Wiele osób, gdy urządza dom albo mieszkanie nie decyduje się na jeden, określony styl. Wręcz przeciwnie, w wielu wnętrzach mamy do czynienia z istnym misz-maszem różnorodnych stylów, dekoracji i kolorów.
To, na co należy zwrócić uwagę to fakt, że nowoczesne wnętrze cechują się przede wszystkim funkcjonalnością i prostotą. Wzory i zdobienia przeszły do lamusa, ponieważ uznano je za mało praktycznie. To styl, który na dobre rozwinął się w XX wieku jako przeciwwaga do stylów wieku XIX, które cechowały się bogatym zdobnictwem. Bardzo dużą rolę w przypadku stylu nowoczesnego odgrywają barwy. Najbardziej popularne kolory to: czarny, szary, biały i beżowy. Warto mieć na uwadze, że pomieszczenia w stylu nowoczesnym mają być stonowane, nie wybiera się intensywnych barw (może jedynie w ramach niewielkich akcentów kolorystycznych).
Styl skandynawski, za sprawą popularnego wnętrzarskiego sklepu, na stałe zagościł w Polsce. Pomieszczenia urządzone w tym stylu są przede wszystkim funkcjonalne, cechuje je także prostota i jasność. Ważne, aby pokoje urządzone w stylu skandynawskim były przestronne. We wnętrzach tego typu dominują ciepłe kolory, takie jak różne odcienie brązu. Oprócz tego widać w nich również biele i szarości. Jakie kolory mają dodatki? Najczęściej są to dodatki w pastelowych kolorach.
Gdy mamy na myśli styl rustykalny, kojarzy nam się on przede wszystkim z naturalnymi materiałami. Meble w tym stylu tworzą przyjemną, ciepłą atmosferę. Styl rustykalny jest inspirowany... chłopskimi chatami z przełomu XIX i XX wieku. We wnętrzach tego typu króluje przede wszystkim drewno, nie tylko w postaci parkietu. Drewniane meble, słupy i belki stropowe – to są tropy, którymi trzeba podążać w przypadku osób, które chcą urządzić swoje wnętrze w stylu rustykalnym.
Styl klasyczny jest uniwersalny i ponadczasowy. Wnętrza wykończone w duchu tego stylu są przytulne i ciepłe - można powiedzieć, że to typowo rodzinne aranżacje. Duży wpływ na rozwój stylu klasycznego miał klasycyzm, który był silnym kierunek architektonicznym na przestrzeni wieków. Bardzo ważną zasadą jest zasada symetrii – chodzi o symetryczne ustawienie mebli względem siebie itd. Ważne jest również zachowanie harmonii i równowagi, nie tylko w kolorystyce, ale i w wykończeniu wyposażeniu wnętrz.
To, co charakteryzuje styl minimalistyczny to przestronność i harmonia. Co więcej, minimalizm potrafi być niezwykle eleganckie. Ważne jest również odpowiednie wykorzystanie barw. We wnętrzach tego typu dominują jasne kolory, często biały i szary, beżowy i brązowy. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również wprowadzenie dodatkowego akcentu kolorystycznego.
Warto urządzić mieszkanie w jednorodnym stylu ze względu na to, że jest to o wiele bardziej estetyczne. Który styl podoba wam się najbardziej?