Gramofony dla początkujących - jak wybrać odpowiedni model?

Małgorzata Duży
05.07.2022 13:12
Muzyka jest wszechobecna w naszym życiu. Odtwarzamy ją na telefonach i telewizorach, ale nic nie zastąpi gramofonów. Według użytkowników muzyka z gramofonu ma pewną głębię, której brakuje cyfrowym odpowiednikom.

Jeżeli odziedziczyłeś po kimś kolekcję starych winylowych płyt, czas na zakup gramofonu! Jak wybrać dobry i tani gramofon? Czym powinien się charakteryzować? 

Jak zbudowany jest gramofon? 

GramofonGramofon fot. Shutterstock


Płyty winylowe mają analogowe nagranie dźwiękowe zapisane w postaci rowka. Znajdują się w nich nierówności, które sprawiają, że igła gramofonu zaczyna drgać, co następnie przetwarzane są na sygnał elektryczny. Dźwięki, które powstają w ten sposób są wzmacnianie i przekazywane do głośników.  

Na gramofon składają się: 

 • Talerz 
 • Ramię 
 • Wkładka z igłą gramofonową. 

Talerz to główny element gramofonu, który obraca się z określoną prędkością dostosowaną do prędkości płyty. Ważne, aby talerz był bardzo stabilny, aby nie powodować dodatkowych drgań. Ramię z kolei utrzymują wkładkę. Mogą różnić się między sobą kształtem i długością. Najpopularniejsze ramiona to te w kształcie litery S i te proste.  

Jak wybrać pierwszy gramofon? 

GramofonGramofon fot. Shutterstock


Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z winylami, nie warto przepłacać na niezwykle drogi sprzęt. Oczywiście, warto poszukać urządzenia rozwiniętego technologiczne, oferującego duże możliwości. Przede wszystkim należy wybrać model, który oferuje nam możliwość wyboru prędkości odtwarzanych winyli.  

Jak dbać o gramofon? 

GramofonGramofon fot. Shutterstock

Przy zakupie gramofonu niezwykle ważna jest dbałość o czystość sprzętu oraz płyt. Regularne czyszczenie igły oraz winyli bardzo dobrze wpływa na trwałość gramofonu, wydłużając ich żywotność. Być może warto zakupić wraz z tym sprzętem specjalną ręczną myjkę.  

Czy warto kupić gramofon? Jeżeli kochamy słuchać muzyki, to na pewno nie będziemy zawiedzeni tym zakupem. Pozwala on cieszyć się głębią słuchanych melodii, a jego używanie ma swój niepowtarzalny klimat.  

Więcej o:
Komentarze (8)
Zaloguj się
 • jac_l_w

  Oceniono 16 razy 12

  Mały talerz i wkładka piezo świadczą, że jest to zabawka, a nie gramofon do delektowania się muzyką. Dodatkowo wkładka piezo wymaga sporego nacisku na płytę, co powoduje przyspieszone zużycie płyty skutkujące dalszym pogorszeniem jakości dźwięku.

 • a.jej.rkoniak

  Oceniono 10 razy 8

  jak jest tani, to nie jest dobry

 • mistermadmat

  Oceniono 8 razy 6

  Elektro śmieć a nie gramofon .

 • york102

  Oceniono 3 razy -1

  Napisane dla Początkujących.

 • york102

  Oceniono 2 razy -2

  W tytule jest DLA POCZĄTKUJACYCH.

 • jac_l_w

  Oceniono 8 razy -2

  Demokracja po rosyjsku: czy jesteś bezdomnym, czy milionerem, dla władzy tak czy siak jesteś śmieciem, z którym można zrobić wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX