Z tą lampą każda impreza na świeżym powietrzu się uda. Jak pozbyć się komarów?

Lato już nadeszło, a wraz z nim przyszedł czas na imprezy na świeżym powietrzu. Niestety, podczas nich dokuczać nam będą uciążliwe komary i inne owady. Na szczęście istnieje prosty sposób na to, aby się ich pozbyć. Wystarczy zakupić lampę owadobójczą, która jest popularną alternatywą dla łapek, sprayów i świec zapachowych.

Chcesz urządzić grilla, ale martwi cię problem komarów? Nic straconego! Przygotuj się na lato poprzez zakup lamy owadobójczej. Dzięki niej każda impreza ci się uda. Lampa owadobójcza to popularna alternatywa dla zapachowych świec, plastikowych łapek i nieprzyjemnie pachnących sprayów. To również urządzenie zupełnie bezpieczne dla zdrowia. Rozprawia się z komarami w sposób całkowicie bezzapachowy. Jak działa lampa na komary? Czy działa? I jakie są jej typy? Odpowiedzi na pytanie znajdziecie w poniższym artykule.  

Jak działa lampa na komary? 

KomarKomar fot. Shutterstock


Sposób działania lampy na komary jest niezwykle prosty. Najpierw urządzenie zwabia, a następnie eliminuje owady latające. Przynętą jest wbudowana wewnątrz żarówka UV-A, która emituje promienie ultrafioletowe typu A, które choć są niewidoczne dla ludzkiego oka, przyciągają uwagę komarów, much i ciem. Oferta producentów dostępna na rynku jest niezwykle szeroka. I tak pośród produktów przez nich oferowanych można odnaleźć lampy owadobójcze LED, które cechują się niższą ceną, ale i niestety mniejszą skutecznością.  

Warto mieć na uwadze, że o możliwościach urządzenia świadczy nie tylko rodzaj wykorzystanej świetlówki, ale również jej moc. Im mocniejsze źródło światła, tym więcej owadów da się na nie złapać. Najlepsze rezultaty, zarówno w domu, jak i na zewnątrz wykazują lampy na komary o mocy od piętnastu do czterdziestu wattów.  

Rodzaje lamp na komary 

Wszystkie lampy mają jeden wspólny mianownik. Zwabiają one niechciane przez nas owady. Jednak to, co je wyróżnia to sposób ich eliminacji. Pośród modeli dostępnych na rynku możemy odnaleźć lampy z wkładką rażącą, wkładem lepowym lub wiatrakiem zasysającym. Jaka lampa na komary jest najlepsza? 

Najpopularniejsze rozwiązania to lampa na komary rażąca. Urządzenie to wyposażono w siatkę elektryczną cechującą się wysokim napięciem prądu elektrycznego. Owady, które dadzą się zbawić spalają się na kratce, a następnie spadają do osobno wydzielonego pojemnika. Kupując model tego typu należy zwrócić uwagę nie tylko kwestie estetyczne czy wielkość lampy, ale i na siłę rażenia kratki. Urządzenia, które będą cechowały się pracą pod małym napięciem mogą nie poradzić sobie z większymi owadami i pod wpływem zbyt dużego obciążenia automatycznie się wyłączać. To, co ważne, to regularne czyszczenie kratki elektrycznej i opróżnianie pojemnika, do którego spadają owady.  

Ukąszenia po komarachUkąszenia po komarach fot. Shutterstock


Na wyróżnienie zasługuje również lampa na komary lepowa, która opiera swoje działanie na popularnych wkładach lepowych. Po zetknięciu z nimi owady przyklejają się do lampy i zostają na stale unieruchomione. Urządzenie nie wydaje dźwięku, zużywa również o wiele mniej energii niż lampy rażące. Przy okazji warto mieć na uwadze to, że lampa ze względu na swoją budowę brudzi się o wiele wolniej. Z tego powodu jest o wiele bardziej higieniczna. Jedynym jej minusem jest konieczność regularnego wymieniania wkładów lepowych, co pociąga za sobą dodatkowe koszty.  

Warto również zwrócić uwagę na lampę na komary wiatrakową. Zasysa ona owady za pomocą niedużego wiatraka, którego skrzydła mają zaokrąglony kształt. Dzięki temu nie tną ani nie gniotą zwabionych owadów, przez co lampa jest łatwa do wyczyszczenia. Pojemnik z owadami można opróżniać dowoli – albo kiedy jeszcze żyją, albo kiedy są już martwe. Co więcej, urządzenie zatrzymuje swoją pracę pod wpływem lekkiego dotknięcia, przez co jest całkowicie bezpieczne nawet w otoczeniu dzieci. 

To, na co należy również zwrócić uwagę to fakt, w jaki sposób jest zasilana wybrana przez nas lampa. Na rynku istnieje szeroki wybór lamp na komary i inne owady, które są zasilane na baterie, akumulatory, podpinane do gniazdka lub wyposażone w kabel. Warto przed zakupem zastanowić się, gdzie taka lampa ma stać i dopiero potem zdecydować się na wybrany model. Należy wybrać tak, aby był dostosowany do naszych potrzeb. 

Opinie na temat lamp na komary 

Ukąszenie po komarzeUkąszenie po komarze fot. Shutterstock


Opinie użytkowników dotyczące działania lamp owadobójczych są przeważnie pozytywne. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnego modelu. Niemniej, konsumenci cenią sobie lampy za ich praktyczność i możliwość wyboru źródła zasilania. Opinie różnicują się ze względu na typ lampy, jaki wybierają użytkownicy. Jak można się spodziewać, lampy rażące są niestety o wiele głośniejsze od innych lamp owadobójczych dostępnych na rynku. Są za to niezwykle skuteczne i przez to są najpopularniejsze, pomimo faktu, iż trudno utrzymać je w czystości. Z kolei lampy wiatrakowe mają ten plus, że nie zabijają owadów, które łapią. To dobry wybór dla tych, którym zależy na oszczędzeniu krzywdy zwierzętom. Z kolei lampy lepowe są niezwykle dobrym rozwiązaniem, ale mają jeden minus. Chodzi o lepy, które trzeba regularnie wymieniać.  

Lampa na komary na zewnątrz 

Inną lampę wybierzemy do domu, a jeszcze inna nada się na zewnątrz. Warto mieć na uwadze, że lampy zewnętrzne powinny być wykonane z solidnych materiałów. Najlepiej, żeby cechowaly się wodoodpornością, dzięki czemu nie zniszczy się pod wpływem wody i wilgoci. Sprawi to również, że będzie całkowicie bezpieczna dla domowników. Warto jeszcze wziąć pod uwagę sposób zasilania, jaki preferujemy. Przed dokonaniem zakupu należy zastanowić się, gdzie będzie umiejscowiona wybrana przez nas lampa. Należy dostosować do tego sposób zasilania. Najbezpieczniejszą opcją na zewnątrz będą baterie albo akumulator.  

Warto podkreślić fakt, że wbrew utartym mitom lampy na komary są całkowicie bezpieczne dla człowieka. Owszem, emitują światło elektromagnetyczne, ale dawka ultrafioletu jest na tyle niewielka, że nie wywiera szkodliwego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt. Zwróćmy również uwagę na to, że lampy działają bez użycia chemii i substancji zapachowych, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do podrażnienia dróg oddechowych. Mogą również wywoływać lub zaostrzać rozmaite alergie.  

Więcej o:
Copyright © Agora SA