Osłona balkonowa - jaka jest najlepsza? Oto 12 propozycji

Osłona balkonowa może być nie tylko ciekawym elementem aranżacji strefy relaksu pod chmurką. Ma też wiele praktycznych zalet. Jaką warto wybrać. Oto nasze propozycje.

Balkon.Balkon. Fot. Shutterstock

Osłona na balkon nie tylko zapewnia prywatność, ale chroni przed słońcem, wiatrem czy deszczem. Potrafi być przytulną ozdobą przestrzeni relaksu pod chmurką. Zapewnia wiele możliwości aranżacyjnych. Zwiększa też bezpieczeństwo dzieci, zakrywając przestrzeń, przez którą mogłoby wypaść z balkonu. Chroni też rośliny przed nadmiernym słońcem i wiatrem. Ponadto montaż osłon balkonowych nie jest trudny. Najczęściej montuje je się do barierki balkonu za pomocą specjalnych opasek zaciskowych, gwoździ lub wkrętów. To zależy od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane. Producenci oferują wiele ciekawych rozwiązań. Jaką osłonę balkonową warto wybrać? Przedstawiamy różne propozycje. 

Rodzaje osłon balkonowych

Jest wiele produktów do wyboru. Osłony balkonowe mogą być wykonane z materiałów sztucznych, technorattanu, drewna, bambusa. Dlatego potrafią stworzyć różny efekt wizualny. Przed wyborem najlepszej osłony balkonowej, warto też sprawdzić jej trwałość, odporność na różnorodne warunki pogodowe, a zwłaszcza promienie UV. Dzięki temu posłuży o wiele dłużej. Ponadto liczy się estetyka.

Osłony balkonowe z bambusa, rattanu, wikliny. Wprowadzą sielski, przytulny klimat. Są modnym elementem dekoracyjnym w aranżacji balkonu w stylu eko, boho, vintage, rustykalnego i doskonałym tłem dla roślin. Pasują też do nowoczesnego wystroju. Są  tanie i dostępne w rolkach, co ułatwia montaż na balkonie. 

Osłony balkonowe z technorattanu to stylowe i praktyczne rozwiązanie, podobnie jak meble z tego materiału. Nie wymagają impregnacji, są trwałe i odporne na różne warunki pogodowe, m.in. na duże nasłonecznienie, jak również deszcz. Łatwo też je wyczyścić, wystarczy zrobić to wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Imitują też rattan, który wygląda bardzo estetycznie. 

Osłony balkonowe z PCV i plastiku. Dobrze chronią przed wiatrem, są odporne na mróz i słońce. Nie odkształcają się. Ponadto są niedrogim rozwiązaniem. 

Drewniane osłony balkonowe wyglądają świetnie, są doskonałym tłem dla różnych mebli i roślin, ale należy o nie regularnie dbać. Wymagają czyszczenia i olejowania, najlepiej raz w roku. Wtedy zachowają swój pierwotny wygląd. W innym  przypadku zszarzeją i wyblakną. 

Więcej o: