Przygotuj się na wyjazd! Jak wybrać dobry śpiwór?

Małgorzata Duży
30.06.2022 13:51
Lato już w pełni, co oznacza początek sezonu urlopowego. W szkole wybrzmiał już ostatni dzwonek, a w następnych tygodniach wielu z nas spakuje się i pojedzie w różne kierunki świata. Jeżeli wybieramy się pod namioty niezbędne dla nas będzie zabranie odpowiedniego śpiwora.

Sen to podstawa wypoczynku. Wie o tym każdy z nas i nie inaczej wygląda sprawa na wakacjach. Jest to szczególnie ważne, jeśli podczas wyjazdu urlopowego spędzamy czas w aktywny sposób. Z tego powodu warto zakupić zawczasu śpiwór, aby przygotować się na wakacje.  

Śpiwór dobrany do naszych potrzeb 

ŚpiwórŚpiwór fot. Shutterstock

Przed zakupem śpiwora należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na to, w jakich temperaturach będziemy spać. Śpiwory dzieli się na trzy zakresy: temperatura komfort, graniczna i ekstremalna. Należy pamiętać o tym, że w górach często występuje załamanie pogody. Z tego powodu warto wybrać nieco cieplejszy śpiwór.  

Warto dobrać również śpiwór do aktywności, jaką zamierzamy wykonywać. Jeśli jedziemy na pole namiotowe można sobie poradzić z nawet ciężkimi śpiworami. Z kolei w przypadku, gdy będziemy spędzać czas aktywnie gabaryty śpiwora mogą okazać się problematyczne. Dlatego należy porównać stosunek izolacji temperaturowej do wagi śpiwora. Oprócz tego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy śpiwór ma być wypełniony materiałami syntetycznymi czy puchem.  

Śpiwór puchowy 

ŚpiwórŚpiwór fot. Shutterstock


Bardzo często wybieramy śpiwory, które są wypełnione naturalnym puchem. Najczęściej stosuje się kacze bądź gęsie pierze, ponieważ idealnie izoluje ono temperaturę i pomaga zachować termiczny komfort. Wypełnienie tego typu jest niezwykle lekkie, ale i cechuje się wyższą ceną. Co ciekawe, Polska należy do największych producentów gatunkowego puchu używanego w sprzęcie i odzieży outdorowej.  

Śpiwór syntetyczny 

ŚpiwórŚpiwór fot. Shutterstock


Kolejnym rodzajem śpiwora, który zasługuje na wyróżnienie są te z wypełnieniem syntetycznym. Jest bardzo podobny do puchu, ale jego główną zaletą jest odporność na wilgoć. Dzięki postępowi technologicznemu śpiwory tego typu coraz częściej przypominają swoimi właściwościami puch. Cechują się coraz mniejszą wagą i pakownością.  

Warto pomyśleć o zakupie śpiwora ze względu na to, że wielkimi krokami zbliżają się wakacyjne wyjazdy. Sprawdź ofertę producenta i wybierz właściwy śpiwór już dziś! 

Więcej o: