Piękno tkwi w szczegółach - mozaika w aranżacji wnętrz łazienkowych

Mozaika znana jest od tysięcy lat, współcześnie stała się idealnym dodatkiem do modnych, nowoczesnych wnętrz. Wyjątkowe formy i zaskakująca kolorystyka z pewnością każdemu przypadną do gustu.

Odrobina historii 

Mozaika to dekoracja wykonana z drobnych i wielobarwnych kamyczków lub ceramiki. Technikę tę stosowano już w starożytności, a najstarsze mozaiki odkryte podczas badań archeologicznych pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat! 

Mozaiki w starożytnej Grecji zwane barbaricum układane były z otoczaków, które znaleziono na brzegach rzek i morza. Okres hellenistyczny przyniósł nową technikę - opus segmentatum, w której używano kamiennych odpadów z prac rzeźbiarskich. Dopiero w kolejnych wiekach zaczęto stosować regularne, powtarzające się wzory płytek i kostek. Mozaiki układano wtedy z marmuru, kamieni, kamieni szlachetnych, a nawet złota. 

Mozaiki stosowano już od starożytności nie tylko w termach, ale również na elewacjachMozaiki stosowano już od starożytności nie tylko w termach, ale również na elewacjach Fot Pexels

Prawdziwy rozkwit mozaiki to czasy Bizancjum, kiedy zaczęto używać szła, które oferowało szerszą gamę kolorów, niż kamień używany wcześniej. Do dzisiaj w Rawennie podziwiać możemy najważniejsze mozaikowe dzieła tego okresu, a samo miasto jest nazywane światową stolicą mozaiki. 

Mozaika w aranżacji wnętrz

Obecnie mozaika różni się od znanych nam przykładów z historii, ale zdecydowanie mozaikowe dzieła sztuki mogą być naszą inspiracją.

Na rynku dostępne są różnorodne wzory, faktury i kształty, które zachwycają designem i  walorami dekoracyjnymi. 

Inspiracje mozaika możemy czerpać z podróży, szukając typowych dla danego regionu wzorów, materiałów i kolorówInspiracje mozaika możemy czerpać z podróży, szukając typowych dla danego regionu wzorów, materiałów i kolorów Fot. Pexels

Mozaikowe płytki ścienne cechuje duża różnorodność form, kolorów, materiałów, dzięki czemu wyróżniają się one ogromnym potencjałem aranżacyjnym. W ofercie sklepów i producentów możemy wybierać pośród prostych form geometrycznych, takich jak kwadraty, romby, trójkąty czy heksagony, ale również wśród bardziej fantazyjnych i nieregularnych kształtów, które mogą wpłynąć na końcowy efekt aranżacji wnętrz.

Czy mozaika sprawdzi się w małych łazienkach?

Zdecydowanie tak, w małych przestrzeniach mozaika może okazać się idealna do optycznego wydzielania stref w przestrzeni, co na małej powierzchni może być niemożliwe do wykonania za pomocą płytek wielkoformatowych. 

W małych łazienkach lepiej jednak postawić na jasne kolory, która rozjaśnią i wizualnie powiększą wnętrze. 

Różnorodne mozaiki, o różnych formach, kolorach i wykończeniuRóżnorodne mozaiki, o różnych formach, kolorach i wykończeniu Fot. Łazienka Plus

Mozaika ścienna jest też oryginalnym sposobem na piękne dekoracje ścian łazienkowych. Może ona pojawić się wokół lustra, pod prysznicem, czy np. nad wanną - dzięki takim zabiegom uporządkujemy optycznie pomieszczenie i nadamy mu niepowtarzalny charakter. 

Ciekawe aranżacje z mozaiką w tle

Mozaiki w nietypowych kształtach i intensywnych kolorach mogą być pięknym wykończeniem. Zestawione dla kontrastu z wielkoformatowymi, gładkimi płytkami i z prostą armaturą, świetnie sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu. 

Gdy zależy nam na aranżacji w stylu retro, warto ciemniejsze, mozaikowe płytki zestawić z drewnianymi dodatkami i złotą armaturą. Takie proste połączenia są niezwykle wdzięczne w łazienkach i tworzą nietuzinkowe wnętrza. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.