Mediolańskie targi: "To był dla nas ogromny sukces". Mamy nowe trendy

Mediolańskie targi Salone del Mobile od lat wyznaczają światowe trendy wnętrzarskie. Tak było również w 2022 roku. Polacy także nie zawiedli. "To był dla nas ogromny sukces. W tym roku pokazaliśmy bardzo dużo nowości". To niebanalne, stylowe i ekologiczne projekty, które zostały opracowane i stworzone z myślą nie tylko o wnętrzach, ale też naszym środowisku.

Po dwóch latach przerwy, w swoją 60. rocznicę powróciły największe na świecie targi designu i wyposażenia wnętrz, które mają ogromny wpływ na trendy wnętrzarskie - Salone del Mobile Milano. Odbyły się w dniach 7-12 czerwca w Mediolanie i wypełniło je około 2000 wystawców. Pojawiło się wiele ciekawych projektów, a także wybitnych postaci ze świata designu, technologii, sztuki, edukacji czy komunikacji. Tegoroczne wystawy skupiały się głównie na tematyce zrównoważonego rozwoju i świadomości ekologicznej w produkcji mebli. Zaprezentowano meble i trzy główne style, które zdominują wnętrza - avant basic, japandi i neo retro. 

Avant basic narodził się w mediach społecznościowych. Wyróżnia go miks pastelowych i stonowanych kolorów, różnorodne, duże i małe formy, obłości, łuki, fale, wzorzyste tkaniny, szachownice, kratki, skrupulatnie wyselekcjonowane bibeloty, ponadczasowe wzornictwo. To one tworzą piękne, modne, niebanalne wnętrza. Styl japandi charakteryzują głównie proste, naturalne materiały, tynki strukturalne, gliniane i papierowe dekoracje. Natomiast neo retro tworzą przede wszystkim ceglaste i musztardowe barwy, a także ikony designu, wszelkie formy vintage ożywione kolorami. 

Na targach w Mediolanie nie zabrakło polskich designerów i producentów. Co pokazali?

Meble i dekoracje z lekkiej, zdeformowanej stali. "To był dla nas ogromny sukces" 

Mediolański design Oskara Zięty.Mediolański design Oskara Zięty. Fot. Marek Jarosz I Zieta.pl

W zaszczytnym gronie wystawców na mediolańskich targach znalazł się Oskar Zięta - architekt, projektant, założyciel studia Zieta. Jego prace znajdują się w czterdziestu muzeach na całym świecie, a działalność projektowa i artystyczna była wielokrotnie nagradzana najważniejszymi nagrodami, m.in. Designpreis Award, Red Dot i Audi Mentor Preis, Must Have, a także nominacją do nagrody Schweizer Design Preis. Zaprojektował między innymi najlżejsze krzesło świata, ważące nieco ponad 1660 g - Ultraleggerę, także wiele innych niebanalnych i stylowych mebli, które można było zobaczyć w Mediolanie. Do jego najpopularniejszych projektów, łączących zaawansowane technologie z formami przekraczającymi granice geometrii, należą - stołek PLOPP (2008), rzeźby architektoniczne w przestrzeni publicznej - WIR (2017) w Warszawie, także pawilon rzeźbiarski NAWA na Wyspie Daliowej we Wrocławiu (2017).

W Mediolanie Oskar Zięta zaprezentował około 20 przedmiotów, którym towarzyszył dwustustronicowy przewodnik.

To był dla nas ogromny sukces. W tym roku pokazaliśmy bardzo dużo nowości, w tym nareszcie mieliśmy okazję zaprezentować naszą Ultraleggerę, która premierę miała na początku pandemii. Jest to produkt, który trzeba dotknąć, podnieść, fizycznie odkryć jego właściwości

- wyjaśnia Oskar Zięta. 

Pojawiły się też inne klasyki, m.in. hoker PLOPP, krzesło CHIPPENSTEEL, lustra TAFLA O i C w różnych rozmiarach i kolorach, panel ścienny MERCURY, efektowne IQ TAFLE i wiele więcej. Wśród nowości znalazła się m.in. kolekcja Cotton Candy (stalowe, zdeformowane, kolorowe formy), Aurum (kolekcja luster ze stali, ze złotym połyskiem), Morph Table (bioniczny stół), a także wazon obrotowy. 

