Basen ogrodowy - sposób na ochłodę w letnie dni!

Magdalena Polak
05.07.2022 11:40
Letnie, gorące dni to to na co wszyscy czekamy, jednak nieznośne upały stają się nie do wytrzymania. W takie dni może nam pomóc możliwość zanurzenia się w chłodnej wodzie we własnym ogrodzie.

Zakup basenu ogrodowego

Zakup basenu ogrodowego jest to niewątpliwie świetny pomysł, który uatrakcyjni nasz ogród i zapewni rozrywkę dla całej rodziny. Jednak może być to również spory wydatek, dlatego warto sprawdzić kilka opcji i wybrać najlepszą dla nas. 

Gdy szukamy basenu, z którego będą mogły korzystać również małe dzieci, warto pomyśleć o prostym i małych dmuchanym basenie, w którym maluchy będą mogły się ochłodzić, ale będzie to również bezpieczniejsze rozwiązanie, niż duży basen. 

Jednak, gdy nasze dzieci są już większe, lub szukamy basenu dla siebie i swoich znajomych, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup większego basenu stelażowego! 

Okrągły basen stelażowyOkrągły basen stelażowy Fot. Shutterstock

Przygotowanie podłoża pod basen

Rozkładając basen w ogrodzie, raczej nie planujemy go składać po tygodniu, więc należy dobrze przemyśleć miejsce, w którym zamierzamy go ustawić i odpowiednio przygotować podłoże. 

By basen posłużył nam na lata, warto odpowiednio zabezpieczyć jego spód, tak by nie uległ zniszczeniu. Na pewno na terenie, gdzie planujemy ustawienie basenu nie może być żadnych kamieni, ostrych elementów, gałęzi lub korzeni. Elementy te mogą pod ciężarem wody uszkodzić folię i zrobić dziurę w basenie. 

Dobrym pomysłem może być również zakup maty pod basen, która odizoluje dno od podłoża. 

Basen stelażowy - budowa i cena

Basen stelażowy wyróżnia się wytrzymałą metalową konstrukcją, ze ścianami wykonanymi z trójwarstwowego PVC. Te modele basenów są jednymi z najbardziej odpornych na mechaniczne uszkodzenia. 

Na rynku dostępne są baseny stelażowe prostokątne i owalne, o wymiarach nawet do 21 m kwadratowych i głębokości 120 cm. 

Małe baseny stelażowe o średnicy do 3 m kosztują około 500 zł, ale większe to koszt nawet 5 tysięcy złotych. Za największe modele zapłacimy ponad 10 000 zł.

Basen w ogrodzie z pewnością stanie się ulubionym miejscem zabawBasen w ogrodzie z pewnością stanie się ulubionym miejscem zabaw Fot. Shutterstock

Idealny basen do naszego ogrodu?

By dobrać idealny basen do naszego ogrodu, w pierwszym kroku powinniśmy zmierzyć ile miejsca możemy poświęcić na ustawienie basenu. Jednak należy pamiętać, by do wymiarów basenu dodać ok 1 metr z każdej strony, tak by wygodnie rozłożyć basen i móc z niego korzystać. 

Zaopatrując się w basen warto spojrzeć również na akcesoria dołączone do kupowanego produktu, Czasami producenci dołączają pokrywę na basen stelażowy, drabinkę lub urządzenie filtrujące. Pokrywa i i filtr są niezwykle ważne, jeśli chcesz utrzymać swój basen w czystości i w późniejszym czasie i tak prawdopodobnie będziesz poszukiwać ich do swojego basenu, 

Kolorowe materace dmuchane są świetnym dodatkiem do basenówKolorowe materace dmuchane są świetnym dodatkiem do basenów Fot. Castorama

Więcej o: