Krzesło brazylijskie to pochodna tradycyjnego hamaka, różni się pozycją siedzenia na nim, ale zdecydowanie zapewnia ono relaks i daje możliwość delikatnego bujania. Krzesło brazylijskie nie jest jednak przeznaczone tylko do ogrodu lub na taras, świetnie sprawdzi się również we wnętrzach mieszkań.
Styl w jakim najlepiej sprawdzi się krzesło brazylijskie - boho. W tym stylu, który cechuje artystyczny nieład, ogromna niezależność i swoboda, krzesło brazylijskie będzie pasować jak nigdzie indziej.
Ciekawe sploty, chwosty i kolorowe tasiemki z pewnością będą pięknym dodatkiem do wnętrza inspirowanego bohemą. Wnętrza te cechują się również przytulnością, a akurat jej nie możemy odmówić hamakowi, który otula nas i delikatnie kołysze.
Na hamaku się leży, a w krześle brazylijskim się siedzi. Legendy głoszą, że pierwszym Europejczykiem, który zasiadł na krześle brazylijskim był odkrywca i żeglarz Krzysztof Kolumb, kiedy dotarł on do wybrzeży Ameryki Południowej. Czy to prawda czy jedynie historia anegdotyczna? Najważniejsze, że hamaki te trafiły do Europy i dają nam teraz możliwość relaksu.
Podobne obiekty do krzesła brazylijskiego znaleźć można zagłębiając się w historię kultury Meksyku, Wenezueli lub Indii, w każdej z tych kultur odnajdujemy podobne przykłady mebli do bujania. Jednak na stałe w naszym języku zagościła nazwa: fotel brazylijski.
Charakterystycznym elementem fotela brazylijskiego jest drewniany drążek, a do jego końców jest przymocowany jest materiał, który stanowi siedzisko fotela. Całą tą formę można przymocować do gałęzi drzewa, do sufitu, ale również do ścian lub specjalnego stojaka.
Najczęściej wspomnianą zaletą wiszących foteli brazylijskich jest ich wygoda. Dzięki miękkiemu materiałowemu siedzisku masz szansę odciążyć swój kręgosłup, dzięki czemu relaks w fotelu brazylijskim może być niezwykle komfortowy. Dodatkowo miękka, materiałowa forma wiszącego krzesła jest odpowiednia zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Dodatkowo krzesła brazylijskie charakteryzują się piękną estetyką wykonania. Wyróżniają się również ciekawymi splotami, frędzlami i chwostami (chwost to ozdobne zakończenie sznurków i pasków). Te piękne detale wykończenia fotela będą piękną ozdobą i sprawią, że nawet niezbyt atrakcyjny balkon stanie się pięknym przytulnym i klimatycznym miejscem. Hamak brazylijski jest również mniejszy niż tradycyjny hamak, więc zmieści się nawet w mniejszych wnętrzach, lub niezbyt dużych ogrodach.
Krzesło brazylijskie na balkonie będzie elementem nadającym mu przytulności, dzięki czemu nasza oaza relaksu będzie zachęcała do wypoczynku każdego dnia.
Po złożeniu hamaka łatwo można go zabrać ze sobą w podróż, gdyż jest lekki i poręczny, a z łatwością zamontujemy go np na campingu podczas letnich wojaży.
Fotel brazylijski jest uniwersalnym elementem wystroju, który najlepiej sprawdzi się w stylu boho, ale przez jego uniwersalność możemy go również wykorzystać we wnętrzach i ogrodach urządzonych w innych stylach. Odpowiednio dobierając kolory i materiały możemy dopasować ten mebel nawet do wnętrz w stylu klasycznym lub glamour.
Uniwersalność krzesła jest również podyktowana tym, że po sezonie letnim, możesz przenieść go do domu i zawiesić w salonie lub sypialni.
Gdy chcemy zamontować krzesło brazylijskie ważne, jest by miejsce do którego chcemy go przymocować było wytrzymałe i by przestrzeń wokół była bezpieczna.
Fotel hamakowy można przytwierdzić do sufitu, drzewa, ale też np specjalnego stojaka. Bezpieczne otoczenie hamaka oznacza, przestrzeń wokół była pozbawiona przeszkód, tak by bujając się nie obijać się o inne obiekty i ściany. Najlepszy sposób by wyznaczyć przestrzeń potrzebną na powieszenie hamaku to określenie pustej średnicy wokół punktu zaczepu, powinno wynosić minimum 1 metr, a wysokość od sufitu do podłogi nie może być mniejsza niż 2,3 cm.
Gdy chcemy by z fotela brazylijskiego korzystały również dzieci, warto zawiesić jego siedzisko trochę niżej, tak aby zapewnić bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników.
Krzesło brazylijskie możemy kupić gotowe, ale może to być również nasz projekt DIY, który zapewni nam na pewno sporo satysfakcji.
Najważniejsze, gdy chcemy sami wykonać krzesło brazylijskie jest zwrócenie uwagi na wytrzymałość materiału, z którego chcemy wykonać siedzisko. Najlepszy będzie materiał, który będzie mocny, odporny na wilgoć i rozdarcia - dzięki temu zapewni on nam bezpieczny wypoczynek.
Obecnie łatwo dostępne są różne tkaniny ogrodowe, wybierzcie te o gramaturze 200-260 g/m2. Dzięki temu Wasz hamak będzie miał odpowiednią wytrzymałość.
By samodzielnie wykonać hamak brazylijski potrzebujesz:
Gdy nie macie odpowiedniego miejsca na suficie by zamontować hamak, postawcie na stojak na krzesło brazylijskie, kupicie go gotowego do złożenia, a oszczędzicie sobie wiercenia w stropie.
Mając wszystkie potrzebne elementy, należy starannie podejść do wykonania, a przede wszystkim wszelkich łączeń, aby nasz hamak był nie tylko wygodny, ale również bezpieczny w użytkowaniu. By zabezpieczyć łączenia poszczególnych elementów, nie ograniczaj się do pojedynczego szwu, lepiej wykonać je potrójnie, dzięki czemu dodatkowo wzmocnimy całe siedzisko.
W pierwszym kroku, gdy szyjemy nasz własny fotel wiszący - krzesło brazylijskie, z dużego kawałka mocnego materiały wycinamy trapez o wymiarach 150 cm dolnej podstawy i 100 cm górnej krawędzi.
Resztki, które powstaną z wyciętego trapezu wykorzystujemy na uszycie szelek, które pomogą nam zamocować tkaninę do drążka. Potrzebujemy minimum 24 sztuki pasków o wymiarach ok 12cm x 2/3 cm.
Przez powstałe szelki, po przyszyciu ich do naszego siedziska będziemy przeciągać sznurki, które następnie przeciągniemy przez otwory w drewnianym kijku.
Po odpowiednim zamontowaniu wszystkich sznurków i upewnieniu się, że szwy są wystarczająco mocne, możemy zamontować karabińczyk i zawiesić nasz gotowy fotel.