Top 5 najpopularniejszych stylów wnętrzarskich

Urządzenie mieszkania to nie lada zadanie. Dużą podpowiedzią może być wybranie określonego stylu, w jakim ma być urządzony dany pokój i trzymanie się pewnych utartych ram. Na jakie style warto teraz zwrócić uwagę? Co jest obecnie najbardziej modne?

Wiele osób, gdy urządza dom albo mieszkanie nie decyduje się na jeden, określony styl. Wręcz przeciwnie, w wielu wnętrzach mamy do czynienia z istnym misz-maszem różnorodnych stylów, dekoracji i kolorów.  

Styl nowoczesny  

Nowoczesna łazienkaNowoczesna łazienka fot. Shutterstock

To, na co należy zwrócić uwagę to fakt, że nowoczesne wnętrze cechują się przede wszystkim funkcjonalnością i prostotą. Wzory i zdobienia przeszły do lamusa, ponieważ uznano je za mało praktycznie. To styl, który na dobre rozwinął się w XX wieku jako przeciwwaga do stylów wieku XIX, które cechowały się bogatym zdobnictwem. Bardzo dużą rolę w przypadku stylu nowoczesnego odgrywają barwy. Najbardziej popularne kolory to: czarny, szary, biały i beżowy. Warto mieć na uwadze, że pomieszczenia w stylu nowoczesnym mają być stonowane, nie wybiera się intensywnych barw (może jedynie w ramach niewielkich akcentów kolorystycznych).  

Styl skandynawski 

Styl skandynawski, za sprawą popularnego wnętrzarskiego sklepu, na stałe zagościł w Polsce. Pomieszczenia urządzone w tym stylu są przede wszystkim funkcjonalne, cechuje je także prostota i jasność. Ważne, aby pokoje urządzone w stylu skandynawskim były przestronne. We wnętrzach tego typu dominują ciepłe kolory, takie jak różne odcienie brązu. Oprócz tego widać w nich również biele i szarości. Jakie kolory mają dodatki? Najczęściej są to dodatki w pastelowych kolorach.  

Styl rustykalny 

Salon w stylu rustykalnymSalon w stylu rustykalnym fot. Shutterstock

Gdy mamy na myśli styl rustykalny, kojarzy nam się on przede wszystkim z naturalnymi materiałami. Meble w tym stylu tworzą przyjemną, ciepłą atmosferę. Styl rustykalny jest inspirowany... chłopskimi chatami z przełomu XIX i XX wieku. We wnętrzach tego typu króluje przede wszystkim drewno, nie tylko w postaci parkietu. Drewniane meble, słupy i belki stropowe – to są tropy, którymi trzeba podążać w przypadku osób, które chcą urządzić swoje wnętrze w stylu rustykalnym.  

Styl klasyczny 

Styl klasyczny jest uniwersalny i ponadczasowy. Wnętrza wykończone w duchu tego stylu są przytulne i ciepłe - można powiedzieć, że to typowo rodzinne aranżacje. Duży wpływ na rozwój stylu klasycznego miał klasycyzm, który był silnym kierunek architektonicznym na przestrzeni wieków. Bardzo ważną zasadą jest zasada symetrii – chodzi o symetryczne ustawienie mebli względem siebie itd. Ważne jest również zachowanie harmonii i równowagi, nie tylko w kolorystyce, ale i w wykończeniu wyposażeniu wnętrz.  

Styl minimalistyczny 

Minimalistyczny pokójMinimalistyczny pokój fot. Shutterstock

To, co charakteryzuje styl minimalistyczny to przestronność i harmonia. Co więcej, minimalizm potrafi być niezwykle eleganckie. Ważne jest również odpowiednie wykorzystanie barw. We wnętrzach tego typu dominują jasne kolory, często biały i szary, beżowy i brązowy. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również wprowadzenie dodatkowego akcentu kolorystycznego. 

Warto urządzić mieszkanie w jednorodnym stylu ze względu na to, że jest to o wiele bardziej estetyczne. Który styl podoba wam się najbardziej?  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.