Najciekawsze modele krzeseł. Podpowiadamy jak wybrać krzesła idealne

Który mebel w jadalni jest najważniejszy? Mówi się że stół, ale na czym siedzieć przy stole? Niezbędne są nam krzesła, które odpowiednio dobrane dopełnią aranżacji wnętrza.

Krzesło - skąd się właściwie wzięło?

Krzesło, czyli mebel do siedzenia dla jednej osoby, którego historia rozpoczęła się około 4 tysiące lat temu. Pierwszą znaną formą krzesła były kamienne trony, które stopniowo zaczęły być robione również z innych materiałów. Z sal tronowych "krzesło" trafiło następnie do Siedziby Apostolskiej i biskupstw, przyjmując formę tronu biskupiego. Krzesła wolnostojące jakie znamy dzisiaj to wynalazek stosunkowo młody, w Europie krzesła do domów trafiły dopiero w wieku XVI. 

Obecnie krzesło to podstawowy element naszych domów i mieszkań, ale ich wybór nie jest najłatwiejszy.

Grafika przedstawiająca różne modele krzesełGrafika przedstawiająca różne modele krzeseł Fot. Shutterstock

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze krzeseł do jadalni. 

Ergonomia krzesła pełni bardzo ważną rolę, to ona wpływa na naszą wygodę. Siedzisko powinno być na wysokości 49 cm od podłogi, aby zapewnić wygodne oparcie dla nóg. Jednak kwestie ergonomii to nie wszystko a w naszych wnętrzach ważny jest również styl. 

Na rynku dostępne są krzesła w każdym kolorze, materiale i formie, tak aby dobrać je jak najlepiej do stylu w jakim wykonana jest jadalnia, kuchnia czy salon. Dzięki harmonijnej aranżacji możliwe jest spędzanie wspólnie posiłków. 

Kod rabatowy na -8% na całą ofertę. Wystarczy w koszyku wpisać 4KATY i wartość naliczy się automatycznie. Dotyczy wszystkich produktów (nawet przecenionych), ale minimalne zamówienie to 200 zł. Kod nalicza się wyłącznie od kwoty produktu i nie dotyczy kosztu transportu.

Drewniane krzesłaDrewniane krzesła Fot. Shutterstock

Wnętrze w stylu skandynawskim zyska dzięki wyborowi jasnych, drewnianych krzeseł. Świetnie sprawdzą się również krzesła tapicerowane w jasnych, naturalnych materiałach. 

W stylu glamour idealnym dodatkiem będą krzesła tapicerowane aksamitem, welurem lub przezroczyste krzesła plastikowe, które wkomponują się w wyjątkową aranżację. 

Ciekawym aranżacyjnie rozwiązaniem jest łączenie ze sobą różnych modeli krzeseł np w jednym kolorze, dzięki czemu pierwsze wrażenie daje odczucie wspólnej całości, ale jest to ciekawsze i bardziej odważne rozwiązanie. 

W nowoczesnych wnętrzach boho dobrym pomysłem może być również łączenie nie tylko różnych modeli ale też różnych kolorów krzeseł. Dzięki temu nasz stół w jadalni będzie wyglądał niezwykle interesująco. 

Krzesła ikony designu

Krzesło wydaje się takim prostym meblem codziennego użytku. Jednak historia designu pokazuje nam kilka niezwykle ciekawych modeli..

Ghost Chair - to przezroczyste krzesło to jeden z najbardziej znanych projektów Philipa Starcka. Premiera tego mebla odbyła się w 2002 roku w Mediolanie i od tego momentu jego popularność nie słabnie. 

Krzesło nr 14 i WishboneKrzesło nr 14 i Wishbone Fot. Shutterstock

Y-Chair - krzesło zaprojektowane przez Hans J. Wegnera, które cechuje lekka, drewniana konstrukcja, częściej nazywane Wishbone z racji na specyficzny kształt oparcia. Zaprojektowane zostało w 1949  roku.

Krzesło nr 14 Thonet - krzesło to najsłynniejszy produkt marki Thonet i jednocześnie najlepiej sprzedające się krzesło na świecie. Swoją premierę miało w 1859 roku w nowej wtedy technice giętego drewna.

Panton Chair - plastikowa forma krzesła została zaprojektowana przez Vernera Pantona, który wymyślił go w roku 1960, jednak dopiero 7 lat później udało się go wyprodukować wspólnie z firmą Vitra. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.