Jak chronić się przed upałami? Rolety i zasłony pomogą utrzymać chłód

Magdalena Polak
20.06.2022 15:52
Okres upałów potrafi mocno dać nam się we znaki. We własnych czterech ścianach chcielibyśmy w przyjemnej temperaturze odpocząć od gorąca.

Zasłony zaciemniające

Dzięki odpowiednio dobranym zasłonom możemy skutecznie chronić nasze mieszkania przed przegrzaniem. Palące słońce, jakie w ostatnich latach nam doskwiera, powoduje intensywne nagrzewanie się wnętrza, co może męczyć i utrudniać codzienne funkcjonowanie. 

Przysłaniając odpowiednio okna, jesteśmy w stanie zapobiec zbytniemu przegrzewaniu się naszych domów i mieszkań. By skutecznie zabezpieczyć się przed słońcem najlepiej zdecydować się na zasłony typy blackout - zasłony zaciemniające. 

Zasłona zacieniającaZasłona zacieniająca Fot. Shutterstock

Materiał na zasłony zaciemniające ma bardzo gęsty splot przeplatany czarną nitką, dzięki czemu może on pełnić swą funkcję. Zasłona taka potrafi blokować do 95% promieni słonecznych, chroniąc pomieszczenie przed przegrzaniem oraz zapewniając idealne zaciemnienie w nocy, co wpływa na lepszą jakość snu. 

Tkaniny blackout mogą być gładkie i strukturalne, dzięki czemu sprawdzą się w wielu aranżacjach wnętrz. 

Rolety zaciemniające - alternatywa dla zasłon

Jeśli nie jesteśmy fanami zasłon i nie pasują one do naszego mieszkania, możemy postawić również na ich alternatywę - rolety rzymskie, które pozwolą na ograniczenie ilości promieni słonecznych wpadających do środka domu. Rolety rzymskie przy zwijaniu układają się w eleganckie fałdy i mogą być piękną dekoracją dopasowaną do charakteru wnętrza. 

Rolety lub zasłony zaciemniające są niezwykle funkcjonalne i pozwolą nam przetrwać upały, jednocześnie pięknie dekorując okna. 

Szałwiowa zasłona z nadrukiemSzałwiowa zasłona z nadrukiem Fot. Ceneo

Zasłony przeciwko owadom

Oprócz nadmiernych upałów lato kojarzy nam się jeszcze z inną niedogodnością. Muchy, komary, ćmy - to z pewnością nieproszeni goście w naszych mieszkaniach. 

W tym wypadku mało kto powie, że lubi towarzystwo tych małych skrzydlatych i kąsających owadów, ale przed nimi również możemy się chronić, kupując specjalne zasłony do okien i drzwi. 

Zasłona przeciwko owadomZasłona przeciwko owadom Fot. Ceneo

Zasłony z elastycznych i miękkich włókien szenilowych chronią nasze mieszkania przed muchami i komarami. Dodatkowo, dzięki gęstym pasmom, ograniczają one również przenikanie ciepła. 

Zasłony takie zawieś na framudze drzwi, dzięki czemu i dzieci i zwierzęta będą mogły swobodnie wychodzić i wchodzić do domu, jednocześnie nie pozwalając owadom na wlatywanie do mieszkania. Kurtyny takie można dopasować do prawie każdego rodzaju i rozmiaru drzwi. 

Więcej o: