Floks wiechowaty - przepiękne byliny kwitnące w środku lata

Floksy to piękne kwiaty w wiejskich i naturalistycznych ogrodach, ale dzięki mnogości odmian możemy wybrać coś do każdego stylu ogrodu.

Floks wiechowaty - charakterystyka

Floks, nazywany również płomykiem wiechowatym (Phlox paniculata) to bylina z rodziny wielosiłowatych. Jego pochodzenia możemy się doszukiwać we wschodniej części Ameryki Północnej.

W Polsce floks bywa również rośliną dziczejącą. 

Co ciekawe kwiaty floksa wiechowatego możecie wykorzystać również w kuchni, są jadalne i wyróżniają się słodkawo-korzennym smakiem. 

Floks wiechowaty
Floks wiechowaty Fot. Pexels

Odmiany floksa wiechowatego

Wśród najpopularniejszych odmian możemy wyróżnić:

  • 'Peppermint Twist' – odmiana ta wyróżnia się różowymi kwiatami ozdobionymi pionowymi białymi paskami.  To jedna z najoryginalniejszych odmian, która dorasta do 100 cm wysokości i powiada obfite baldachimy talerzykowatych kwiatów. Jest bogato ulistniona i dzięki pięknym ciemnozielonym liściom jest pięknym dodatkiem do kwiatowych rabat.
  • 'A. E. Amos' – to piękna odmiana o pachnących, czerwonych kwiatach z dodatkowymi czarnymi oczkami. Bardzo dobrze nadają się do cięcia na rustykalne bukiety.
  • 'Fujiyama' – to odmiana dorastająca do 60 cm, której kwiaty są śnieżnobiała
  • 'Starfire' – to odmiana o czerwonych, jadalnych kwiatach. 
  • 'Blue Boy' – bylina ta ma bardzo duże i pięknie, intensywnie pachnące czysto niebieskie, talerzykowate kwiaty

To tylko skrócony wybór najciekawszych odmian, ale floksy są bardzo różnorodne i mają dziesiątki odmian. 

Wśród odmian o białych kwiatach możemy wyróżnić: 'Blue Ice', 'Europe', 'Graf Zeppelin' 'Mia Ruys', 'Rembrandt' i 'White Admiral'.

Odmiany niebiesko, fioletowe to między innymi: 'Aida', 'Amethyst', 'Blue Paradise','Düsterlohe', 'Eventide' i 'Harlequin'.

Odmiany na rabaty w ciepłych odcieniach, kwitnące na czerwono, pomarańczowo i różowo: 'Balmoral', 'Brigadier', 'Cecil Hanbury', Flamingo', 'San Antonio', 'Sandringham', 'Tenor'. 

Rożowe floksy
Rożowe floksy Fot. Pexels

Floks wiechowaty - uprawa

Floks jest wymagającą byliną, a jej głównym wymaganiem jest żyzna gleba. Floks wiechowaty najlepiej kwitnie na glebie bardzo żyznej i umiarkowanie wilgotnej, a jego stanowisko powinno być osłonięte od wiatru, jednak słoneczne. 

Na podmokłych, lub gliniastych stanowiskach floks wiechowaty jest narażony na choroby, między innymi na mączniaka prawdziwego. 

By zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża floksy warto ściółkować torfem, korą lub szyszkami, dzięki czemu spowolnimy wysychanie podłoża i zatrzymamy wilgoć w glebie na dłużej. 

Nie tylko o wilgotność gleby należy dodatkowo zadbać, ale również o nasycenie jej w składniki pokarmowe, przez nawożenie jej nawozami organicznymi. Dodatkowo co ok 5 lat konieczne może być przesadzenie bylin w nowe miejsce. Jest to również okazja, by rozmnożyć nasze byliny. 

Kwitnienie roślin trwa do wczesnej jesieni, a następnie część nadziemna roślin stopniowo zasycha, pędy te należy ściąć nisko przy ziemi, przed nadejściem zimy. Podziemne części roślin bardzo dobrze zimują w gruncie i nie musimy ich dodatkowo osłaniać. 

