Jaki klimatyzator warto wybrać do mieszkania w bloku?

Jak klimatyzator sprawdzi się najlepiej i na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy model do mieszkania w bloku? Oto przydatne parametry, które warto uwzględnić podczas zakupu. Mamy też top 6 propozycji.

Klimatyzator.Klimatyzator. Fot. Shutterstock

Klimatyzator to urządzenie, które świetnie sprawdzi się latem. Można wybierać spośród modeli przenośnych, jak też stacjonarnych - split albo multisplit, dzięki któremu można ochłodzić kilka pomieszczeń w tym samym czasie. Który klimatyzator najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu w boku? 

Parametry, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem klimatyzatora

Poziom regulacji temperatury. Klimatyzatory pozwalają ustawić optymalną temperaturę powietrza. Najczęściej mają też trzy prędkości obrotów. Dodatkowo mogą mieć tryb pracy auto, dzięki któremu sprzęt sam wybiera najlepszą temperaturę. Natomiast starsze modele często charakteryzuje wyłącznie jeden poziom pracy wentylatora, który ustawia się poprzez przycisk włącz. Najnowocześniejsze są klimatyzatory z inwerterem, dzięki któremu można ochłodzić potrzebną w danej chwili ilość powietrza. Takie modele pozwalają zaoszczędzić nawet 30-40 % energii. Potrafią też szybciej ochłodzić mieszkanie. Są też klimatyzatory, które pracują nie tylko w trybie chłodzenia, ale też grzania i nawilżania powietrza. 

Poziom hałasu. To parametr szczególnie istotny podczas zakupu klimatyzatora. Zbyt głośne sprzęty potrafią uprzykrzyć życie. 

Pracę klimatyzatora o poziomie hałasu 35 dB(A) można porównać do cichej rozmowy. Dlatego wszystkie sprzęty, które pracują jeszcze ciszej w trybie najwyższym lub chociaż średnim, polecamy najbardziej. W innym przypadku korzystanie z klimatyzatora może okazać się bardzo niekomfortowe. 

Tryb grzewczy. Nowoczesne klimatyzatory potrafią nie tylko chłodzić, ale i ogrzewać przestrzeń. Działają jak pompa ciepła. Przydają się w chłodne dni, kiedy chcemy dodatkowo dogrzać mieszkanie.

Funkcja automatycznego oczyszczania filtra. Informuje o potrzebie jego wymiany lub oczyszczenia. Może też wskazać, kiedy warto uzupełnić wodę w nawilżaczu.

Filtry są ważnym elementem klimatyzatora, pomagają oczyścić powietrze, którego większość modeli nie pobiera z zewnątrz, a jedynie cyrkuluje je w pomieszczeniu. Warto myć filtry i wymieniać po każdym sezonie letnim.

Funkcje pilota. Przed zakupem warto sprawdzić, czy za jego pomocą można nie tylko uruchomić urządzenie, ale też ustawić inne przydatne funkcje, na przykład kąt pochylenia żaluzji czy różne poziomy pracy klimatyzatora.

Funkcja nawilżania. Przydaje się szczególnie wtedy, gdy klimatyzator działa w funkcji grzewczej. Pozwala nawilżyć powietrze, co lepiej wpływa na zdrowie i samopoczucie (minimalny, bezpieczny poziom wilgotności powietrza to 40%). 

Jak działa klimatyzator?

Nowoczesny klimatyzator można dowolnie zaprogramować, na przykład tak, by działał w cyklu dobowym albo tygodniowym, w określonych godzinach. Można też włączyć funkcję cichej pracy nocnej, także ustawić dowolną temperaturę, która wskaże, kiedy ma się uruchamiać albo wyłączać. Dobrze sprawdza się też tryb auto, dzięki któremu klimatyzator sam dobiera optymalną temperaturę chłodzenia albo ekonomiczny - zapewnia optimum między komfortem, a zużyciem energii. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się też funkcja gorącego startu, która pozwala zapobiegać nawiewowi zimnego powietrza, kiedy klimatyzator zaczyna pracę w trybie grzania.

Więcej o:
Copyright © Agora SA