Sposób na relaks w gorące dni, czyli basen ogrodowy stelażowy

Letnie upały dają się nam we znaki i możliwość zanurzenia się w chłodnej wodzie to nasze marzenie. Baseny ogrodowe od lat cieszą się popularnością, podpowiadamy więc, jaki sprzęt pozwoli się ochłodzić i zrelaksować.

Czy warto zdecydować się na basen ogrodowy?

Zakup basenu ogrodowego może wiązać się ze sporym wydatkiem, jednak może to być doskonały pomysł, by uatrakcyjnić nasz ogród i stworzyć sobie możliwość ochłody w upalne letnie dni. Basen ogrodowy to na pewno wspaniała atrakcja dla dzieci i dorosłych.

Gdy mamy małe dzieci możemy zdecydować się jedynie na mniejszy basen dmuchany, w którym maluchy orzeźwią się i pobawią w wodzie. Jednak gdy mamy już większe pociechy, zakup stelażowego basenu będzie wspaniałym rozwiązaniem. Zabawy w wodzie skutecznie odciągną dzieciaki od komputerów i telewizorów. 

Duży basen do ogrodu stelażowy świetnie urozmaici imprezy ze znajomymi. Organizacja przyjęcia w stylu pool party to wspaniały pomysł na letnie spotkania. 

Basen stelażowy w ogrodzieBasen stelażowy w ogrodzie Fot. Shutterstock

Basen ogrodowy stelażowy - jak przygotować podłoże?

Rozłożenie basenu w ogrodzie należy poprzedzić przygotowaniem podłoża, na którym go ustawimy. Dzięki temu odpowiednio zabezpieczymy spód basenu i zabezpieczymy go przed uszkodzeniami. 

Na terenie, na którym planujemy rozłożenie basenu nie może być żadnych ostrych elementów, kamieni, korzeni lub gałęzi, bo mogą one uszkodzić folię i zrobić dziurę w powłoce basenu. 

Dobrym pomysłem może być również zakup maty pod basen, która odizoluje dno od podłoża. 

Basen ogrodowy stelażowy z pokrywą

Pokrywa basenowa chroni basen przed dostaniem się do wody zanieczyszczeń zewnętrznych, takich jak liście, gałązki, owady. Jest ona naciągana na wszystkie brzegi, a następnie, zależnie od modelu, ściskana, związywana lub zaciska się samoczynnie. 

Na rynku dostępne są również pokrywy solarne, które mają za zadanie podgrzewać wodę oraz ograniczać jej parowanie. 

Pokrywa do basenu ogrodowego to dobry pomysł, gdy planujemy pozostawienie basenu w ogrodzie przez cały sezon, a nie chcemy codziennie go oczyszczać. 

Owalny basen stelażowy w ogrodzieOwalny basen stelażowy w ogrodzie Fot. Shutterstock

B

Basen ogrodowy stelażowy dla dzieci

Basen ogrodowy dla dzieci to świetny sposób na zorganizowanie wakacyjnej zabawy, jak również na aktywność fizyczną dla najmłodszych. W dobrej jakości basenie stelażowym możemy uczyć dzieci pływania i możemy być pewni, że posłuży nam on kilka lub nawet kilkanaście lat. 

Wielkość basenu dla dzieci powinna być dostosowana do ich wzrostu i umiejętności. Na pewno nie zostawimy 4-letniego dziecka samego w dużym basenie stelażowym. Jednak jeśli ma być to miejsce relaksu całej rodziny, będzie to idealny zakup. 

Pamiętajcie, że basen dla dzieci powinien być przede wszystkim bezpieczny i zawsze powinniście pilnować pociech bawiących się w wodzie. 

Jaki basen ogrodowy: stelażowy czy rozporowy?

Basen ogrodowy naziemny i przenośny to najtańszy sposób na własny basen w ogrodzie. Jest to rozwiązanie, które nie wymaga od nas robienia wykopów, czy zabezpieczania basenu na zimę. Baseny przenośne na zimę wystarczy złożyć i schować do następnego sezonu. 

Wśród basenów przenośnych najczęściej możemy wyróżnić te stelażowe i rozporowe. Który z nich lepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie?

Basen stelażowy ma wytrzymałą metalową konstrukcję, a jego ściany wykonane są z trójwarstwowego PVC, dzięki temu są jednymi z modeli najbardziej odpornych na zniszczenia. Baseny stelażowe, które dostępne są na rynku można wybrać w dwóch kształtach: okrągłym lub prostokątnym. 

Małe baseny stelażowe o średnicy do 3 m kosztują około 500 zł, ale większe to koszt nawet 5 tysięcy złotych. 

Basen rozporowy, podobnie jak stelażowy, ma ściany wykonane z PVC, ale jego konstrukcja jest słabsza, ponieważ ściany są podtrzymywane przez rozpierającą je wodę. Woda, która napiera na ścianki zapewnia basenowi sztywność i kształt - baseny rozporowe zawsze są okrągłe, a ich wysokość może się zmieniać zależnie od wysokości lustra wody. Najmniejsze baseny rozporowe kosztują już od ok. 300 zł. Basen ten to dobre rozwiązanie do małych ogrodów, nie zajmuje dużo miejsca, łatwo się go rozkłada, wystarczy nalać wody i można korzystać z przyjemnego ochłodzenia. 

Basen ogrodowy stelażowy - jaki wybrać? 

W jaki sposób wybrać idealny basen do naszego ogrodu? W pierwszej kolejności zmierz dokładnie ile miejsca w ogrodzie możesz poświęcić. Wokół basenu powinnaś z każdej strony zostawić minimum 1 metr, tak aby wygodnie rozłożyć basen i komfortowo z niego korzystać. 

Przy wyborze basenu stelażowego należy przemyśleć jego głębokość, jest to ważne szczególnie, gdy mamy małe dzieci. 

Wybierając basen stelażowy, oprócz głębokości i wielkości warto zwrócić uwagę na akcesoria dołączone do produktu. Niektóre firmy sprzedają basen wraz z pokrywą oraz urządzeniem filtrującym, co jest niezwykle ważne, gdyż w późniejszym czasie i tak musielibyśmy te akcesoria dokupić. 

Warto zwrócić uwagę na gwarancję producenta, która pozwoli nam na spokojny odpoczynek, bez stresu o konieczność dodatkowych kosztów w przypadku uszkodzeń i awarii. 

Jak odpowiednio dbać o basen w ogrodzie?

By odpoczynek w basenie był zdrowy i bezpieczny należy utrzymywać w nim odpowiednią czystość. Czyszcząc basen, należy użyć odpowiednich środków przeznaczonych do tego celu, które skutecznie rozprawiają się z zabrudzeniami typowymi dla basenów, a jednocześnie będą bezpieczne dla użytkowników. 

W basenie ogrodowym mamy również możliwość kontroli pH wody, a wartość wymagana to od 7 do 7,4 pH. Gdy pH wody wzrośnie, będziemy zmuszeni używać więcej środków dezynfekcyjnych takich jak chlor, by być pewnym jego bakteriobójczego efektu. W wodzie o wyższym pH bujniej rozwijają się glony. Dodatkowo pH niższe lub wyższe od zakresu przedstawionego wcześniej, może powodować problemy ze skórą i reakcje alergiczne. 

By utrzymać czystą wodę w naszym basenie warto co jakiś czas przeprowadzać jej chlorowanie. Należy pamiętać, by nie wrzucać chloru bezpośrednio do basenu, co może skończyć się wybarwieniem dna i brzydkimi plamami. Najlepiej umieszczać go w specjalnym pływaku, który rozprowadza chlor po powierzchni wody. 

W basenie warto zainstalować filtry, które zapobiegają dostawaniu się do wody nawet drobnych zanieczyszczeń. Powinny one być regularnie oczyszczane, by jak najlepiej spełniały swoje zadanie. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.