Kwiaty floksów są piękne i obłędnie pachną, więc pozwolą nam tworzyć piękne bukiety, które jednak nie będą zbyt trwałe. Kwiaty po ścięciu utrzymują się maksymalnie 3-4 dni. Warto jednak ścinać je i tworzyć domowe kompozycje, gdyż sprzyja to ponownemu kwitnieniu. 

Floks wiechowaty - kiedy sadzić?

Gdy planujemy floksy w naszym ogrodzie, przygotowania powinniśmy rozpocząć już jesienią. W miejscu gdzie będziemy sadzić floksy należy przekopać rabatę i przemieszać ziemię z próchnicą lub kompostem. Dobrym krokiem będzie również dodanie nawozu granulowanego, który powoli zacznie oddawać składniki odżywcze. Na wiosnę rabatę należy dokładnie odchwaszczyć i sadzić byliny w odstępach ok 30/40 cm. 

Podłoże przygotowane pod sadzenie floksów powinno być dobrze nawodnione, a na dno dołka wykopanego pod bylinę warto wyłożyć drenaż. 

Floks wiechowaty - kiedy kwitnie?

Floksy kwitną w sezonie letnim w lipcu i sierpniu, zapewniając kwiaty w ogrodzie w najcieplejsze miesiące. 

By ich kwiatostany były pełne i zachwycały warto skrócić w czerwcu ich pędy. Zakwitną one wtedy nieco później, ale będą bardziej rozkrzewione, przez co wydadzą więcej kwiatów. 

Przekwitnięte kwiatostany należy również przycinać, dzięki czemu powtórzą kwitnienie. 

Różowy floks wiechowaty
Różowy floks wiechowaty Fot. Pexels

Floks wiechowaty choroby

Floks jest rośliną względnie odporną na choroby, jednak w przypadku dużej wilgotności i zraszania jego liści może stać się bardziej podatny i osłabiony. Najgorsze są więc okresy długotrwałych deszczów, wtedy najczęściej zostaje zaatakowany przez mączniaka rzekomego. 

Zaatakowane rośliny mają na liściach plamy i biały nalot jak mąka. Z pozytywnych aspektów, choroby grzybowe można skutecznie leczyć i rzadko są powodem zamierania roślin.

Floksy zaatakowane mogą zostać przez: 

  • Mączniaka rzekomego – W okresie deszczowym podczas wilgotnego lata, gdy nasze floksy rosną w mało przewiewnym miejscu, mogą być podatne na pojawianie się białego nalotu na liściach. będzie to oznaka mączniaka. W tym wypadku należy jak najszybciej usunąć liście na których rozgościł się grzyb i należy spryskać roślinę środkiem z fungicydem.
  • Szara pleśń – w przypadku gdy na płatkach kwiatów pojawia się szary nalot, oznaczać to może pojawienie się szarej pleśni, w tym wypadku chore części roślin należy obciąć i spalić, a sąsiadujące rośliny spryskać środkiem z fungicydem. 
  • Nicienie - to najgorsze co może przydarzyć się naszym floksom- rozpoznamy je przez deformacje roślin i zahamowanie wzrostu. W przypadku gdy jesteśmy pewni, że w naszym ogrodzie pojawiły się nicienie, wszystkie floksy należy usunąć, a w miejscu po nich posadzić aksamitki. Przez kolejne minimum 3/4 lata aksamitni posadzone w miejscu floksów będą swoim zapachem odstraszać nicienie. 

Floks wiechowaty w ogrodzie

Floksy świetnie prezentują się w naturalistycznych, rustykalnych i wiejskich ogrodach. Pełne słońca ogrody pięknie rozkwitną dzięki kępom floksów. 

Mimo swoich wymagań, warto poświęcić swoje siły i postarać się, a floksy odpłacą nam się pięknym zapachem i bujnymi kwiatostanami, które będą wabić motyle w naszym ogrodzie. 

Najlepszymi sąsiadami dla floksów są trawy ozdobne takie jak miskanty i rozplenice oraz intensynie kwitnące byliny jak jeżówki, rudbekia czy kosmosy. By tworzyć piękne ogrodowe kompozycje można wybrać również niższe rośliny o ozdobnych liściach jak np funkie czy bergenie. 

By zadbać o zdrowie floksów, warto posadzić w pobliżu również aksamitki. 

Więcej o: