Meble z technorattanu wybieramy nie bez powodu. O ich zaletach

Meble z technorattanu wciąż chcemy mieć na tarasie, balkonie i w ogrodzie. Nie bez powodu. Wyróżnia je nie tylko świetny design, który można dopasować do wielu aranżacji, ale też niezwykła praktyczność.

Meble ogrodowe z technorattanu.Meble ogrodowe z technorattanu. Fot. Shutterstock

Meble z technorattanu cieszą się niezwykłą popularnością. Są solidne, wytrzymałe, lekkie i świetnie potrafią prezentować się na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Do kupienia są krzesła, fotele, sofy, narożniki (często z poduchami w komplecie), a także stoliki i stoły, których blat często pokrywa szkło lub drewno. Z technorattanu wykonuje się również różne dodatki, między innymi osłonki na donice, wazony, skrzynie czy osłony balkonowe. To materiał niezwykle odporny i wytrzymały na różne warunki pogodowe, nie trzeba go też impregnować. Dlatego wciąż wykorzystuje się go do produkcji wielu różnych produktów. Z roku na rok projektanci odświeżają tylko design dodatków i mebli z technorattanu. 

Meble z technorattanu w różnych aranżacjach

Meble z technorattanu udekorują nie tylko przestrzenie boho, które uwielbiają rattan i wszelkie jego pochodne. Dzięki różnorodnym plecionkom (płaskiej, okrągłej, niestandardowej) sprawdzą się w wielu różnych aranżacjach - od klasyki po nowoczesność. 

  • Plecionka płaska. Wykonuje się ją z płaskich pasów technorattanu. Świetnie pasuje do nowoczesnych aranżacji
  • Plecionka okrągła. Wyróżniają ją efektowne, zaokrąglone sploty, które bardzo przypominają naturalny rattan lub wiklinę
  • Plecionka niestandardowa. Może przypominać sploty płaskie, z trzciny wodnej, a nawet hiacynta wodnego. 

Meble z technorattanu mają też różne kolory - beżowe, brązowe, szare, czarne, białe a nawet turkusowe. Są też komplety cieniowane. Wybór jest ogromny, ceny także zróżnicowane. Zestawy mebli z technorattanu można kupić już za około 1500 zł. Są też o wiele droższe komplety, które mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. 

Co pasuje do mebli z technorattanu? 

Ważne są też inne elementy wyposażenia tarasu, balkonu czy ogrodu. Wszystko powinno tworzyć estetycznie zaaranżowaną przestrzeń. Dlatego wszelkie dodatki z technorattanu również powinny mieć podobne lub takie same kolory, czasem nawet wzory. Wtedy prezentują się najlepiej. 

Komplety mebli z technorattanu często sprzedawane są z wygodnymi poduchami - siedziskami. Dlatego zapewniają też duży komfort odpoczynku. Ich kolory powinny pasować do reszty elementów aranżacji balkonu, tarasu czy ogrodu. 

Poduszki na meble z technorattanu często wykonuje się z poliestru lub mieszanki poliestru z bawełną. Takie polecamy, są bardzo wytrzymałe, odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne (deszcz, promienie UV), wycieranie i zabrudzenia. Często mają minimalistyczny styl, który w połączeniu z odpowiednio dobranym stylem mebli, odnajdzie się w różnych aranżacjach. 

Co jeszcze warto wiedzieć o technorattanie? 

Technorattan może występować pod różnymi nazwami, m.in. jako rattan syntetyczny, rattan ekologiczny lub ekorattan. Skąd te nazwy? To materiał, który przypomina naturalny rattan, ale powstaje z włókien poliestrowych bądź poliuretanowych, dzięki którym jest tak bardzo odporny na różne warunki pogodowe. Meble technorattanowe dobrze znoszą deszcze i śnieg, także zmienne temperatury. Zimą warto jedynie przykrywać je solidnym pokrowcem, dzięki któremu dłużej będą wyglądały jak nowe. Meble z technorattanu powinno się je też regularnie odkurzać i czyścić wilgotną, bawełnianą ścierką z odrobiną delikatnego płynu. 

Więcej o: