Sezon rowerowy już trwa! Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i kup kask

Małgorzata Duży
30.06.2022 15:27
Lato już w pełni, a co za tym idzie sezon rowerowy już się rozpoczął. Warto nie zaniedbywać kwestii bezpieczeństwa i zakupić rowerowy kask. Jak wybrać model dostoswany do nas i naszych potrzeb? Podpowiadamy, jak wybrać swój nowy ulubiony kask!

Jazda na rowerze to przyjemny sposób spędzania wolnego czasu, ale nie powinniśmy ignorować zagrożeń, jakie ze sobą niesie. Zawsze powinniśmy mieć na głowie kask, który ochroni nas przed obrażeniami w razie ewentualnego wypadku. Jakie modele są dostępne na rynku? 

Dostosowany do potrzeb 

Kask rowerowyKask rowerowy fot. Shutterstock


Nieco inny kask przyda się nam w górach, gdzie możemy wywrócić się na kamienie czy drogę a jeszcze inny przyda się nam w mieście, gdzie głównym zagrożeniem są samochody. Jaki kształt mają kaski rowerowe? Przypominają one kroplę wody, a ich otwory wentylacyjne są skonstruowane w taki sposób, aby minimalizowały powstawanie oporów powietrza.  

Jak dobrać kask rowerowy? 

Kask rowerowyKask rowerowy fot. Shutterstock


Z jednej strony chcemy, aby nasze kaski wyglądały dobrze. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że powinien być dopasowany rozmiarowo. Kupując kask online należy wcześniej zmierzyć obwód swojej głowy, bowiem to właśnie ten wymiar jest kluczowy przy kupowaniu idealnego modelu kasku. Na rynku znajduje się szeroki wybór kasków rowerowych. Każdy z pewnością znajdzie w nim coś dopasowanego do swoich potrzeb.  

Na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Kask rowerowyKask rowerowy fot. Shutterstock


Rozmiar i wygląd to nie jedyne czynniki, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze kasku. Należy również sprawdzić, czy system nośny nie uwiera w żadnej części głowy, co może powodować dyskomfort w czasie jazdy. Co więcej powinno się także zwrócić uwagę na jego kształt, wykończenie i wygodę noszenia. Zwróć również uwagę na wykorzystane przy produkcji materiały.  

Warto wybrać nowy kask rowerowy na trwający już sezon kolarski. To niezbędne wyposażenie każdego kolarza, któremu zależy na bezpieczeństwie.  

Więcej o:
Komentarze (2)
Zaloguj się
 • fafarafafafa

  Oceniono 1 raz 1

  Od czego jeszcze specjalistką jest nieistniejąca zapewne pani Małgorzata Duży?
  Bo na kaskach kompletnie się nie zna. Otwory w kasku nie służą minimalizacji oporów powietrza, a ich zadaniem jest zapewnienie wentylacji. Kask rzeczywiście trzeba dobrać do rozmiaru głowy, ale trzeba go przymierzyć i sprawdzić czy dobrze "siedzi" na głowie. Bez tego kask jest bezużyteczny. Należy sprawdzić czy w razie upadku nie zsunie się z głowy.
  Kask musi być również dobrze zapięty (pasek nie może iść pod gardłem! musi opierać się o żuchwę).
  Drugie zdjęcie jest z takiej perspektywy, że nie widać za dobrze czy kask jest dobrze dobrany, ale pierwsze zdjęcie zawiera praktycznie wszystkie możliwe błędy w doborze i sposobie wykorzystania kasku (może poza założeniem tył na przód, co zdarzyło się kiedyś na zdjęciu propagandowym którejś z jednostek polskiej dzielnej policji) - kask jest za duży, zsunięty na tył głowy (czoło jest odsłonięte) i pasek jest luźny i puszczony pod szyją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX