Z tymi produktami powietrze będzie czyste i nawilżone. Top 12 propozycji z popularnego sklepu

Latem nie widzimy smogu gołym okiem. Niemniej jednak problem ten wcale nie znika, a jedynie staje się mniej zauważalny. Dlatego tak istotne jest, aby regularnie oczyszczać powietrze w domu i dbać o jego nawilżenie. Podpowiadamy, jakie urządzenia w tym najskuteczniej pomogą.

Wszyscy chcemy oddychać świeżym powietrzem, jednak nie jest to takie proste. Jeśli nie mieszkamy nad morzem, gdzie regularnie wieje wiatr, stojące powietrze jest wypełnione szkodliwymi dla naszych płuc tlenkami węgla, azotem i siarką. To niezwykle ważne, aby regularnie oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu. Poniżej prezentujemy szeroki wybór oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza.  

Jak wybrać oczyszczacz powietrza? 

Oczyszczacz powietrzaOczyszczacz powietrza fot. Shutterstock

Po pierwsze należy dopasować oczyszczacz do wielkości pomieszczenia, w jakim ma pracować. Producenci umieszczają odpowiednie sygnatury na opakowaniach, które określają, jakie pomieszczenia urządzenie jest w stanie oczyścić. Należy również zwrócić uwagę na parametry maksymalnego przepływu powietrza i CADR. Nie należy ich mylić, bowiem ten pierwszy oznacza, ile powietrza przepłynie przez oczyszczacz w ciągu godziny. Z kolei CADR określa objętość powietrza oczyszczonego przy pomocy filtrów w ciągu 60 minut.  

Liczy się również to, jaki wybierzemy filtr. Filtry HEPA oprócz pyłów zawieszonych są także w stanie oczyścić powietrze z pyłków roślinnych, kurzu, pleśni i zarodników pleśni. Z kolei filtr węglowy oczyszcza z lotnych związków organicznych i odorów. Dopiero połączenie tych dwóch opcji skutecznie ochroni nas przed smogiem.  

Jak wybrać nawilżacz?

Nawilżacz powietrzaNawilżacz powietrza fot. Shutterstock

Po co w ogóle dbać o odpowiednie nawilżenie naszych pomieszczeń? Suche powietrze może powodować kaszel, katar, wysuszenie gardła, problemy ze snem i koncentracją, a także zaostrzenie objawów alergii.  

Z przeprowadzonych badań wynika, że ludzie powinni przebywać w pomieszczeniach o wilgotności od 40 do 60% przy temperaturze od 20 do 23 stopni. O warunki tego typu szczególnie trudno zimą, ale i latem powinniśmy dbać o odpowiednie nawilżenie. Najtańszą opcją spośród nawilżaczy są urządzenia parowe. Podgrzewają one wodę, a następnie oddają ją przez wentylator. Należy uważać, aby gorąca para nas nie poparzyła.  

Nawilżacz powietrzaNawilżacz powietrza fot. Shutterstock

Warto wziąć po uwagę zakup nawilżaczy ultradźwiękowych, które drgając w wysokich częstotliwościach rozbijają cząsteczki wody, tworząc mgiełkę. Powodują jednak powstawanie osadu, dlatego posiadaczom drogich mebli poleca się raczej zakup nawilżacza ewaporacyjnego. Nie powoduje białych plam, nie tworzy gorącej pary, ale z kolei jest najdroższą z przedstawionych tu opcji.  

Warto zakupić zarówno oczyszczacz, jak i nawilżacz powietrza. Mamy tylko jedne płuca i należy dbać o powietrze, które wdychają.  

Więcej o:
Copyright © Agora SA