Sokowniki - sposób na zamknięcie smaków lata w słoiku

Nadchodzi czas na sezonowe owoce. Truskawki, maliny, porzeczki, jagody, wiśnie, czereśnie... jak zamknąć smaki lata w słoiku? Użyj sokownika!

Sokownik to urządzenie, dzięki któremu w prosty sposób przygotujesz pyszne soki owocowe i warzywne. Dzięki nieskomplikowanej konstrukcji każdy może używać ich z powodzeniem. Sokowniki dostępne na rynku mogą różnić się jakością i funkcjami, ale w gruncie rzeczy wszystkie urządzenia tego typu działają tak samo.

Sokownik jak działa

Sokownik to rodzaj potrójnego garnka, w którym sok jest przygotowywany za pomocą działania pary pod ciśnieniem. Na samym dole garnka umieszczamy pojemnik na wodę, z kolei u góry znajduje się pojemnik na owoce lub warzywa. Pojemnik na owoce cechuje się dziurkowatym dnem, dzięki którego wytworzony za pomocą pary wodnej sok przelewa się do środkowej części sokownika.

Warto mieć na uwadze, że nie każdy sokownik nadaje się do kuchenki parowej. Należy dopasować sokownik do rodzaju posiadanej przez nas kuchenki. Oprócz tego warto wybrać sprzęt dopasowany do naszych potrzeb. Na rynku istnieje szeroki wybór różnego rodzaju sokowników. Różnią się między sobą materiałem, z jakiego je wykonano, jakością i przeznaczeniem. Czym różnią się wybrane sokowniki?

Sokownik parowy

SokownikSokownik fot. Shutterstock


Sokownik parowy z kranikiem to niezwykle proste w obsłudze urządzenie. Składa się z trzech garnków, pokrywki oraz wężyka z zaciskiem. Wystarczy napełnić odpowiednie części wodą, dojrzałymi owocami. Teraz należy nałożyć pokrywkę i postawić sokownik na kuchence. W wyniku podgrzewania wlana do sokownika woda zaczyna parować i w ten sposób tworzy się naturalny, słodki sok. Nie trzeba dodawać do niego żadnych dodatkowych substancji. Z kolei wężyk z zaciskiem odprowadza zbierający się płyn do podstawionego naczynia.

Sokownik elektryczny

Sokownik elektryczny z kranikiem działa bardzo podobnie do parowego pierwowzoru. Tutaj również należy uzupełnić pojemnik na wodę i owoce, z tym że różnica polega na tym, że sokowniki tego typu mają wbudowaną grzałkę. Za pomocą silikonowej rurki sok trafia bezpośrednio do butelek, gdzie następnie może być przechowywany przez wiele długich miesięcy.

Jaki sokownik wybrać

Wszystko zależy od tego, jakie mamy potrzeby. Dla tych, dla których nie jest problemem przygotowywanie soków na kuchence idealnie sprawdzi się sokownik parowy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby sokownik był dostosowany do rodzaju kuchenki, w jaki wyposażono naszą kuchnię. Dla tych, którzy cenią sobie wygodę i chcą przygotowywać soki na przykład bezpośrednio w ogrodzie, idealnym wyborem będzie sokownik elektryczny.

Jak zrobić sok z winogron w sokowniku?

SokownikSokownik fot. Shutterstock


Nie ulega wątpliwości, że zrobienie soku z większość owoców nie powinno sprawiać problemów. Maliny, jagody, czereśnie - to typowe polskie owoce i robienie z nich soków nie należy do trudnych rzeczy. Jednak co w przypadku bardziej nietypowych owoców?

Winogrona należy dokładnie umyć, następnie należy oddzielić się od łodyżek i przełożyć do sokownika. Owoce powinny parować przez około sześćdziesiąt minut. Sok zlewamy do garnka, dosypujemy cukier i rozpuszczamy do rozpuszczenia się cukru. Całość powinna trwać około 20 minut. Następnie sok należy przelać do słoików i odwrócić do góry dnem.

Jak zrobić z sok z czarnego bzu w sokowniku? Procedura jest bardzo podobna. Przede wszystkim należy dokładnie opłukać dojrzałe owoce. Warto zwrócić uwagę, by pozbyć się wszystkich niedojrzałych i zielonych owoców, gdyż mogą spowodować zatrucie. Do najniższej części sokownika dolewamy wodę, do najwyższej wsypujemy owoce bzu i zasypujemy do cukrem. Całość należy lekko wymieszać i przykryć szczelnie pokrywką. Gotujemy w sokowniku, a następnie zlewamy do garnka powstały sok. Następnie należy dodać sok z cytryny i zagotować ponownie. Na gorąco wlewamy do słoików i odwracamy dnem do góry. Taki sok nie potrzebuje już pasteryzacji.

SokownikSokownik fot. Shutterstock

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sokownika?

Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim pojemność sokownika. Powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. W ofercie producentów są dostępne modele o różnej pojemności. Mniejsze sokowniki mają zazwyczaj pojemność od jednego do pięciu litrów, z kolei większe nawet osiem, dziesięć, lub piętnaście. Zanim zdecydujemy się na zakup sokownika należy określić, ile soku będziemy w nim przygotowywać.

Należy również wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonano sokownik. Dobrej jakości urządzenia są najczęściej produkowane z aluminium lub stali nierdzewnej. Nie powinno się brać pod uwagę tanich urządzeń, które zazwyczaj są wytworzone z niskiej jakości materiałów. Bardzo szybko ulegają one zniszczeniu. Warto również wziąć pod uwagę grubość dna sokownika, im jest grubsze, tym dla nas lepiej.

To, co jest również ważne to dodatkowe funkcje. Na rynku istnieją modele, które służą nie tylko do robienia soków, ale również dżemów, powideł, musów i zup.

Warto pomyśleć o wyborze odpowiedniego sokownika, ponieważ dzięki niemu przygotujemy w domu przepyszne soki i inne przetwory. Należy wziąć pod uwagę to, czy chcemy zakupić sokownik elektryczny czy parowy. Wiele bowiem zależy od rodzaju kuchenki, w jaki jest wyposażona nasza kuchnia. Sokownik ma bardzo prosty sposób działania, wystarczy bowiem w jednym pojemniku umieścić sok, w innym wodę i voila! Nasz ulubiony sok jest prawie gotowy, teraz wystarczy teraz odrobina czasu. Warto wybrać sokowniki ze stali nierdzewnej lub aluminium.

Copyright © Agora SA