Zadaszenie tarasu - jakie rozwiązania są najlepsze? Oto propozycje

Jak zadaszyć taras, by cieszyć się posiłkami i miło spędzonym czasem na świeżym powietrzu, bez względu na warunki pogodowe? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych, ciekawych rozwiązań.

Zadaszenie tarasu.Zadaszenie tarasu. Fot. Shutterstock

Istnieje wiele rozwiązań i materiałów, z jakich wykonuje się zadaszenie tarasu. Dlatego najlepiej zaplanować to już na etapie budowy domu lub projektowania strefy relaksu pod chmurką. Jeśli jest to niemożliwe, istnieją także sposoby, dzięki którym w prosty sposób będzie można stworzyć estetyczne i praktyczne zadaszenie tarasu lub balkonu. 

Najlepsze rozwiązania na zadaszenie tarasu

Zadaszenie tarasu można wykonać samemu lub skorzystać z gotowych rozwiązań, jakie oferują różni producenci. Warto jednak wcześniej dobrze przemyśleć materiał, z jakiego ma być wykonane oraz styl, który wpływa nie tylko na estetykę tworzonego miejsca relaksu ale całego budynku. Należy też się zastanowić czy zadaszenie tarasu ma chronić tylko przed słońcem czy również przed deszczem. Ważny jest też budżet, ponieważ poszczególne rozwiązania mają bardzo różne ceny. 

Zadaszenie tarasu może być wykonane z drewna, aluminium, szkła, materiałów poliwęglanowych czy tkanin wodoodpornych. 

Zadaszenie tarasu.Zadaszenie tarasu. Fot. Shutterstock

Aluminiowe zadaszenie tarasu

Popularnym, stylowym, wytrzymałym, ale drogim rozwiązaniem jest lamelowe zadaszenie tarasu na aluminiowych wspornikach. Gwarantuje świetną ochronę przed słońcem i deszczem. Lamele można też dowolnie rozsuwać w zależności od kąta padania promieni słonecznych albo łączyć w formę jednego, szczelnego dachu. Aluminiowe zadaszenie doskonale sprawdza się na dużych tarasach, jak też średniej wielkości balkonach. 

Drewniane zadaszenie tarasu

To stylowe i wytrzymałe rozwiązanie na zadaszenie tarasu w domu nowoczesnym, vintage czy skandynawskim. Wymaga jednak wcześniejszej impregnacji, zabezpieczenia przed wilgocią i sezonowego odświeżania. W tym celu warto użyć drewnochronu i dobrego olejowosku, by znowu prezentowało się jak nowe. 

Szklane zadaszenie tarasu

Szklane zadaszenie tarasu często uzupełnia aluminiowa konstrukcja. Dobrze chroni przed deszczem, a trochę gorzej przed słońcem. Jest bardzo trwałe i stylowe, ale niezbyt łatwe do czyszczenia. Tańszym zamiennikiem szkła jest poliwęglan, który wytrzymuje nawet 10 lat. Jest też łatwiejszy w montażu. 

Materiałowe zadaszenia tarasu

Popularnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju markizy. Mogą mieć nawet 5 metrów szerokości i około 3,5 metra głębokości, chować się całkowicie lub częściowo. Świetnie chronią przed słońcem, zabezpieczają też przed deszczem. Należy je jednak składać gdy wieje silny wiatr. Cena? Dobra. Uzależniona jest od wybranego modelu. Najdroższe są markizy sterowane elektronicznie, wyposażone w czujniki pogodowe. 

O czym warto pamiętać podczas wyboru najlepszego zadaszenia tarasu? 

Zgodnie z prawem budowalnym nie trzeba mieć pozwolenia na zadaszenie tarasu przed domem. Warto jednak pamiętać o przygotowaniu stabilnego fundamentu pod słupki, na przykład betonowego, w którym obsadza się stalowe kotwy. Należy też wybrać odpowiedni rozmiar podpór i krokiew, które będą odpowiadały wymiarom tarasu. 

Zadaszając taras w bloku, warto wcześniej przeczytać wytyczne od architekta, który projektował wielorodzinny budynek mieszkalny. 

Przed wybraniem najlepszego rozwiązania, warto też uwzględnić stronę świata, na którą wychodzi taras. Zgodnie z nią przedstawiamy nasze propozycje. 

  • Zadaszenie tarasu od strony północnej - najlepszym rozwiązaniem będą markizy, które nie ograniczają dostępu do światła
  • Zadaszenie tarasu od strony południowej - stała, aluminiowa konstrukcja będzie dobrym pomysłem, ponieważ słońce zagląda w okna przez większość dnia
  • Zadaszenie tarasu od strony wschodniej - dobrze sprawdzi się rozwiązanie z poliwęglanu, które przepuszcza światło, ponieważ słońce świeci wyłącznie w godzinach porannych
  • Zadaszenie tarasu od strony zachodniej - najlepsze będą markizy, szklane i poliwęglanowe rozwiązania, które przepuszczają światło, ponieważ najwięcej słońca jest po południu. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.