Wentylator kolumnowy czy wiatrak? Czyli jak przetrwać upały

Gdy nadchodzi lato, a wraz z nim upały wentylatory i wiatraki stają się najpopularniejszymi sprzętami w naszych domach. Nie ma co się dziwić, bo wszyscy pragniemy wtedy choć chwili ochłody.

Wentylatory kolumnowe, czy typowe wiatraki są tańsze niż klimatyzatory, a charakteryzują się również dosyć dobrą skutecznością. Są mobilne i lekkie, więc z łatwością możemy je przestawiać. Na rynku jest obecnie ogromny wybór wentylatorów i wiatraków, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. 

Wentylator kolumnowy

Wentylator kolumnowy to często droższa opcja, niż znany nam wentylator stojący. Model kolumnowy ma małe skrzydła ulokowane jedno pod drugim i przymocowane do obracającego się walca. Małe wiatraczki umieszczone w kilku rzędach zapewniają cyrkulację powietrza poprzez wielokierunkowy nawiew. Dzięki poruszaniu się całej kolumny wzbudzają one nagrzane powietrze w ruch i zapewniają chłodniejsze podmuchy. 

Sprzęt ten na pewno zajmuje mniej miejsca i odznacza się nowoczesnym designem. Łatwiej jest go ustawić w mieszkaniu, tak aby nie rzucał się za bardzo w oczy.

Niektóre z modeli dostępnych na rynku mają również dodatkowy wiatrak w górnej części obudowy - pomaga on wytwarzać ruch cyrkulacyjny.

Wentylator kolumnowyWentylator kolumnowy Fot. Castorama

Wentylator stojący

Wentylator stojący, czyli prosty wiatrak na statywie ma ruchome śmigło, które składa się z 3 lub 4 łopatek. Im większa średnica wiatraka, tym większe pole nadmuchu i lepsze działanie.

Najpopularniejsze modele mają możliwość zmiany poziomów nawiewu i regulacji kąta oraz blokadę kierunku. Niektóre modele dostępne na rynku są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak np. cichy tryb pracy nocnej lub tryb turbo.

Wśród wentylatorów stojących wyróżnić możemy również mniejsze wentylatory biurkowe i modele mini, które działają na kabel USB. Mają one zdecydowanie mniejsze gabaryty, ale przydają się, by chłodzić nas w trakcie pracy.

Wiatrak biurkowy chromowanyWiatrak biurkowy chromowany Fot. Castorama

Na co zwracać uwagę kupując wentylator do mieszkania?

  • Regulacja prędkości i moc. Gdy zależy nam na intensywnej mocy działania, a w naszym mieszkaniu latem jest bardzo gorąco, lepiej szukać wentylatora o mocy od ok 60 do 70 W. Dodatkowo ważna może być dla nas regulacja prędkości. Dzięki temu będziemy mogli ustawić sobie słabszy zakres mocy w nocy, tak aby natężenie hałasu nie przekraczało 60 dB;
  • średnica śmigła - wybierając model z większymi śmigłami zapewniamy sobie lepsze chłodzenie, ale w mieszkaniach powinna wystarczyć nam średnica 40-50 cm;
  • regulacja kierunku i nachylenia wiatraka - umożliwia nam to dopasowanie kąta nadmuchu powietrza;
  • dodatkowe funkcje - obecnie spotkać możemy również wentylatory z bardziej zaawansowanymi funkcjami, takimi jak m.in.: nawilżacz powietrza, jonizator czy opcja sterowania smartfonem.

Wentylatory biurkowe na USBWentylatory biurkowe na USB Fot. Castorama

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.