Naturalne dywany - ręcznie plecione i modne, prawdziwy hit w aranżacji wnętrz!

Naturalne dywany charakteryzują się wyjątkowym stylem, zaskakują strukturą, wyglądem i wytrzymałością. Niezwykły dywan boho to wspaniały dodatek do niesztampowego wnętrza.

Dywany z naturalnych materiałów niewątpliwie kojarzą nam się ze stylem boho. Pełne wzorów i kolorów z roślinnymi motywami sprawiają, że wnętrze w którym się znajdą nigdy nie jest nudne!

Dywan z trawy morskiejDywan z trawy morskiej Fot. Ceneo

Plecione dywany z trawy morskiej lub juty to efektowny dodatek, który będzie gustownym, a jednocześnie nonszalanckim dodatkiem w naszym wnętrzu. 

Dywan z juty

Włókno produkowane z juty to włókno łykowe, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością i świetnymi właściwościami antystatycznymi oraz przewiewnością. Dywan jutowy jest łatwy w otrzymaniu czystości, najczęściej wystarczy go jedynie wytrzepać, a dodatkowo dobrze wycisza. Jets to surowiec odnawialny i w pełni biodegradowalny.

Juta znana była już w starożytnej historii, a pierwszy raz została importowana do Stanów Zjednoczonych w 1793 roku, by następnie stać się obiektem zainteresowań badaczy i projektantów. Dzięki temu powstała książka 'The Art of Weaving wit Jute', która promowała wykorzystanie tego naturalnego i wspaniałego materiału, co zaowocowało coraz popularniejszą produkcją  tkanin z juty w połowie XIX wieku. 

Juta jest materiałem, który reaguje na wilgoć w pomieszczeniu, dlatego o wiele lepiej sprawdzi się w suchych pomieszczeniach, w łazience może być dla niej zbyt wilgotno.

Dywan okrągły naturalny - bohoDywan okrągły naturalny - boho Fot. Ceneo

Dywan z trawy morskiej

Trawa morska to naturalny materiał wykorzystywany jako wypełnienie mebli tapicerowanych oraz w plecionkarstwie. Obecnie wykonywany głównie z włókna palmowego, przez mechaniczne rozczesywani ich wzdłuż włókien, które następnie zostają skręcone w warkocz i suszone. Dywany z trawy morskiej są niezwykle wytrzymałe i charakteryzują się piękną ciepłą barwą. 

Dywan w stylu boho

Styl boho, to styl, który nie zamyka się w sztywnych regułach, najważniejsza w nim jest naturalność i swoboda. Odpowiedni dobór dodatków pozwala na tworzenie kreatywnych i swobodnych wnętrz, w których będziesz czuła, że z łatwością można się zrelaksować i poczuć więź z naturą. 

Styl boho to w dużej mierze intensywne kolory i orientalne zestawienia. Jednak świetnie sprawdzają się również jasne kolory, kremowe i beżowe. W stylu tym świetnie sprawdzają się również dywany z frędzlami i czarnymi dodatkami. 

Dywan naturalny przeplatany czernią - bohoDywan naturalny przeplatany czernią - boho Fot. Ceneo

Jak czyścić dywany naturalne?

Dywany jutowe i z trawy morskiej są bardzo wytrzymałe i zdecydowanie trwalsze niż inne, jednak nawet ich nie ochronimy przed plamami i zabrudzeniami. 

Najbardziej uciążliwych plam możemy się pozbyć, dzięki mieszance wody utlenionej i mydła, zostawionej na plamie na około 10 minut. Następnie na zabrudzone miejsce należy pokryć sodą oczyszczoną i wodą oraz delikatnie przetrzeć. Na koniec dywan należy odkurzyć, co powinno w pełni oczyścić zabrudzenia, które wniknęły we włókna. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.