Pokój młodzieżowy na poddaszu

Poddasze jest przestrzenią bardzo klimatyczną, często oddaloną od reszty domu, co sprawia, że aranżacja pokoju młodzieżowego w tym miejscu będzie idealnym pomysłem! Oczywiście już samo urządzanie poddasza nie jest łatwe, a zwłaszcza jeśli ma w nim przebywać zbuntowany nastolatek. Młody człowiek potrzebuje bowiem miejsca dającego mu poczucie bezpieczeństwa, a zarazem podkreślające jego osobowość. W tym artykule podpowiem Ci jak zaaranżować pokój młodzieżowy na poddaszu i na co zwrócić uwagę, by był nie tylko przyjazny, ale i funkcjonalny.

Pokój młodzieżowy na poddaszu – czy to dobry pomysł?

Bez wątpienia na poddaszu można urządzić nowoczesny pokój młodzieżowy, który przy odrobinie wysiłku oraz wyobraźni stanie się przytulnym miejscem. Zastanów się, czy w danym pomieszczeniu da się wydzielić strefy do odpoczynku i nauki. Powinna się w nim znaleźć strefa przeznaczona do odpoczynku, strefa do spędzania wolnego czasu i strefa do nauki. Bardzo ważne są okna dachowe, które wprowadzą do wnętrza naturalne światło potrzebne do nauki i rozrywki, oraz pozwolą też obserwować rozgwieżdżone niebo. Jeśli tylko miejsce na poddaszu spełnia te warunki, możesz tu z powodzeniem urządzić pokój młodzieżowy.

Chcąc zaaranżować przestrzeń pokoju młodzieżowego na poddaszu, musisz wziąć pod uwagę, że gust dziecka w tym wieku zaczyna się dopiero kształtować, a zainteresowania się zmieniają. Jeśli nastolatek chce mieć pokój urządzony po swojemu, daj mu do tego prawo, ale wspomagaj go cennymi wskazówkami.

Pokój młodzieżowy na poddaszuPokój młodzieżowy na poddaszu Fot. Merkury Market

Jak pomalować pokój młodzieżowy na poddaszu?

Pokoje na poddaszu są często niewielkimi, niskimi pomieszczeniami, warto je więc optycznie powiększyć przy pomocy jasnych kolorów. Neutralne kolory będą pięknie rozświetlać wnętrze pomieszczenia, a dodatkowo jasne kolory będą dobrze się prezentować przy wpadającym z okna dachowego świetle.

Warto pamiętać, że to, co praktyczne i to, co podoba się Tobie, nie zawsze spotka się z aprobatą młodego człowieka. Możesz pozwolić mu na wybór koloru ścian, ściany można przecież zawsze przemalować. Ciemne akcenty w młodzieżowym pokoju, nawet na poddaszu są jak najbardziej wskazane, jednak tylko w detalach, które będą uzupełniać aranżację.

Jak urządzić pokój młodzieżowyJak urządzić pokój młodzieżowy Fot. Merkury Market

Meble do przechowywania i nauki

Urządzając pokój młodzieżowy na poddaszu, nie musisz się bać skosów, gdyż można je sprytnie wykorzystać. Skosy możesz bez problemu zagospodarować meblami młodzieżowymi, niskimi regałami lub komodą na ubrania, która doskonale sprawdzi się do przechowywania i pozwoli utrzymać pomieszczenie nastolatka w porządku. W tym wnętrzu sprawdzą się też meble modułowe i szafy na wymiar. Wnęki na ścianach nadadzą się do zamontowania półek.

Pokoje młodzieżowe muszą posiadać biurko do nauki. Ustaw je najlepiej w pobliżu źródła naturalnego dziennego światła, możesz wykorzystać dostępną przestrzeń pod oknem dachowym. W pokoju młodzieżowym zapewnij też odpowiednie oświetlenie sztuczne.

Miejsce do wypoczynku

W miejscu, gdzie ścianka kolankowa jest wyższa, czy poniżej okien dachowych postaw duże łóżko do spania. Przy niewielkim poddaszu sprawdzą się rozkładane wygodne sofy lub kanapy. W części pokoju pod skosami warto zadbać o miejsce do relaksu z grupą przyjaciół. Przydadzą się tu dodatkowe miejsca do siedzenia, jak pufy czy duże poduchy w stylu skandynawskim.

Wybór odpowiednich mebli dla nastolatka ułatwi utrzymanie porządkuWybór odpowiednich mebli dla nastolatka ułatwi utrzymanie porządku Fot. Merkury Market

Spraw, by urządzanie pokoju nastolatka, sprawiało mu przyjemność. Nie narzucaj w przestrzeni swojego stylu. Niech dziecko odkryje to co mu się podoba, bo w pokoju urządzonym przez siebie z pewnością będzie chętnie przebywało.

Więcej o: