Z tym urządzeniem upały będą ci niestraszne! Jak wybrać wiatrak domowy?

Już jest... fala upałów zawładnęła Polską i wszystko wskazuje na to, że zostanie u nas na dłużej. Niektórzy szukają wytchnienia w klimatyzowanych kinach i centrach handlowych, podczas gdy inni instalują klimatyzację we własnym mieszkaniu. Co jednak, jeśli nie możemy z różnych powodów sobie na nią pozwolić? Wtedy rozwiązaniem będą wiatraki domowe!

Letnia aura nie opuści nas przez kilka następnych miesięcy, dlatego warto się dobrze przygotować na nadchodzące dni. Niektórzy decydują się na zakup klimatyzacji do swoich domów oraz mieszkań. Prawda jednak jest taka, że wielu z nas nie może sobie na nią pozwolić. Ogranicza nas nie tylko budżet, ale i to, że nierzadko wynajmujemy mieszkanie i nie możemy podjąć takiej decyzji samodzielnie. 

Jaka jest alternatywa? Na rynku istnieje szeroki wybór wentylatorów, zwanych również wiatrakami domowymi. Jaki kupić? W jaki sposób o niego dbać, jak wyczyścić wiatrak domowy? I ile prądu zużywa takie urządzenie? Odpowiedź na te pytania odnajdziecie w poniższym artykule! 

Wiatrak stojący domowy – jak działa? 

Wiatrak domowy
Wiatrak domowy fot. Shutterstock


Warto na początek odpowiedzieć sobie na pytania – jak działa wentylator i czy faktycznie schładza on powietrze? Klasyczne modele wykorzystują prostą zasadę, którą możemy zaobserwować podczas przeciągów w domu. Chodzi o różnicę ciśnień. W trakcie pracy śmigła zasilanego energią elektryczną wytwarza się różnica ciśnień i powietrze jest wprawiane w ruch.

Teraz pozostaje kwestia tego, czy wentylator faktycznie chłodzi pomieszczenie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony nie, ponieważ wentylatory podobnie jak klimatyzatory ewaporacyjne (takie, które odprowadzają ciepłe powietrze rurą skierowaną na zewnątrz, odparowując przy tym wodę) nie są w stanie obniżyć temperatury pomieszczenia.  

Z drugiej strony urządzenia tego typu bardzo dobrze wpływają na temperaturę, którą odczuwa nasz organizm. Wokół każdego człowieka jest tzw. bariera cieplna. W przypadku, gdy gromadzi się w niej ciepłe powietrze, które nie jest oddawane na zewnątrz, czujemy się niekomfortowo. Strumień powietrza z wentylatora owiewa naszą skórę, pozbawiając nas nieprzyjemnie gorącego powietrza wokół naszego ciała. 

Mały wiatrak domowy 

Na rynku mamy szeroką ofertę producentów. Wiatraki różnią się nie tylko rozmiarem (niektóre stoją na podłodze, podczas gdy inne z powodzeniem zmieszczą się na biurku), ale i typem.  

Pośród wentylatorów rozróżniamy następujące typy: 

  • wentylator podłogowy - łatwo rozpoznać go po wysokości. Głowica jest przymocowana do dużego statywu, ponadto w wielu modelach dostępnych na rynku można regulować jego wysokość i kąt nachylenia. Ceny wiatraków domowych tego typu wynoszą od około pięćdziesięciu do sześćdziesięciu złotych. 
  • wentylator biurkowy – model taki można postawić na biurku, szafce, stoliku kawowym i tak dalej. Od klasycznego wentylatora różni się przede wszystkim wysokością. Często ma również mniejszą głowicę. Wiatraki tego typu dostępne są w przedziale cenowym do pięćdziesięciu złotych.  
  • wentylator sufitowy - można również pomyśleć o zakupie wentylatora sufitowego. Niektóre z modeli są wielozadaniowe, ze względu na przymocowane do nich lampy. Wadą wentylatorów tego typu jest ich mała mobilność. Najczęściej montuje się je nad łóżkiem lub w centralnym punkcie salonu. Ceny takich wiatraków zaczynają się od około stu złotych.  
  • wentylator bezłopatkowy - pierwsze urządzenie tego typu wprowadzono na rynek dopiero w 2009 roku. Są one bezpieczne dla dzieci i z tego względu warto je wybrać. Największą ich wadą jest cena, bowiem zdecydowana większość modeli tego typu kosztuje przynajmniej trzysta złotych.  
  • wentylator kolumnowy – w urządzeniach tego typu również nie znajdziemy dużego śmigła. Sprawdzą się szczególnie w małych pomieszczeniach. Kusi również ich cena, ponieważ najtańsze kosztują około 100 zł.  

Wiatrak domowy - jaki wybrać 

Kliamtyzacja
Kliamtyzacja fot. Shutterstock


Wybór wentylatora jest przede wszystkim uzależniony od tego, jakie mamy potrzeby. Jeśli wykonujemy pracę biurową i zależy nam na uldze w upalne dni podczas godzin spędzonych przy komputerze - należy wybrać wiatrak biurkowy. Jeśli w naszym domu nie ma dzieci, a my mamy ograniczony budżet, najlepszym wyborem będzie klasyczny wiatrak śmigłowy. Z kolei jeśli chcemy kupić wiatrak do niewielkiego pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę wentylator kolumnowy.  

Ile prądu zużywa wiatrak domowy? Wszystko zależy od jego mocy. Niemniej dane sprzed kilku lat wskazują na to, że za godzinę używania klasycznego wiatraka zapłacimy... mniej niż 3 grosze! A jak wyczyścić wiatrak domowy? To jest zależne od tego, jaki model kupiliśmy. Jeżeli chodzi o klasyczne modele śmigłowe, najpierw trzeba rozmontować osłonę. Kolejny krok to przemycie zmoczoną szmatką.  

Wiatrak domowy z nawilżaczem 

Wiatraki dla dzieci
Wiatraki dla dzieci fot. Pixabay

Na rynku istnieje wiele produktów, pośród których można również znaleźć wentylatory z nawilżaczami. Jak działają? Wlewamy wodę do specjalnego pojemnika, włączamy urządzenie i voila! Możemy cieszyć się zimniejszym powietrzem wzbogaconym o mgiełkę. Takie rozwiązanie sprawi, że powietrze będzie zimniejsze i odpowiednio nawilżone. Dzięki temu w cieplejsze dni poczujesz się bardziej komfortowo i będzie ci chłodniej.  

Warto pomyśleć o kupnie wentylatora, bowiem uciążliwe upały to problem, który z czasem będzie nawracał. Na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń tego typu, najtańsze i najłatwiej dostępne są klasyczne modele śmigłowe. W małych pomieszczeniach idealnie sprawdzą się wentylatory kolumnowe, a opcje bezłopatkowe są dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Być może trafnym wyborem jest również zakup wentylatora z jonizatorem lub nawilżaczem, dzięki czemu powietrze w naszym domu będzie czyste od kurzu i alergenów, a także odpowiednio nawilżone. Nie obawiaj się upałów tylko już dzisiaj przygotuj się na lato! 

Więcej o: