Jak radzić sobie z kleszczami w okresie letnim? Wszystko, co musisz wiedzieć o opryskach

Okres letni to początek sezonu na plenerowe imprezy i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Niestety, wiąże się to z możliwością nabawienia się kleszcza. Choć są niewidoczne gołym okiem, stanowią one poważne zagrożenie dla ludzi.

Na szczęście istnieją sposoby, aby skutecznie pozbyć się kleszczy. Wystarczy opryskać ogród preparatem na kleszcze. Gdy wychodzimy na zewnątrz, na łąkę, górską wędrówkę czy spacer zawsze pamiętamy o opryskaniu przeciwko kleszczom. Jednak nie myślimy o zabezpieczeniu, gdy wychodzimy do własnego ogrodu. To błąd, ponieważ nawet tam powinniśmy wykonać oprysk na kleszcze. 

Oprysk na kleszcze w ogrodzie 

KleszczKleszcz fot. Shutterstock

Można poradzić sobie w dwojaki sposób. Pierwszą opcją jest spryskanie swojego ciała, co ma za zadanie odstraszyć kleszcze. Niestety, nie zawsze jest to skuteczne, ponieważ nie zawsze da się ochronić każdy fragment własnego ciała. Drugą opcją jest dokładnie opryskanie swojego ogrodu. Pozwoli to ochronić nie tylko ciebie, ale i twoje zwierzęta domowe. Opryski w ogrodzie są bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla czworonogów. Co więcej, nie zostawiają śladu na roślinach ani nie cechują się nieprzyjemnym zapachem. W ich przypadku ważne jest również to, że taki zabieg można zrobić samodzielnie. Będziemy do tego potrzebować jedynie opryskiwacza ogrodowego. Oczywiście można również zaangażować do tego pomoc w postaci profesjonalnego ogrodnika. 

Skuteczny oprysk na kleszcze 

Kleszcze to bardzo groźne pasożyty, które przenoszą liczne choroby. Z tego powodu należy je wyeliminować. Opryski na kleszcze dzielą się na dwie kategorie, opryski ekologiczne lub chemiczne. Czym one się różnią? Te pierwsze to naturalne substancje uniemożliwiające kleszczom ruch oraz oddychanie. W efekcie prowadzi to do ich wyginięcia. Z kolei preparaty chemiczne zabijają nie tylko dorosłe owady, ale ich larwy. 

Czego dokładnie potrzebujemy do opryskania ogrodu? Na pewno nie obędzie się bez opryskiwacza (może być ręczny, ciśnieniowy lub plecakowi). Potrzebna będzie również odpowiednia ochrona w postaci specjalnych rękawic. Chronić należy również oczy, dlatego przydadzą się również okulary ochronne. Ostatnia kwestia to wybór preparatu do oprysków. To od nas zależy czy oprysk na być na bazie substancji naturalnych czy chemicznych. Uwaga! Warto zwrócić uwagę na to, że alergicy podczas opryskiwania ogrodu powinni także użyć maseczki ochronnej.  

Oprysk na kleszcze i komary do ogrodu 

KleszczKleszcz fot. Shutterstock

W jakich miejscach w ogrodzie zagnieżdżają się kleszcze? Te pajęczaki lubią wilgotne i zaciemnione obszary, dlatego ograniczenie miejsce tego typu to naturalny sposób na pozbycie się kleszczy. Nawet tych, które zostaną przyniesione na do naszego ogrodu na sierści naszych zwierząt. Dlatego jeśli w twoim ogrodzie znajdują się kępy liści lub drewno składowane na gruncie - sprzątnij je. Warto pamiętać również o tym, istnieją rośliny odstraszające kleszcze (i komary). Kwiatami, które się do nich zaliczają to lawenda, kocimiętka, chryzantema dalmatyńska i clematis.  

Opryski na kleszcze opinie 

Warto zapoznać się z opiniami użytkowników oprysków na kleszcze i komary w ogrodzie. Według nich ten sposób działa i z powodzeniem eliminuje problem pajęczaków na cały miesiąc. Z tego względu warto pamiętać o tym, że opryski na kleszcze warto regularnie powtarzać. Należy robić to co trzydzieści dni, ponieważ opryski na kleszcze (zarówno te chemiczne, jak i ekologiczne) działają doraźnie. Bardzo ważną kwestią jest fakt, aby opryski na kleszcze w trawie wykonywać na uprzednio przystrzyżonej murawie. Dzięki utrzymaniu trawy na niskiej wysokości oprysk może skuteczniej działać. 

Pozostaje zatem kwestia – jaki oprysk na kleszcze w ogrodzie. Jak już zostało to powiedziane, opryski dzielą się na chemiczne i ekologiczne. Skuteczny oprysk na kleszcze to ten przeznaczony do użytku profesjonalnego. Można rozpoznać je po tym, że nie są to gotowe preparaty w sprayu, tylko specjalne koncentraty przeznaczone do rozpuszczenia w wodzie. Nanosi się je na rośliny za pomocą opryskiwacza. Warto wiedzieć, że większość środków na kleszcze pozbędzie się również komarów, much oraz muszek.  

Jak wykonać naturalny oprysk na kleszcze? W tym celu potrzebujemy gałązek czeremchy zwyczajnej, zwanej także śliwą kocierpką. Wystarczy wrzucić posiekane gałązki do dużego garnka i zalać je zimną wodą. Następnie trzeba szybko doprowadzić ją do temperatury wrzenia. Gdy woda zacznie się gotować należy zmniejszyć ogień, a następnie gotować przez minimum pół godziny. Po tym czasie należy odstawić garnek w chłodne miejsce. Po przestygnięciu można przelać płyn do atomizera i spryskać nim trawniki, krzewy i drzewa. Jest to całkowicie naturalne rozwiązanie, bezpieczne również dla dzieci.  

Pozostaje teraz kwestia – kiedy wykonywać opryski na kleszcze? Już wiemy, że powinniśmy robić to częstotliwością miesiąca. Jednak jaka pora dnia jest na to najbardziej odpowiednia? Do naszego ogrodu codziennie przybywają nie tylko szkodniki takie jak kleszcze i komary, ale i pożyteczne owady, na przykład pszczoły. Pik ich aktywności przypada na popołudnie, z kolei wieczorami i porankami są o wiele mniej aktywne. Z tego powodu warto wykonywać opryski właśnie w tych porach dnia, niezależnie od tego czy wykonujesz je środkami naturalnymi czy chemicznymi.  

Ekologiczny czy chemiczny? 

KleszczKleszcz fot. Shutterstock

Na rynku istnieje różnorodna oferta oprysków na kleszcze. Niektóre przygotowane są na bazie substancji naturalnych, podczas gdy inne pozyskuje się w wyniku przemian chemicznych w laboratorium. Już wiemy, że opryski chemiczne zabijają larwy i kleszcze na miejscu, podczas gdy ich naturalne odpowiedniki uniemożliwiają im ruch i oddychanie (i w konsekwencji kleszcze giną wolniej). Dostępne na rynku chemiczne preparaty owadobójcze wymagają rozcieńczenia preparatu z wodą w odpowiednich proporcjach. Roztwór przygotowany w te sposób rozpyla się w miejscach, gdzie mogą występować kleszcze.  

Najczęściej wykorzystuje się środki oparte na cypermetrynie, permetrynie i alfa-cypermetrynie. Oprócz tego w produkcji preparatów na kleszcze wykorzystuje się również tetrametryna, deltametryna i etofenproks. Co ważne, działają one nie tylko na dorosłe osobniki, ale również i na larwy. Uniemożliwiają tym samym dalsze rozmnażanie. 

Jak z kolei działają naturalne, ekologiczne opryski na kleszcze? Bardzo często bazują one na silikonie lub innych substancjach organicznych. Niezwykle popularny wśród nich jest olej rydzowy, który jest również specjalnie dostosowany do oprysków. Możliwe jest rozpuszczenie go w wodzie i zastosowanie w roli naturalnego preparatu na kleszcze i inne owady. Jak działają? Podczas spryskania kleszcz zostaje unieruchomiony, jednocześnie zatykają mu się przetchlinki, czyli otwory oddechowe. Niestety, warto mieć na uwadze, że preparaty naturalne działają na wszystkie owady w zasięgu celu. Ich zaletą jest z kolei, że pajęczaki nie mogą się uodpornić na środki bio . 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.