Szafka pod umywalkę - jaką wybrać? Oto top 18 propozycji

WiB
27.06.2022 14:59
Jaka powinna być szafka pod umywalkę? Przedstawiamy garść praktycznych wskazówek. Z pewnością przydadzą się podczas nowych wyzwań proejktowych. Mamy też 18 stylowych i praktycznych propozycji.

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Szafka pod umywalkę to często jedyny mebel w łazience (zwłaszcza w tej małej), który umożliwia przechowywanie kosmetyków i różnych akcesoriów kąpielowych. Jest też elementem wyposażenia wnętrza, który znacząco wpływa na styl aranżacji łazienki. Jakie wady i zalety mają różne rozwiązania?

Jak szafka pod umywalkę będzie najlepsza? 

Szafka pod umywalkę powinna być pokryta specjalną powłoką, która ochroni przed wodą i wilgocią. Nie dotyczy to tylko frontów, ale również korpusu, do którego często przedostaje się woda albo para wodna. Ponadto byłoby dobrze, gdyby miała dużo szuflad albo schowków, w których można pomieścić kosmetyki i inne potrzebne akcesoria. Warto też zainwestować w mebel, który cicho się domyka, ma funkcjonalne uchwyty, jest stylowy i pasuje do reszty elementów wyposażenia łazienki. 

Ważne jest też, by szafka pod umywalkę miała specjalne otwory na podłączenie umywalki i syfonu. Dlatego jeśli mimo wszystko chcesz kupić mebel niestandardowy, który nie był stworzony specjalnie do łazienki, warto o tym pamiętać i wcześniej zapytać stolarza czy będzie możliwe ich wycięcie. 

Szafka pod umywalkę powinna również tworzyć stylistyczną całość z bateriami, blatem, lustrami i pozostałymi elementami wyposażenia łazienki. Do kupienia są też różne zestawy szafek z umywalką, które dają większą gwarancję dopasowania. Takie rozwiązanie ma też swoje minusy. Często na blacie zintegrowanym z umywalką jest mało miejsca na postawienie przyborów toaletowych. 

Rodzaje szafek pod umywalkę

Szafka pod umywalkę może być wisząca albo stojąca. Pierwszą można zamontować na ścianie, na dowolnej wysokości, ułatwia też mycie podłogi pod nią. Dostępne są modele z różną ilością szuflad i schowków, w różnych kolorach i wykończeniach. 

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Stojąca szafka pod umywalkę jest zazwyczaj pojemniejsza, stabilniejsza, także łatwiejsza w montażu. Minusy? W porównaniu do modelu wiszącego, trudniej sprzątać pod nią podłogę. 

Łazienka z komodą w stylu retro.Łazienka z komodą w stylu retro. Fot. Shutterstock

Więcej o: