Polsce możemy spotkać się również z nazwą adapter, którą część z nas używa zamiennie na określenie gramofonu. 

Sprzęt audio w stylu retro

Styl retro w ostatnich latach świeci tryumfy. Wzornictwo czerpie z powrotów do historii. 

Retro fotele, sofy, stoliki kawowe czy vintage lampy wracają na salony wraz z paprotkami na ściennych kwietnikach. Ale to wszystko zatopione jest w dźwiękach muzyki z gramofonów, które stylizowane są na retro projekty audio. 

Sprzęt retro opakowany jest w atrakcyjny retro projekt, ale wnętrze nasycone jest technologią, która pozwala cieszyć się dobrą jakością dźwięku. 

Płyty winylowe miały przepowiedziany już swój koniec, jednak mają się nadal bardzo dobrze, a na rynku pojawiają się cały czas nowe wydania. Dlatego to świetny czas by zdecydować się na swój własny gramofon. 

Gramofon Lenco TT-33 Classic Phono NiebieskiGramofon Lenco TT-33 Classic Phono Niebieski Fot. Vobis

Gramofon Lenco TT-33 Classic Phono Niebieski

Ten stylowy gramofon jest opakowany w poręczne etui, więc możesz go zabrać ze sobą również na każdy wyjazd. Posiada on zintegrowane głośniki dzięki czemu z łatwością możesz odtwarzać swoją ulubioną muzykę w świetnej jakości. 

Gramofon ten wyposażony jest w napęd pasowy. 

Gramofon z radiem Camry CR1113Gramofon z radiem Camry CR1113 Fot. Vobis

Gramofon z radiem Camry CR1113

Ten nowoczesny gramofon stylizowany na retro daje możliwość odtwarzania płyt winylowych w jednej z trzech prędkości: 33/45/78 RPM.  Dodatkowo sprzęt ten posiada również wbudowane radio AM/FM dzięki czemu nawet gdy akurat przesłuchasz wszystkie płyty, będziesz mógł korzystać ze swojego sprzętu audio. Gramofon ten posiada wbudowane głośniki o łącznej mocy 3W, ale dzięki wejściu AUX łatwo można podłączyć zewnętrzne głośniki. 

Przenośny radioodtwarzacz Blaupunkt PP5.2BR

A co jeśli nie gramofon? Na rynku dostępne są również radioodtwarzacze w stylu retro. 

Przenośne radia pozwolą Ci słuchać Twojej ulubionej stacji wszędzie tam gdzie masz na to ochotę. 

Radioodtwarzacz retroRadioodtwarzacz retro Fot. Shutterstock

Sprawdź również inne propozycje sprzętu audio:

Więcej o:
Komentarze (13)
Zaloguj się
 • mistermadmat

  Oceniono 23 razy 21

  Wszystkie gów na ,które pokazliście to elektro złom i ktoś kto to wyprodukował powinien zostać ścięty .

 • trollmoll

  Oceniono 18 razy 16

  Nie pokazujcie takiego badziewia!

 • smutas

  Oceniono 11 razy 9

  Ogromna czesc energii projektantow gramofonow jest kierowana w strone unikniecia wibracji... A tu mamy super hicior; gramofon z glosnikami: Takie rozwiazanie bylo dobre dla dziecie do sluchania bajek...

 • trudnoznalezclogin

  Oceniono 5 razy 5

  przecież to jest ciekawostka, na poziomie mister hita z PRLu. A podłączenie głośników do gniazd AUX nie spowoduje, że będzie się z nich wydobywać dźwięk (o ile nie mają w sobie wzmacniacza).

 • pataran

  Oceniono 10 razy 4

  Chyba srit a nie hit. Gramofony w ogóle są niszowe, a jeszcze retro to już nawet nie chcę myśleć.

 • kmrp

  Oceniono 3 razy 3

  Od wynalazku Emila Berlinera do zastosowania winylu (PCV) była jeszcze dłuuuuga droga...

 • misio1980

  Oceniono 2 razy 2

  Czekam z niecierpliwością na artykuł opisujący wrażenia sensoryczne i technologiczne z obcowania z telewizorem Rubin. Będzie to miało równie wielki sens jak artykuł próbujący wmówić komukolwiek, że skrzynka z głośnikami i szlifującą płyty wkładką piezoelektryczną "pozwala odtwarzać ulubioną muzykę w świetnej jakości".

 • kmrp

  Oceniono 2 razy 2

  "Wr�� do artyku�u" - podobno mamy kodowanie U n i c o d e, a tu taki kwiatek.

 • pkozar

  Oceniono 4 razy 2

  Poza aranżacją wnętrza do niczego innego się nie nadają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX