Zielnik - gdzie warto go zamontować i co w nim posadzić?

Zielnik to nie tylko praktyczne rozwiązanie na balkon. Stylowo udekoruje każdą strefę relaksu. Przedstawiamy kilka propopzycji na doskonały miniogród.

Zielnik na balkonie.Zielnik na balkonie. Fot. Ceneo

Zielnik pomaga stworzyć miniogród, w którym można uprawiać różne zioła, a także kwiaty - w domu czy też na balkonie. Może być też świetnym elementem dekoracyjnym każdej przestrzeni. Dziś szybko i łatwo można go zrobić i zamontować w dowolnej części domu. Przedstawiamy gotowe propozycje oraz podpowiadamy, jakie zioła warto sadzić w zielniku. 

Gdzie ustawić zielnik? 

Zielnik najlepiej ustawić na balkonie, tarasie lub w kuchni, ale w nasłonecznionym miejscu. Warto, by znajdował się w pobliżu kuchni, by w każdej chwili można było sięgnąć po ulubione zioła. 

Rodzaje zielników - stojące czy wiszące? 

Zielnik stojący.Zielnik stojący. Fot. Ceneo

Dziś wielu producentów oferuje gotowe, modułowe rozwiązania na ścianę i podłogę, dzięki którym w szybki sposób można stworzyć zielnik o dowolnym rozmiarze i kształcie. Można je ustawiać pionowo i poziomo, w różnych konfiguracjach. Nadają się do wszystkich rodzajów roślin. Zielniki mogą tworzyć narożne kolumny lub też półksiężyce zamontowane na ścianie albo na podłodze. Wiele takich produktów posiada też innowacyjne systemy odwadniające, które zapewniają roślinom dłuższy cykl życia. Moduły zapobiegają parowaniu, ponieważ skonstruowano je tak, by nadmiar wody spływał do dolnej tacy, a nie do roślin. Zielniki modułowe są też odporne na promienie UV, często podlegają też recyklingowi. 

Zielnik DIY - zrób go sam

Zielnik można też stworzyć z palet, skrzynek. Jeśli ma powstać od podstaw to warto przygotować sobie wcześniej: deski, płytę OSB, kątowniki, wkrętarkę, pilarkę, wkręty, agrowłókninę, taker, ołówek, miarkę, ziemię i wybrane zioła albo kwiaty. 

Najłatwiejsza propozycja na balkon to przymocowanie doniczek do desek, a następnie całej konstrukcji do ściany lub barierek. To pozwoli również stworzyć piękną dekorację strefy relaksu pod chmurką. 

Jak uprawiać zioła w zielniku? 

Większość ziół wymaga dobrego nasłonecznienia, ciepłego i osłoniętego od wiatru miejsca. Sadząc rośliny w zielniku, warto pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między nimi. Dotyczy to szczególnie bazylii, majeranku, rozmarynu, cząbra i lawendy. Inne, jak mięta, kminek, lubczyk są mniej wymagające. 

Oto nasze 2 must have propozycje do zielnika. Będzie im razem dobrze.

Bazylia. Ta przyprawa świetnie komponuje się z każdą inną. Lubi ziemię przepuszczalną i stale wilgotną. Należy ją regularnie podlewać. 

Mięta. Potrzebuje do wzrostu wilgotnej gleby i lubi lekko zacienione miejsca. Nie znosi mrozu. Szybko rośnie, dlatego warto to uwzględnić przed jej sadzeniem. 

Są też inne zioła, które można sadzić obok siebie, ponieważ mają podobne wymagania. Oto top 10 zestawień roślin do zielnika

  • Bazylia, cząber, majeranek, trybuła ogrodowa
  • Melisa, szałwia, tymianek
  • Mięta pieprzowa, koper włoski
  • Pietruszka naciowa, tymianek lub szczypiorek
  • Cząber ogrodowy, rozmaryn
  • Lubczyk ogrodowy, mięta pieprzowa
  • Lubczyk ogrodowy, pietruszka naciowa
  • Koper ogrodowy, szczypiorek
  • Melisa lekarska, szałwia lekarska, tymianek
  • Koper ogrodowy, cząber ogrodowy, majeranek

Zielnik na balkonie.Zielnik na balkonie. Fot. Ceneo

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.