Poduszka do spania na boku - jak ją wybrać?

Komfortowy sen to podstawa dobrego samopoczucia. Powinniśmy się dobrze wysypiać, ponieważ wpływa to pozytywnie na nasz organizm. Jak wybrać idealną poduszkę do spania na boku? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Stare przysłowie mówi "jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz". Jest w nim wiele prawdy, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiedni wybór materacu, kołdry i poduszki. Jakie są najlepsze poduszki do spania na boku? Czym powinny się charakteryzować? Sprawdźmy to! 

Poduszka do spania na boku – czym się wyróżnia? 

PoduszkaPoduszka fot. Shutterstock


Dobór odpowiedniej poduszki zależy od tego, w jakiej lubimy spać pozycji. Inne poduszki nadają się do spania na brzuchu, inne na plecach, a jeszcze inne są idealne do spania na boku. Na pewno dobrym wyborem będzie zakup poduszki ortopedycznej. Warto mieć na uwadze fakt, że nie istnieje jedna uniwersalna poduszka, ponieważ każdy z nas jest inny i ma różne potrzeby. Z tego powodu warto dopasować poduszkę do twardości materaca. Na szczęście rynek jest obfity w wiele modeli poduszek, w których można wybrać coś interesującego dla siebie. Jaka jest najważniejsza zasada? Poduszka do spania na boku powinna być tym wyższa, im bardziej miękki jest twój materac i im jesteś wyższą oraz mocniej zbudowaną osobą. 

Co wyróżnia poduszkę ortopedyczną do spania na boku i na plecach? Jej profilowany kształt sprawia, że głowa oraz szyja tworzą z kręgosłupem równą linię, a kark jest optymalnie podparty.  

Najlepsza poduszka do spania na boku 

PoduszkaPoduszka fot. Shutterstock


Na rynku istnieje szeroki wybór wszelakich poduszek. Różnią się one nie tylko kształtem, ale i rodzajem wypełnienia. Jak wybrać idealną poduszkę dla siebie? Jeżeli lubisz spać na boku powinieneś pomyśleć o poduszce z pianki termoelastycznej. Ten rodzaj pianki delikatnie ustępuje pod wpływem wagi naszego ciała oraz jego temperatury. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że pianka termoelastyczna dopasowuje się do kształtu ciała, dzięki czemu tworzy idealny odlew naszej głowy i szyi. Zapewnia tym samym idealnie podparcie. Dobrze dobrana poduszka wypełniona pianką termoelastyczną zapewnia bardzo dobre podparcie na stałej wysokości i odciąża kręgi szyjne. 

Wszystko zależy oczywiście od indywidualnym preferencji użytkowników. Osoby, które wolą poduszki puchowe lub wypełnione włóknami syntetycznymi powinny dobrać odpowiednią wysokość poduszki dla siebie. Zbyt wysoka poduszka sprawi, że głowa będzie zbyt odchylona, a za niska poduszka do spania na boku przygnie głowę w stronę barków.  

Czym powinny charakteryzować się klasyczne poduszki do spania na boku? Powinny zapewniać właściwy komfort spania. Stanie się tak, o ile będą właściwie dopasowane. Dobra klasyczna poduszka dla osób śpiących na boku powinna być odpowiednio twarda, aby właściwie wypełniać przestrzeń pomiędzy głową oraz ramionami. Powinna również cechować się elastycznością, tak, aby dopasować się do użytkownika. Poza tym powinna być odporna na wygniatanie, dzięki czemu będzie mogła zapewnić właściwy komfort przez całą nocą. Paradoksalnie, lepszym wyborem będą poduszki posiadające syntetyczne wypełnienie.  Lepiej reagują na nacisk i nie ugniatają się jak poduszki puchowe czy poduszki z pierza. O wiele lepszym wyborem będą poduszki o mniejszym rozmiarze, na przykład pięćdziesiąt na sześćdziesiąt centymetrów. Zbyt duże produkty sprzyjają migracji wypełnienia, tym samym nie będą dawać właściwego podparcia.  

Warto również poświęcić uwagę poduszkom piankowym o klasycznych kształtach, na przykład tym wykonanym z wcześniej już wspomnianej pianki termoelastycznej oraz pianki lateksowej. Poduszki tego typu lepiej dopasowują się do krzywizn ciała, a ich wypełnienie się nie przesuwa. Dzięki temu zapewniają właściwy komfort przez całą noc.  

Czym klasyczne poduszki różnią się od poduszek ortopedycznych dla osób śpiących na boku? Oprócz tego, że są wykonane z dwóch wyżej wspomnianych rodzajów pianek, wyróżnia je również kształt. Poduszki ortopedyczne mają kształt wzbierającej fali. Najczęściej są prostokątne i produkuje się je wyłącznie z pianek. Dzięki temu zapewniają właściwe podparcie dla głowy, zapobiegając tym samym bólom karku i kręgosłupa. 

Pianki termoelastyczne to pianki reagujące nie tylko na nacisk, ale i ciepłotę ciała. Są to pianki gęste, sprężyste, o wysokiej elastyczności punktowej. Są tańsze od pianek lateksowych, bowiem te drugie uznaje się na bardziej trwałe. Jak korzystać z poduszek ortopedycznych? Powinna być ułożona tak, aby jej fala ulokowana była pomiędzy głową a ramionami. Tylko wtedy może ona właściwie wypełnić tę przestrzeń.  

Poduszka do spania na boku między kolana 

PoduszkaPoduszka fot. Shutterstock


Trudno o dobry komfort snu, jeśli po przebudzeniu doskwiera nam ból. To sygnał od naszego ciała, że być może warto pomyśleć o zmianie poduszki lub materaca. Spanie na boku z poduszką między nogami pozwala zachować nam jedną pozycję przez całą noc. Kolana rozmieszczone są jedno na drugim, przez co możliwe jest zachowanie korzystnej dla kręgosłupa stabilizacji.  

Jakie są zalety spania z poduszką między nogami? Poprawia ono postawę ciała, ponieważ oddziałuje na zmiany strukturalne organizmu. Jeśli zależy nam na utrzymaniu właściwej postawy i zdrowiu naszego kręgosłupa, powinniśmy spać z poduszką między kolanami. Oprócz tego ten trik minimalizuje ból wywołany przepukliną dysku lub rwą kulszową. Umieszczenie poduszki między nogami niweluje ból związany z tymi dwoma przypadłościami. Stabilizacja kręgosłupa jest niezmiernie ważna w przypadku dolegliwości, jaką jest przepuklina dysku. Z kolei jeśli chodzi o rwę kulszową, zastosowanie poduszki między nogami w trakcie spania pomoże zachować plecy w prostym ułożeniu. 

Poduszka dla niemowlaka do spania na boku 

Warto mieć na uwadze, że noworodki nie potrzebują poduszki do spania na boku. Choć w wyprawce dla rodziców dostępna jest mnoga opcja możliwości, warto poczekać z takim zakupem do czasu, gdy dziecko skończy pierwszy rok życia. Poduszki do spania na boku dla niemowlaków zwiększają ryzyko SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Dotyczy to również specjalistycznych poduszek, mających na celu przeciwdziałanie przekręcaniu się dziecka w trakcie snu i chronić przed uduszeniem. Ponadto warto mieć na uwadze, że poduszki w kojcu utrudniają niemowlakom ruchy.  

Warto wybrać ortopedyczną poduszkę do spania dla osób dorosłych ze względu na mnogość korzyści, jakie ów wybór za sobą niesie. Zdrowie mamy tylko jedno, a w łóżku spędzamy niemal połowę życia. Należy zadbać o komfort naszego snu, wybierając najlepsze poduszki, materace i kołdry.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.