Mediolański design Oskara Zięty.Mediolański design Oskara Zięty. Fot. Marek Jarosz I Zieta.pl

"Trzy rodzaje marmurowego blatu i trzy kolory drewna pozwalają skomponować idealny mebel" 

Polska marka Un’common przedstawiła na targach w Mediolanie trzy designerskie kolekcje, które wyróżnia naturalna, ale szykowna forma - PAVO Console, PERA Coffee tables and ZEBU armchair. Szczególnie polecamy drewniane stoliki z marmurowym blatem o nieregularnych krawędziach. 

Gięte krzesła i fotele Paged z ekologicznymi obiciami

Polska marka Paged, która słynie z giętych krzeseł i foteli, przedstawiła swoje hity na 200 metrach kwadratowych. Były to między innymi fotele Holo, kolekcja Tuk autorstwa Nikodema Szpunara, meble Aria zaprojektowane przez Dario Polaco, Archer i Nodo Grzegorza Gancarczyka. Pojawił się też fotel La Benda stworzony przez Pedro Salgado, który otrzymał wyróżnienie specjalne w konkursie German Design Awards 2022.

Nowe kolekcje foteli Paged.Nowe kolekcje foteli Paged. Fot. Paged

We wszystkich projektach wykorzystano kolekcje tkanin wykonanych z włókien pochodzących z recyklingu. Paged uhonorowano również specjalną nagrodą za 40 lat obecności na targach w Mediolanie. 

Ergonomiczna i ekologiczna "kuchnia do gotowania"

– Projekt stawia pytanie, jak należy projektować dzisiejsze kuchnie pod względem funkcji, ergonomii, technologii i estetyki. Zaprezentowana kuchnia jest częścią większego projektu badawczego i rzuca wyzwanie istniejącym normom w zakresie wysokości, głębokości, przepływu pracy i wymaganej przestrzeni - opowiadają projektanci Maciej Chmara i Ania Rosinke ze studia Chmara.Rosinke.

'Kuchnia do gotowania' NPK01.'Kuchnia do gotowania' NPK01. Fot. Chmararosinke.com

Zestaw mebli "Kuchnia do gotowania" został zaprezentowany w przestrzeni wystawowej Alcova. Projektanci zaproponowali główny moduł kuchenny, część z piekarnikiem i regał do przechowywania, które wykonano ze stali nierdzewnej i sklejki. Elementy można dowolnie personalizować. 

Geometryczne wykładziny o architektonicznej modułowości

Created by Mac Stopa to kolekcja flokowanych i winylowych wykładzin o geometrycznych wzorach, trójwymiarowych efektach, które połączono z klasycznymi materiałami, takimi jak skóra, drewno, metal, tkaniny. Stworzył je założyciel i główny projektant studia Massive Design, autor wielu nagrodzonych projektów, artysta tworzący m.in. dla Google, Coca-Cola i Samsung - Przemysław Stopa. Wykładziny powstały dla polskiej marki Forbo Flooring, która swoje hity zaprezentowała na Uniwersytecie Mediolańskim w dzielnicy Brera.

W Mediolanie pojawiły się też inne polskie marki, które przedstawiły ciekawe projekty, na przykład Kosmos Project. Przy współpracy z Fuori Salone oraz Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaproponowała wyjątkową wystawę "Threads of a New Spirituality", którą wypełniły antropomorficzne maski, ręcznie wykonane z wełnianych gobelinów przez projektantów - Ewę Bochen i Macieja Jelskiego. Pojawiła się w bazylice San Celso. 

Od 7 do 12 czerwca cała stolica Lombardii celebrowała piękne, niebanalne wystawy, ale też designerskie instalacje Salone del Mobile, które zamontowane były nie tylko w przygotowanych na tę okazję przestrzeniach, ale w galeriach, sklepach meblowych czy też na prywatnych podwórkach. Trendy wnętrzarskie tego sezonu zapowiadają się niebanalnie i kolorowo. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.