Polska ceramika to nie tylko wyroby z gliny. S± te¿ funkcjonalne formy, które powsta³y z recyklingowanych materia³ów, które nie zagra¿aj± ¶rodowisku, a przy tym nadal wygl±daj± piêknie i szlachetnie. Przedstawiamy najnowsze, niebanalne pomys³y polskich artystów, które wyró¿niono w tegorocznym konkursie Must have 2022.
Oto talerze ENDE zaprojektowane przez Aleksandrê Waliszewsk±, a tak¿e Nataliê Gruszeck±, która wraz z Jakubem Kwarciñskim prowadzi studio ceramiki ENDE. Przedstawiaj± ró¿ne sylwetki i twarze ludzi, zwierzêta oraz elementy natury. Maj± te¿ ciekawe, pastelowe kolory i krawêdzie wykoñczone na z³oto. To luksusowa ceramika codziennego u¿ytku, która ³±czy funkcjonalno¶æ z oryginaln±, estetyczn± form±. Obecnie produkty tej polskiej marki sprzedawane s± w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji, na bliskim wschodzie oraz w Australii i Nowej Zelandii. Kilka razy w roku mo¿na je zobaczyæ podczas festiwali i wystaw designu.
Produkty projektowane przez Nataliê Gruszeck± charakteryzuje zaskakuj±ca kombinacja nowoczesnej formy, nawi±zanie do dobrej tradycji i elegancji w detalu oraz dbanie o humorystyczne walory prac. Chcemy, aby unikatowe i intryguj±ce, wysokiej jako¶ci produkty, rêcznie wykonywanie z sercem, mog³y trafiæ do r±k szerokiego grona amatorów piêknych przedmiotów w Polsce i na ¶wiecie
- wyja¶niaj± za³o¿yciele marki ENDE.
Dominika Kulczyñska i Mateusz Peringer z Zakwas Studio zaprojektowali wyj±tkow± maselniczkê z porcelany. Dziêki odciêciu dostêpu powietrza, mas³o wewn±trz niej nie je³czeje i pozostaje miêkkie. Maselniczkê mo¿na myæ w zmywarce.
Anna Pol, Marianna Sztyma oraz Magda Wolna zaprojektowa³y dla Manufaktury w Boles³awcu kolekcjê ponad 60 talerzy i 10 wazonów w kolorze kobaltu. Wszystkie s± rêcznie malowane i maj± unikatowe wzory. Przedstawiaj± sylwetki ludzi oraz zwierz±t.
Wazony powsta³y dla Manufaktury w Boles³awcu, która znana jest z tego, ¿e z sukcesem scala tradycyjne wzornictwo z nowymi trendami. My po³±czy³y¶my najbardziej charakterystyczny kolor ceramiki boles³awieckiej - kobalt - z nasz± wra¿liwo¶ci±. Anna Pol do³o¿y³a ¶lad pêdzla, Magda Wolna - grube kontury swoich prac graficznych, Marianna Sztyma - ¶wiat ilustracji [...] Kobaltowa 2 to kolekcja ró¿norodna w doborze talerzy. Jest romb, kwadrat, i piêkny d³ugi pó³misek, który fantastycznie wpisa³ siê w japoñskie inspiracje naszej trójki
- wyja¶niaj± projektantki na swoim Instagramie @pol_sztyma_wolna.
Wazony ceramiczne z kolekcji Lato zaprojektowa³a Magdalena Kucharska, za³o¿ycielka studia ceramiki Hadaki. To formy w najró¿niejszych wariantach kolorystycznych. Maj± kropki, kreski, linie. Wszystkie wykonywane s± rêcznie z dba³o¶ci± o ka¿dy detal.
Cech± charakterystyczn± kolekcji jest zabawa naturalnym, nieszkliwionym surowcem. Poprzez barwienie ceramiki w masie, uda³o siê uzyskaæ szlachetn± paletê barw, która dodatkowo wzbogacona zosta³a o hipnotyzuj±c± fakturê. Wyciête linie, kreski i kropki mieszaj± siê z kolorem, tworz±c dodatkow±, sensoryczn± warstwê. Wa¿ny jest tak¿e dotyk. Kontrastem dla wibruj±cych wzorów jest minimalistyczna i uspokojona forma wazonów
- wyja¶nia Magdalena Kucharska.
Porcelanowy czajnik z fili¿ank± zaprojektowa³a Edyta Cieloch i studio Modus Design. Produkty tworz± jedn± bry³ê, zwart± kompozycjê przestrzenn±, która jest po³±czeniem podstawowych figur geometrycznych - kuli i prostopad³o¶cianu. To przyk³ad wzornictwa u¿ytkowego, które odwo³uje siê do aktualnej, jak równie¿ bauhausowskiej idei kompozycji prostych bry³. Geometryczny zestaw na herbatê BAU solo mo¿na kupiæ w ró¿nym wykoñczeniu - szkliwionej bieli oraz w matowej porcelanie, w kolorach ró¿u, niebieskim, szarym, migda³owym, grafitowym, ceglastym oraz zielonym.
Stefan Staniszewski zaprojektowa³ kolekcjê ¶wiec, które po wypaleniu staj± siê pojemnikami do przechowywania. Dekoracyjne naczynia wyró¿nia rze¼biarska forma uchwytów oraz walor u¿ytkowy. Produkcj± zajê³a siê marka Kyuka Design, która wszystkie prace rêcznie wykonuje z porcelany Parian oraz naturalnych sk³adników, m.in. z ekologicznego, sojowego wosku, naturalnych olejków i drewnianych knotów.
Joanna Leciejewska, Agnieszka Mazurek to projektantki studia Ekierki Design, które stworzy³y kolekcjê ekologicznych przedmiotów do jadalni, inspirowanych ¦l±skiem. Ka¿dy obiekt wykonany jest z innego rodzaju recyklingowanego materia³u, co daje unikatowy efekt wizualny i gwarantuje niepowtarzalno¶æ. S± elementy wykonane z przetworzonych sieci rybackich o zielono-niebieskim kolorze, recyklingowane barwne nakrêtki od butelek oraz plastikowe opakowania, które wygl±dem przypominaj± granit.
Wszystkie produkty Silesia maj± rze¼biarsk± formê i wyprodukowa³ je Adam Krzemiñski z Boomplastic.
Poprzez projekt staramy siê g³osiæ nie tylko ideê konieczno¶ci ograniczenia ludzkiej rozrzutno¶ci. To te¿ sposób na wykorzystanie odpadów ludzkiego konsumpcjonizmu. Chcemy zwróciæ uwagê na mo¿liwo¶æ wykorzystania wyj±tkowych cech tworzywa sztucznego, które u¿yte w m±dry sposób, mo¿e zmieniæ postrzeganie tego niezwyk³ego materia³u. Oprócz cech fizycznych i plastyczno¶ci pozwala on tworzyæ przedmioty trwa³e, na lata, ale pozyskane w 100% z recyklingu
- wyja¶niaj± projektantki.