Na rowerze z małym dzieckiem? Te przyczepki rowerowe pozwolą odkrywać ciekawe szlaki!

Rodzice, którzy kochają rowerowe wycieczki z pewnością mogą stanąć przed dylematem: jak jechać z dzieckiem? Rozwiązaniem jest w tym przypadku wybór przyczepki rowerowej, dzięki której będziemy mogli podróżować razem z pociechą.

Buggy trailers - czyli dwukołowe przyczepki do przewozu dzieci. Dzięki nim możemy prowadzić aktywny i podróżniczy tryb życia nawet z małym dzieckiem!

Przyczepki takie są zdecydowanie wygodniejsze niż znane nam foteliki rowerowe - dają dziecku możliwość pełnego zakresu ruchów. Dodatkowo są one wykonane z aluminium lub innego stopu stali i wyposażone w minimum 16-calowe koła. Cała przyczepka ma niskie zawieszenie, dzięki czemu  lepiej wyważony jest środek ciężkości, co zapewnia bezpieczeństwo przewożonego dziecka.

W przyczepce rowerowej dzieci mogą być osłonięte od słońca, deszczu i wiatru. Pozostają na swoim miejscu przypięte 5 punktowymi pasami.

Transport dziecka w tego typu przyczepce jest w Polsce legalny od 2011 roku.

Przyczepka Thule Chariot Cross 1 Alaska może zostać wyposażona również w płozy, dzięki czemu sprawdzi się również zimąPrzyczepka Thule Chariot Cross 1 Alaska może zostać wyposażona również w płozy, dzięki czemu sprawdzi się również zimą Fot. Ceneo

Wady i zalety przyczepek rowerowych do przewozu dzieci

Przyczepki według ekspertów są bezpieczniejszym sposobem na przewożenie dzieci niż fotelik rowerowy. W przypadku upadku na rowerze, dziecko w foteliku zawsze upada z nami, ale buggy trailer nie jest zintegrowana z rowerem, więc nawet gdy przewrócimy się, nie oznacza to, że dziecko wywróci się razem z nami. Ale w przypadku wypadku, dziecko jest dodatkowo chronione przez stalową ramę przyczepki i pasy, którymi jest przypięte.

Przyczepki rowerowe są jednak dosyć duże i mogą ograniczać mobilność roweru. Rower z przyczepką nie zmieści się na przykład w windzie, a sama przyczepka swoje waży, więc wnoszenie jej po schodach nie należy do przyjemności.

Przyczepka rowerowa sprawdzi się nie tylko w przypadku wycieczek rowerowych. Jeśli uprawiamy narciarstwo biegowe, warto pomyśleć o przyczepce, do której możemy doczepić płozy. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w górach, a my nie będziemy musieli rezygnować z uprawiania sportu, gdy mamy małe dziecko.

Przepisy odnośnie przyczepek rowerowych do przewozu dzieci

Wymagania, jakie musi spełnić przyczepka rowerowa, zostały określone w rozporządzeniu z dnia 7 września 2012 zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dziennik Ustaw z 7 września 2012 r. Poz. 997), które weszło w życie 8 października 2012 roku oraz 1 stycznia 2013 roku.

Przepisy na temat przemieszczania się z przyczepką po jezdni oraz drogach rowerowych definiują, że przyczepka musi być wyposażona w:

  • dyszel z urządzeniem sprzęgowym uniemożliwiający przewrócenie się przyczepy w przypadku przewrócenia się roweru;
  • przynajmniej jedno światło pozycyjne czerwone, z tyłu przyczepy;
  • przynajmniej jedno światło odblaskowe czerwone, z tyłu przyczepy;
  • w przypadku, gdy przyczepa jest szersza od roweru ją ciągnącego, jedno światło z przodu, barwy białej.

Przyczepka rowerowa to świetny sposób na wycieczki z dziećmiPrzyczepka rowerowa to świetny sposób na wycieczki z dziećmi Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.