Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Polska ceramika to nie tylko wyroby z gliny. Są też funkcjonalne formy, które powstały z recyklingowanych materiałów, które nie zagrażają środowisku, a przy tym nadal wyglądają pięknie i szlachetnie. Przedstawiamy najnowsze, niebanalne pomysły polskich artystów, które wyróżniono w tegorocznym konkursie Must have 2022.
Kolekcja porcelanowych talerzy z grafikami artystki Aleksandry Waliszewskiej
Oto talerze ENDE zaprojektowane przez Aleksandrę Waliszewską, a także Natalię Gruszecką, która wraz z Jakubem Kwarcińskim prowadzi studio ceramiki ENDE. Przedstawiają różne sylwetki i twarze ludzi, zwierzęta oraz elementy natury. Mają też ciekawe, pastelowe kolory i krawędzie wykończone na złoto. To luksusowa ceramika codziennego użytku, która łączy funkcjonalność z oryginalną, estetyczną formą. Obecnie produkty tej polskiej marki sprzedawane są w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji, na bliskim wschodzie oraz w Australii i Nowej Zelandii. Kilka razy w roku można je zobaczyć podczas festiwali i wystaw designu.
Produkty projektowane przez Natalię Gruszecką charakteryzuje zaskakująca kombinacja nowoczesnej formy, nawiązanie do dobrej tradycji i elegancji w detalu oraz dbanie o humorystyczne walory prac. Chcemy, aby unikatowe i intrygujące, wysokiej jakości produkty, ręcznie wykonywanie z sercem, mogły trafić do rąk szerokiego grona amatorów pięknych przedmiotów w Polsce i na świecie
- wyjaśniają założyciele marki ENDE.
Maselniczka Mufka to powrót do tradycyjnej metody przechowywania masła w wodzie
Dominika Kulczyńska i Mateusz Peringer z Zakwas Studio zaprojektowali wyjątkową maselniczkę z porcelany. Dzięki odcięciu dostępu powietrza, masło wewnątrz niej nie jełczeje i pozostaje miękkie. Maselniczkę można myć w zmywarce.
Kobaltowa 2 - talerze i wazony z widocznym śladem pędzla
Anna Pol, Marianna Sztyma oraz Magda Wolna zaprojektowały dla Manufaktury w Bolesławcu kolekcję ponad 60 talerzy i 10 wazonów w kolorze kobaltu. Wszystkie są ręcznie malowane i mają unikatowe wzory. Przedstawiają sylwetki ludzi oraz zwierząt.
Wazony powstały dla Manufaktury w Bolesławcu, która znana jest z tego, że z sukcesem scala tradycyjne wzornictwo z nowymi trendami. My połączyłyśmy najbardziej charakterystyczny kolor ceramiki bolesławieckiej - kobalt - z naszą wrażliwością. Anna Pol dołożyła ślad pędzla, Magda Wolna - grube kontury swoich prac graficznych, Marianna Sztyma - świat ilustracji [...] Kobaltowa 2 to kolekcja różnorodna w doborze talerzy. Jest romb, kwadrat, i piękny długi półmisek, który fantastycznie wpisał się w japońskie inspiracje naszej trójki
- wyjaśniają projektantki na swoim Instagramie @pol_sztyma_wolna.
Wazony Lato: "Zabawa fakturą i kolorem, wariacje na temat kropki, kreski i linii"
Wazony ceramiczne z kolekcji Lato zaprojektowała Magdalena Kucharska, założycielka studia ceramiki Hadaki. To formy w najróżniejszych wariantach kolorystycznych. Mają kropki, kreski, linie. Wszystkie wykonywane są ręcznie z dbałością o każdy detal.
Cechą charakterystyczną kolekcji jest zabawa naturalnym, nieszkliwionym surowcem. Poprzez barwienie ceramiki w masie, udało się uzyskać szlachetną paletę barw, która dodatkowo wzbogacona została o hipnotyzującą fakturę. Wycięte linie, kreski i kropki mieszają się z kolorem, tworząc dodatkową, sensoryczną warstwę. Ważny jest także dotyk. Kontrastem dla wibrujących wzorów jest minimalistyczna i uspokojona forma wazonów
- wyjaśnia Magdalena Kucharska.
BAU solo – geometryczny zestaw na herbatę
Porcelanowy czajnik z filiżanką zaprojektowała Edyta Cieloch i studio Modus Design. Produkty tworzą jedną bryłę, zwartą kompozycję przestrzenną, która jest połączeniem podstawowych figur geometrycznych - kuli i prostopadłościanu. To przykład wzornictwa użytkowego, które odwołuje się do aktualnej, jak również bauhausowskiej idei kompozycji prostych brył. Geometryczny zestaw na herbatę BAU solo można kupić w różnym wykończeniu - szkliwionej bieli oraz w matowej porcelanie, w kolorach różu, niebieskim, szarym, migdałowym, grafitowym, ceglastym oraz zielonym.
Zestaw na herbatę BAU solo. Fot. Musthave.lodzdesign.com
"Inspirowane naturą" - kolekcja świec z pojemnikami zainspirowana podróżami, naturą i sztuką japońskiego rzemiosła
Stefan Staniszewski zaprojektował kolekcję świec, które po wypaleniu stają się pojemnikami do przechowywania. Dekoracyjne naczynia wyróżnia rzeźbiarska forma uchwytów oraz walor użytkowy. Produkcją zajęła się marka Kyuka Design, która wszystkie prace ręcznie wykonuje z porcelany Parian oraz naturalnych składników, m.in. z ekologicznego, sojowego wosku, naturalnych olejków i drewnianych knotów.
SILESIA – kolekcja przedmiotów na stół inspirowana industrialną architekturą regionu śląskiego
Joanna Leciejewska, Agnieszka Mazurek to projektantki studia Ekierki Design, które stworzyły kolekcję ekologicznych przedmiotów do jadalni, inspirowanych Śląskiem. Każdy obiekt wykonany jest z innego rodzaju recyklingowanego materiału, co daje unikatowy efekt wizualny i gwarantuje niepowtarzalność. Są elementy wykonane z przetworzonych sieci rybackich o zielono-niebieskim kolorze, recyklingowane barwne nakrętki od butelek oraz plastikowe opakowania, które wyglądem przypominają granit.
Wszystkie produkty Silesia mają rzeźbiarską formę i wyprodukował je Adam Krzemiński z Boomplastic.
Poprzez projekt staramy się głosić nie tylko ideę konieczności ograniczenia ludzkiej rozrzutności. To też sposób na wykorzystanie odpadów ludzkiego konsumpcjonizmu. Chcemy zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania wyjątkowych cech tworzywa sztucznego, które użyte w mądry sposób, może zmienić postrzeganie tego niezwykłego materiału. Oprócz cech fizycznych i plastyczności pozwala on tworzyć przedmioty trwałe, na lata, ale pozyskane w 100% z recyklingu
- wyjaśniają projektantki.