Styl loftowy w mieszkaniu w bloku? To możliwe! Podpowiadamy jak to zrobić

Mniej znaczy więcej - ta zasada z pewnością sprawdzi się podczas aranżacji wnętrz w stylu loftowym. Jednak czy styl z byłych fabryk sprawdzi się w mieszkaniu w bloku?

Skąd się wziął popularny styl loftowy?

Styl loftowy to kierunek w aranżacji wnętrz, który został wykreowany przez kryzys. Lata '50 XX wieku w Stanach Zjednoczonych mijały pod znakiem kryzysu gospodarczego, wtedy też wiele przedsiębiorstw i firm upadało, pozostawiając po sobie puste lokale. Artyści i projektanci korzystając z niskich cen, w jakich można było nabyć przestrzenie postindustrialne w dzielnicy SOHO, decydowali się na organizację w nich swoich pracowni. Opuszczone postindustrialne pomieszczenia, z wysokimi stropami i dużymi przeszkleniami stały się zaczątkiem nowego stylu w aranżacji wnętrz. 

Sypialnia z przeszkleniem w stylu loftowymSypialnia z przeszkleniem w stylu loftowym Fot. Shutterstock

Popularność stylu

Osoby poszukujące czegoś nieoczywistego i nowego zachwyciły się dużymi otwartymi przestrzeniami, surowymi materiałami i nietypowymi rozwiązaniami we wnętrzach mieszkalnych. 

Dzięki temu styl ten stawał się coraz bardziej rozpoznawalny i pożądany podczas urządzania mieszkań.

Mieszkanie w bloku w stylu loft?

Styl industrialny niewątpliwie najlepiej sprawdza się w wysokich, przestronnych wnętrzach, z dużymi przeszkleniami z surowymi materiałami na ścianach i widocznymi instalacjami technicznymi, więc czy jesteśmy w stanie w mieszkaniu o wysokości 2,5 metra stworzyć wnętrze w tym stylu? Czy jesteśmy w stanie niewielkie plastikowe okna i ciasne kuchnie zaaranżować tak, by dały nam klimat byłej fabryki?

  1. Postaw na otwarty plan wnętrza - Styl loftowy to przede wszystkim otwarta przestrzeń i przenikające się pomieszczenia. Jeśli jest to możliwe, zastanów się nad usunięciem chociaż części ścianek działowych, a tam gdzie konieczne jest jakieś oddzielenie postaw na szklane przeszklenia w czarnej, metalowej oprawie. Wspólna przestrzeń salonu, kuchni, jadalni i sypialni wizualnie daje efekt większej przestrzeni, a na tym przecież nam zależy. 
  2. Postaw na surowe materiały. Beton, szkło, drewno, cegła i metal - które były wszechobecne w obiektach pofabrycznych. We współczesnych mieszkaniach możesz przykleić na ścianę płytki klinkierowe i imitacje betonu, oraz ułożyć deski na podłodze i beton architektoniczny na suficie. Pamiętajcie jedynie o stonowanych, w miarę jasnych kolorach, by nie przyćmić małego wnętrza mieszkania w bloku. Jasne mieszkanie w loftowym stylu, Fot. Shutterstock
  3. Postaw na ciężkie i masywne meble. W stylu loftowym wybierz nowoczesne meble z surowych i prostych materiałów. Unikaj sztucznych zdobień i kolorów. Masywna skórzana sofa, piękny drewniany stół na metalowych nogach i szafy stalowe stylizowane na fabryczne - to dobra podstawa by kreować wnętrze w stylu industrialnym
  4. Postaw na industrialne dodatki. Fabryczne dodatki takie jak metalowe lampy i reflektory będą dobrym źródłem światła, jednocześnie pozostając w stylistyce loftu. Dodatki i dekoracje nie są konieczne w naszych wnętrzach i nie mogą pełnić jedynie funkcji dekoracyjnej. Postaw na praktyczne i funkcjonalne elementy takie jak zegary i pudełka do przechowywania. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.