Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Nawadnianie ogrodu
By cieszyć się zadbanym ogrodem i plonami w ogrodzie warzywnym konieczne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Większość roślin ozdobnych czy warzyw wymaga regularnego podlewania. Przykładem roślin, które potrzebują sporej ilości wody są pomidory, cukinia, dynia i ogórki. Inne wymagania mają rośliny korzeniowe takie jak jak marchewki czy pietruszka, które powinniśmy podlewać raz w tygodniu. W obydwu przypadkach świetnie sprawdzi się automatyczne nawadnianie, które pozwoli nam oszczędzić czas i zadbać o dobre zbiory.
Zraszacze ogrodowe Fot. Shutterstock
Systemy nawadniania
Na rynku spotkać możemy kilka rodzajów systemów nawadniania ogrodów.
Najprostszym wyborem są gotowe systemy do samodzielnego montażu, które przeznaczone są do konkretnych stref i często są przystosowane do danego typu roślin (ogródek warzywny, kwiaty, rośliny doniczkowe, trawnik)
Możliwe jest również skompletowanie i instalacja samodzielna systemu nawadniania dopasowanego idealnie do naszych potrzeb - jest to rozwiązanie, które wymaga zaangażowania i czasu, ale będzie tańsze niż systemy projektowane przez firmy zajmujące się instalacją systemów nawadniania.
Jak zaplanować nawadnianie ogrodu
By dobrze zaplanować system nawadniania ogrodu konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie systemu zraszaczy, tak aby zasięgi poszczególnych zraszaczy wspólnie pokrywały większość terenu na którym rosną rośliny. W sieci dostępne są jednak bezpłatne programy online, które pomogą w zaprojektowaniu odpowiedniej ilości i rozmieszczenia zraszaczy.
Kolejne kroki, które sprawdzą się w planowaniu instalacji systemu nawadniania:
- sprawdzenie ciśnienia wody, która będzie używana do podlewania, w przypadku zbyt niskiego ciśnienia w miejscu poboru konieczne może być urządzenie wspomagające, które zapewni odpowiednie ciśnienie wody.
- w ogrodzie warto rozłożyć jest planowany przebieg poszczególnych sekcji systemu nawadniania - dbając o odpowiedni dobór grup roślin w poszczególnych sekcjach, tak aby miały podobne wymagania wodne
- należy sprawdzić rozmieszczenie i zasięg poszczególnych zraszaczy, sprawdzając każdorazowo typ zraszacza i zakres jego rozpylania
Automatyczne nawadnianie ogrodu
Gdy na co dzień mamy zbyt dużo obowiązków, lub nie jesteśmy w naszym ogrodzie codziennie dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie automatycznego systemu nawadniania. Dzięki temu nasz system nawadniania będzie podlewać nasz ogród według ustalonego schematu.
Skompletowanie automatycznego systemu podlewania wymaga zakupy dodatkowych elementów takich jak sterowniki i zraszacze, które są wyposażone w system elektrozaworów.
Dodatkowo automatyczny system wyposażyć można w czujniki deszczu i wilgotności, które umieszczone w podłożu informują system na temat poziomu wilgotności gleby, dzięki czemu ilość wody użytej do podlewania jest dostosowana zależnie od zapotrzebowania.
Instalacja nawadniania ogrodu Fot. Shutterstock
Nawadnianie ogrodu warzywnego
Nawadnianie ogrodu warzywnego jest bardziej skomplikowanym procesem niż nawadnianie ogrodu z roślinami ozdobnymi, ponieważ w ciągu sezonu warunki potrzebne do odpowiedniego wzrostu warzyw są zmienne. Linie kroplujące świetnie sprawdzają się w przypadku podlewania krzewów owocowych lub drzewek, jednak w przypadku sezonowych ziół czy warzyw lepiej sprawdzą się kroplowniki i mikrozraszacze.
W przypadku podlewania warzyw zaleca się by podlewać je rzadko, ale większą ilością wody. W trakcie jednego podlewania gleba powinna przyjąć 25 mm wody, tak aby gleba była zwilżona na głębokość minimum 15 cm.
Standardowe podlewanie może zostać zaplanowane co 2-3 dni, jednak w przypadku upałów, konieczne może się okazać podlewanie codziennie. Podobnie w przypadku mocno nasłonecznionych grządek oraz grządek wyniesionych, które wysychają zdecydowanie szybciej.
jak zaprojektować nawadnianie ogrodu warzywnego?
By dobrze zaprojektować nawadnianie naszych warzyw powinniśmy kierować się kilkoma ogólnymi zasadami, które pomogą stworzyć optymalny system.
- Zadbaj o ściółkowanie gleby
- podziel ogród na sekcje zależnie od potrzeb wodnych roślin
- grupuj rośliny o podobnych wymaganiach
- zaplanuj podlewanie w godzinach porannych
- nawet gdy wszystkie warzywa z grządek zostaną już zebrane, nie doprowadź do przesuszenia gleby
- kiełkujące warzywa podlewaj często i utrzymuj optymalna wilgotność
System nawadniania ogrodu warzywnego Fot. Shutterstock
Jak zrobić nawadnianie ogrodu
Samodzielna realizacja nawadniania ogrodu nie jest zbyt trudna. W przypadku zakupu gotowych zestawów, pozostaje nam jedynie instalacja w ogrodzie i jest to mniej problematyczne niż samodzielny wybór poszczególnych elementów.
Po odpowiednim zaprojektowaniu instalacji pierwszym krokiem jest wykopanie rowków na rury doprowadzające, może okazać się, że będzie to ponad kilkaset metrów rowów o głębokości poniżej 60 cm. Po wykopaniu rowów reszta prac jest już na pewno mniej wymagająca fizycznie. Należy odpowiednio przypasować i połączyć rury PE, które skręcamy za pomocą skręcanych złączek zaciskowych.
Przed zakopaniem całej instalacji wykonaj koniecznie próbę działania, tak aby mieć pewność, że wszystko działa i oszczędzić sobie późniejszego odkopywania nowej instalacji.
Aby zapewnić długie i bezawaryjne działanie systemu nawadniania konieczne jest zapewnienie czystej wody do instalacji. Jeśli woda w systemie będzie zanieczyszczona może to powodować degradację części w instalacji nawadniania. By zapobiec temu możliwe jest zainstalowanie filtrów, np: siatkowego, który zapewni oczyszczanie z zanieczyszczeń mechanicznych, oraz żwirowego, który pomoże oczyścić zanieczyszczenia biologiczne.
Skąd brać wodę do nawadniania ogrodu?
Najprostszym rozwiązaniem, ale z pewnością ekonomicznie nieopłacalnym i nie ekologicznym jest podłączenie systemu nawadniania ogrodu do sieci wodociągowej. Jednak przez spore zużycie wody będzie to generować wysokie rachunki.
W tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie wywiercenie własnej studni. Realizacja studni jest bardziej wymagająca i generuje pierwotnie wyższe koszty, jednakże zwrócą się one w kolejnych latach.
Ile kosztuje nawadnianie ogrodu?
System automatycznego nawadniania nie jest najtańszą inwestycją, jednak z pewnością pozwoli zaoszczędzić czas, który będziemy mogli poświęcić na coś innego.
Gotowe zestawy do podlewania ogrodów są wyceniane zależnie od wielkości ogrodu w którym będą instalowane. W ogrodzie o powierzchni 200 m2 koszt gotowego zestawu będzie wynosił nas około 2000 zł.