Kuchnia w greckim stylu - przepis na klimatyczne wnętrze

Najbardziej charakterystyczny obraz Grecji to kontrastujące ze sobą kolory - głęboki błękit morza i śnieżna biel budynków. Grecja to również wąskie kamienne uliczki i przytulne tawerny, w których warto skosztować lokalnej kuchni. Tawerny podobnie jak wnętrza greckich domów wyróżnia charakterystyczna dla tego kraju biało-niebieska kolorystyka. Ten wyjątkowy schemat stał się inspiracją dla dekoratorów wnętrz i na dobre wpisał się w kanony stylizacyjnego designu.

Kuchnia w stylu greckim to miejsce niezwykle klimatyczne i sielskie, emanujące radością i charakterystycznym greckim temperamentem. Jest wyrazem stylu życia i kultury mieszkańców tego regionu.

Jeśli jesteś ciekaw jak urządzić kuchnię w stylu greckim jakie meble do kuchni, dekoracje i dodatki idealnie wpisują się w tę przestrzeń, sprawdź koniecznie nasze inspiracje.

Meble w kuchni urządzonej w stylu greckimMeble w kuchni urządzonej w stylu greckim Fot. Merkury Market

Kolory w kuchni stylizowanej na grecką

Połączenie bieli i kobaltowego odcienia niebieskiego jest kluczowym elementem kuchni w stylu greckim. Wnętrza mogą zawierać również elementy naturalnego ciemnego drewna lub wypalanej ceramiki glinianej.

Jeśli zależy Ci na odtworzeniu klasycznego greckiego klimatu, postaw na te charakterystyczne kolory. Możesz połączyć ze sobą białe meble i błękitne ściany lub postawić na bardziej wyraziste rozwiązanie i do jasnego wnętrza wstawić kobaltowe meble. Pośrednim rozwiązaniem może być modne połączenie mebli w dwóch kolorach białym i niebieskim.

Często wykorzystywanym motywem dekoracyjnym w aranżacjach wnętrz są również obicia mebli w charakterystyczne biało-niebieskie pasy.

Do białej lub kobaltowej bazy można dodać odcienie czerwieni, pomarańczy i subtelnych szarości. Nie zaleca się stosowania innych, kontrastujących kolorów. Zieleń do kuchni możesz przemycić w postaci kwiatów i ziół. Te umieść w dużych, ozdobnych donicach lub amforach. Grecki styl dopełnią rolety okienne i haftowane tkaniny.

Styl grecki w twojej kuchni - zestawienie bieli i błękituStyl grecki w twojej kuchni - zestawienie bieli i błękitu Fot. Merkury Market

Grecka kuchnia - dodatki i dekoracje

Ze względu na wyspiarski charakter kraju we wnętrzu doskonale sprawdzą się dekoracje marynistyczne. Dopełnieniem stylizacji będą elementy ludowe, które kojarzą się z Grecją. Kuchnia w stylu greckim to wiklinowe kosze, drewniane krzesła, gliniana ceramika i obowiązkowo aromatyczne zioła. Wykorzystanie naturalnego drewna choćby w postaci blatu zbalansuje biało niebieską kolorystykę twojej greckiej kuchni.

Ornamenty i mozaiki mogą być symbolem równie istotnym jak kolumny przypominające antyczne budowle.

Dodatki w stylu klasycznymDodatki w stylu klasycznym Fot. Merkury Market

Styl grecki w kuchni - jakie meble?

 Wnętrza urządzone w greckim klimacie cechuje prostota form. Meble wykorzystywane do aranżacji powinny być naturalne i przytulne, o misternie wyprofilowanych frontach w matowych odcieniach. Ich zwieńczeniem może być praktyczny blat wykonany z drewna. Na ścianach nie może zabraknąć półek, na których wyeksponowane zostanie ceramiczna zastawa lub klasyczne greckie dekoracje.

Zlewozmywak kuchenny - koniecznie w białym kolorze - ma być na tyle duży, by zapewnić komfortowe zmywanie. Usytuowany pod oknem doda wnętrzu uroku i sielskości.

W greckiej kuchni nie może zabraknąć rodzinnego stołu. Do swojej kuchni możesz wybrać drewniany stół, który uzupełnią stylizowane krzesła, wyścielone wygodnymi poduszkami. Pamiętaj, że styl śródziemnomorski kładzie nacisk na naturalność i funkcjonalność.

Niebieska kuchnia w greckim klimacieNiebieska kuchnia w greckim klimacie Fot. Merkury Market

Jeśli lubimy grecki klimat i chcemy przedłużyć wakacyjny nastrój, wprowadźmy do wnętrz domów niebiesko-białe akcenty. Kuchnia jest pomieszczeniem, które idealnie się do tego nadaje!

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.