Ptaki piją wodę inaczej niż ludzie, czy zwierzęta domowe, które znamy. Pobierają one wodę dziobem a następnie podnosząc ja do góry przelewają ją prosto do gardła.
Ptaki w kąpieli w poidełku Fot Shutterstock
Wysokie temperatury są dla nas bardzo uciążliwe, jednak jeszcze bardziej mogą dawać w kość naszym małym skrzydlatym sąsiadom, które są bardziej narażone na odwodnienie. Od lat intensywnie betonujemy miasta, likwidujemy naturalne tereny zieleni i zbiorniki wodne, w dłuższej perspektywie czasowej wpływa to negatywnie na klimat, jednak kończą się również miejsca, w których ptaki mogą się napoić, ochłodzić i umyć pióra.
Poidełko w ogrodzie możemy postawić w formie ozdobnej fontanny, podwiesić lub zamocować do ściany, dzięki temu zapewnimy dziko żyjącym ptakom dostęp do wody. Poidło dla ptaków w ogrodzie może być elementem ozdobnym, który doda uroku, a jednocześnie umożliwi nam obserwacje zabaw ptaszków.
Pomagając ptakom w lato dbamy również o naszych pomocników w walce z komarami i innymi przeszkadzającymi nam owadami.
W dużym ogrodzie możemy postawić większe, kamienne lub betonowe poidełka, które zastąpią nowoczesną rzeźbę ogrodową. W przypadku ogrodów w stylu romantycznym lepiej sprawdzą się żeliwne stylizowane poidełka, które świetnie wkomponują się w klimat rustykalnych i romantycznych ogrodów.
Ptaki możemy zaprosić do siebie również gdy nie posiadamy dużego ogrodu, a jedynie mały balkon w bloku. Na małej przestrzeni lepiej zdecydować się na niewielkie, szklane lub ceramiczne naczynie, które postawimy przy balustradzie. Możliwy jest również wybór oryginalnego poidełka naściennego.
Kos kąpiący się w poidełku Fot. Shutterstock
Decydując się na postawienie poidła dla ptaków powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonane. W przypadku większego poidła, usytuowanego w ogrodzie konieczny jest wybór materiału, który będzie mrozoodporny oraz który dłużej utrzyma chłodną temperaturę wody w lecie. W tym wypadku źle się sprawdzi metal, który w lecie szybko się nagrzeje, a w zimie szybciej zmrozi wodę. Dodatkowo metalowe naczynia są bardziej śliskie, więc ptakom jest trudniej korzystać z metalowych poidełek.
Oferta poidełek w sklepach jest bardzo szeroka, ciekawym rozwiązaniem są również automatyczne poidełka dla ptaków, które są praktyczne i bardzo wygodne, jednak estetycznie nie są tak atrakcyjne jak ozdobne kamienne poidła.
Ptaki żyjące w mieście starają się optymalnie wykorzystywać miejski ekosystem. Sprzątają ulice zjadając resztki pokarmów, osiedlają się w opuszczonych obiektach i poszukują wody do picia i kąpieli.
Jeszcze kilka lat temu w miastach nie spotykaliśmy dzikich zwierząt, obecnie coraz częściej widoczne są dziki czy stada saren. Podobnie jest z ptakami, które coraz lepiej sobie radzą w naszych ogrodach.
Jednak przez zmiany, które zachodzą w naszych miastach, przez wycinki drzew i betonowanie coraz większych fragmentów miast ograniczamy przestrzenie dla ptaków i owadów, które mają coraz większy problem ze znalezieniem schronienia i wody by się napoić i ochłodzić.
Poidło w ogrodzie czy na tarasie powinno być umieszczone w dosyć ustronnym miejscu, tak aby nawet bardziej lękliwe ptaki mogły skorzystać z wody. .
Najlepszym sposobem na zrobienie poidełka dla ptaków jest wykorzystanie czegoś czego już nie używasz, dając jednocześnie zużytemu przedmiotowi drugie życie. W tej roli świetnie sprawdzą się stare garnki, miski lub większe kubki. Pamiętaj jedynie, by nie wystawiać potłuczonych naczyń, które mogą mieć ostre krawędzie i zranić ptaki próbujące napić się wody.
Poidełko z kąpiącymi się ptakami Fot. Shutterstock
Jak zrobić samemu poidło dla ptaków tak aby było dla nich bezpieczne i nie sprawiało im problemów korzystanie z niego? Przede wszystkim znajdź dobre miejsce, które zapewni im spokój i osłonę przed drapieżnikami. Dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie krzewów i drzew do osłonięcia poidełka przed nadmiernym słońcem, ale też wiatrem i chłodem.
Duże poidło dla ptaków zrobione w starej donicy lub płaskim naczyniu będzie świetnym rozwiązaniem by stworzyć miejsce do zabaw i kąpieli dla ptaków.
Skrzydlaci przyjaciele tacy jak wróble i sikorki z przyjemnością będą wskakiwać do wody w upalny dzień, dzięki czemu ochłodzą się, ale zadbają również o kondycję swoich piór.
Betonowe poidełko dla ptaków Fot. Shutterstock
Gdy nie chcecie kupować gotowych poidełek, ani wykorzystywać starych naczyń możecie zdecydować się na wykonanie samodzielnie poidełka z betonu. Poidła takie robi się szybko i prosto, nie powinno Wam to przysporzyć więc specjalnie problemów.
Co potrzebujesz do samodzielnego wykonania poidła dla ptaków z betonu?
Najprostszym sposobem na realizację poidła dla ptaków z betonu będzie uformowanie górki z mokrego piasku na zabezpieczonym folią podłożu. Usypana górka nie może być zbyt wysoka, ponieważ mniejsze ptaki nie będą mogły korzystać z głębokiego poidełka. Po uformowaniu pożądanego kształtu górki, przygotuj mieszankę betonową, i nałóż gotowy beton na przygotowaną formę. Warstwa betonu nakładanego na górkę powinna mieć grubość minimum 1,5 cm, dzięki temu tak przygotowane naczynie nie popęka zbyt szybko.
Gdy beton stężeje i wyschnie pora odwrócić naczynie i oczyścić je z piasku. Jeśli używałeś liścia by nadać fakturę, ściągnij również liść i oczyść powstałą formę. Tak przygotowane poidełko ustaw w ogrodzie i czekaj aż ptaki zaczną z niego korzystać.
Poidło dla ptaków w ogrodzie może pełnić również funkcję dekoracyjną, nowoczesna fontanna przyciągnie uwagę stylem, który dopasujesz do każdego stylu ogrodu.
W nowoczesnych ogrodach sprawdzą się proste betonowe formy, a w ogrodach rustykalnych postaw na bardziej klasyczny, rzeźbiony kształt fontanny.
Z poidła dla ptaków mogą korzystać również nasi mniejsi przyjaciele - pszczoły, by się napoić w upalny dzień Fot. Shutterstock