Ten materac sprawi, że wyśpisz się jak nigdy

Każdy z nas spędza w łóżku prawie połowę życia. To dlatego niezwykle istotne jest, aby spać wygodnie. Kluczem do sukcesu pozostaje dobór odpowiedniego materaca, kołdry i poduszki. Ostatnio coraz więcej mówi się o materacach futon. Czym są i czy warto w nie zainwestować?

Kiedy urządzamy nasze wnętrza, często czerpiemy inspiracje z zagranicy. Style prowansalski czy skandynawski podbiły nasze serca. A co z inspiracją Japonią? To właśnie z Kraju Kwitnącej Wiśni pochodzi futon. To japoński materac z naturalnych materiałów znany w tym kraju od przynajmniej czterystu lat. Co to jest materac futon? Jakie są jego zalety? Czy nadaje się dla dzieci? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.  

Materac futon – co to jest? 

MateracMaterac Pixabay


Futon to tradycyjne japońskie posłanie, na które składa się cienki materac oraz kołdra. Cechuje się mobilnością, ponieważ na noc rozkłada się je na słomkowych matach, a rano zwija, by zaoszczędzić miejsce. Na cały zestaw składają się: słomiana mata tatami, cienki bawełniany materac shikibuton (jego maksymalna grubość to około ośmiu centymetrów), pikowana gruba kołdra lub narzuta kabebuton oraz poduszka wypełniona łuską gryki. Materac z zestawu futon jest stosunkowo twardy. Poza Japonią słowo futon oznacza właśnie materac shikibuton. Ten zestaw do spania został wynaleziony już na przełomie XVI i XVII wieku i do dziś cieszy się bardzo dużą popularnością na Dalekim Wschodzie. Współcześnie materace tego typu są również miło widziane w Europie.  

Typy materaca futon 

Na rynku występuje szeroka oferta materaców tego typu. Należą do nich między innymi: futon klasyczny oraz futon zachodni. Klasyczne japońskie materace futon są wykonane wyłącznie z ekologicznych, naturalnych materiałów. Pokrowiec bardzo często jest uszyty z bawełnianego płótna, a wypełnienie stanowi sprasowane runo bawełniane lub wełna. Rzadziej są to: słoma, puch czy filc, włókna kokosowe lub konopne. Niekiedy (bardzo rzadko) używa się do tego również końskiego włosia, pianki lateksowej lub termoelastycznej. Pokrowce materaców tego typu najczęściej wykonuje się z płótna lub bawełny, chociaż zdarzają się również takie, które są pokryte lnem. Warto mieć na uwadze, że są to niezwykle cienkie materace ze względu na to, że kładzie się je na podłodze wyścielonej uprzednio matą tatami.  

Czym różni się od niego futon zachodni? Przede wszystkim jest to materac grubszy niż w klasycznej wersji. To znacznie zwiększa komfort użytkowania. Co więcej, w Europie najczęściej kładzie się go nie na macie tatami, ale na ramach łóżka lub rozkładanych stelażach sof. 

Mimo wszystko, zachodnia wersja materaca futon ma bardzo wiele wspólnego z oryginałem. To przede wszystkim naturalna struktura bez sprężyn i dodatku sztucznych materiałów. To co odróżnia wersję zachodnią od oryginalnej to przede wszystkim grubość materaca, ze względu na dodatkową warstwę ściółki. Jest również bardziej elastyczny niż klasyczny futon, a także cechuje się większą wytrzymałością. Uwaga! Warto mieć na uwadze, że materaca w wersji zachodniej z reguły nie składa się rankiem (chyba że został rozłożony jako awaryjne spanie dla gościa).  

Zalety materaca futon 

MateracMaterac fot. Pexels

Klasyczny materac futon cechuje się wieloma zaletami. Tradycyjne łóżka zajmują sporo miejsca, trudno się z nimi zmieścić, szczególnie w niewielkich mieszkaniach. Różnica w spaniu na składanych wersalkach i materacu futon jest ogromna. Choć jest bardzo cienki, jest również niezwykle wygodny.

Pośród zalet można wymienić także niską wagę, dzięki czemu materac bez problemu przesunie każdy użytkownik w razie potrzeby. Ponadto w odróżnieniu od klasycznych łóżek i materacy, futon możesz w każdej chwili schować. Dodatkowa korzyść to możliwość niezwykle łatwego wywietrzenia materaca, wystarczy przerzucić go przez barierki na balkonie lub wywiesić na suszarce.  

Materac futon można bardzo łatwo przenieść z miejsca na miejsce, dlatego można powiedzieć, że cechuje się wielką mobilnością. Możesz go z powodzeniem zabrać również na wakacyjne wyjazdy. Masz dzięki temu gwarancję, że doskonale się wyśpisz. Oprócz tego dużą zaletą jest fakt, że zawsze będziesz przygotowany na przyjazdy gości. Wystarczy rozłożyć go albo na ramie łóżka (jeśli mamy taką możliwość), albo na macie tatami, albo po prostu na podłodze. Dzięki materacowi futon nigdy nie zabraknie ci miejsca do spania! 

Materace futon są wykonane z naturalnych materiałów. Przez to, że są wolne od chemikaliów, są całkowicie bezpieczne nawet dla osób niezwykle wrażliwych. Co więcej, latem nie pocisz się na takim materacu, a zimą materac się nie wychładza. Oprócz tego materac futon cechuje się idealną twardością, która sprzyja komfortowi kręgosłupa. Dlatego materace tego typu szczególnie poleca się osobom z problemami kręgosłupa. 

Materac futon dla dziecka 

MateracMaterac fot. Pixabay

Pozostało jeszcze pytanie czy materac futon to dobry pomysł dla dzieci. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Ze względu na to, że wykonano go z naturalnych materiałów jest zdrowy i bezpieczny. Ponadto dziecko nie spadnie z wysokości, jeśli będzie go używać. Nie ma ryzyka, że uderzy się o ramy czy szczebelki. To o wiele bezpieczniejsza opcja od klasycznego łóżka z materacem.  

Materac futon opinie 

Opinie użytkowników materaca futon są przeważnie pozytywne. Cenią sobie oni fakt, że są wykonane z naturalnych materiałów, które na pewno nikogo nie uczulą. Poza tym wymienia się ich wygodę oraz komfort codziennego użytkowania. Na pewno warto wspomnieć również o potencjalnych wadach materacu tego typu. Mają one tendencję do ugniatania się, nie są odporne na wilgoć i im cięższy użytkownik, tym mniej są trwałe. 

Niemniej warto rozważyć zakup materaca futon ze względu na jego liczne zalety. Należą do nich: wykonanie materaca z naturalnych materiałów, jego niezwykła mobilność i wygoda użytkowania. Oczywiście warto zadać sobie pytanie – gdzie kupić materac futon? Są one dostępne zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych placówkach handlowych zajmujących się sprzedażą materacy.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.