Harmonia w sypialni - jak wprowadzić zasady Feng Shui we wnętrzu?

Przez Feng Shui określamy starożytną praktykę planowania przestrzeni, co ma na celu osiągnięcie zgodności i harmonii. W starożytnych Chinach Feng shui nie skupiało się jedynie na planowaniu domów i mieszkań, ale obejmowało również urbanistykę całych miasta i wsi. Jak sprawić by ta harmonia zagościła również w naszej sypialni?

Feng shui - w dosłownym tłumaczeniu to wiatr i woda.

By w pełni zrozumieć zasady Feng Shui warto skupić się na samej nazwie, w której wiatr oznacza to czego nie można zobaczyć, a wodę to czego nie można uchwycić. Czyli Feng Shui to życiowa siła która jest niewidzialna i nieuchwytna.

Chińska sztuka aranżacji opiera się więc na dopasowaniu poszczególnych elementów środowiska, w którym żyjemy tak aby osiągnąć harmonie z otoczeniem i harmonię ze środowiskiem naturalnym wokół nas.

Feng Shui we wnętrzu sypialniFeng Shui we wnętrzu sypialni Fot. Shutterstock

Podstawowe zasady feng shui.

Pierwsza najbardziej znana zasada to Yin i Yang, czyli dwie przeciwstawne energie. W starożytnych Chinach wierzono że dążą one do siebie nawzajem i się uzupełniają. W starożytnej praktyce symbolizują one aktywność i bierność.

W feng shui istotne są również założenia pięciu elementów: drzewo, ogień, metal, woda i ziemia. Według starożytnej praktyki odgrywają one dużą rolę w życiu człowieka i należy dążyć do ich harmonii. Dopiero, gdy wszystkie pięć składników będzie w idealnej harmonii, wtedy można zapewnić przepływ energii.

By zapewnić to w swojej sypialni należy stworzyć przestrzeń uporządkowaną, w której nie może być mowy o bałaganie. Zgodnie z zasadami nie należy chomikować rzeczy i przechowywać starych przedmiotów, tak zwanych 'przydasiów', bo jak wiemy nigdy się już one nie przydają, a jedynie wprowadzają bałagan. W sypialni najlepiej postawić na duże szafy, dzięki którym łatwiej nam będzie zachować we wnętrzu ład.

Jasna pościel z naturalnych materiałów pozwoli zachować harmonię we wnętrzuJasna pościel z naturalnych materiałów pozwoli zachować harmonię we wnętrzu Fot. Ceneo

Jednak duże szafy i szafki mają również jeszcze jedną zaletę - pozwalają na schowanie w nich ostrych przedmiotów, które według Feng Shui negatywnie oddziałują na otoczenie. Dlatego w sypialni lepiej stawiać na miękką linię mebli i dodatków.

Również kolory mają znaczenie w aranżacji wnętrza sypialni według zasad Feng Shui. Ściany w sypialni najlepiej pomalować na jasne, stonowane barwy i unikać kontrastów oraz wzorów. Najlepiej sprawdzą się kolory takie jak beż, morela, jasny zielony i jasny niebieski oraz kawa z mlekiem.

Sypialnia zgodna z zasadami Feng ShuiSypialnia zgodna z zasadami Feng Shui Fot. Shutterstock

Zasady Feng Shui w sypialni:

  • łóżko powinno stać na środku pomieszczenia
  • po dwóch stronach łóżka ustaw stoliki nocne (unikaj ostrych krawędzi)
  • wybierając zasłony i żaluzje postaw na naturalne materiały i jasne kolory
  • nie montuj w sypialni telewizora i staraj się ograniczać pozostałe sprzęty elektroniczne
  • używaj naturalnych materiałów, w meblach postaw na drewno lub rattan, a w tkaninach na len i bawełnę.
  • nie używaj przestrzeni pod łóżkiem jako dodatkowego schowka. Przedmioty są tam niewidoczne, ale świadomość ich obecności wpływa negatywnie na wypoczynek.
  • unikaj luster w sypialni, lustro nie może wisieć nad zagłówkiem oraz nie może być ustawione tak by widzieć swoje odbicie leżąc w łóżku
  • unikaj bibelotów, ramek, figurek czy lalek - w Feng Shui nie ma dla nich miejsca w sypialni.

W sypialni urządzonej według Feng Shui, nasze zmysły powinny być jednocześnie rozbudzane i uspokajane, co sprzyjać ma harmonijnemu przepływowi energi.

Co ważne, w sypialni urządzonej według filozofii feng shui, zmysły mają być jednocześnie rozbudzane i uspokajane, bo sprzyja to harmonijnemu przepływowi energii psychicznej oraz fizycznej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA