Dzisiaj patchwork wychodzi również poza modę. Dzięki tej metodzie wytwarza się nie tylko ubrania, kapy i narzuty, ale i meble czy dodatki do domu, takie jak dywany. Jak narodziła się ta przełomowa technika?
Tak jak zostało już to powiedziane, początkowo patchwork powiązany był bezpośrednio z problemem ubóstwa. Każdy, nawet najmniejszy, kawałek materiału był wykorzystywany do cerowania ubrań, pościeli, prześcieradeł. Nic nie mogło się zmarnować, dlatego nawet ze znoszonych ubrań wycinano najlepsze fragmenty.
Wszystko jednak zmieniło się pod koniec XIX wieku, kiedy do domu mieszczan zawędrowała moda na patchwork. Zaradne gospodynie zainspirowane działaniem niższych warstw społecznych szyły nowe suknie, pościele i zabawki z niemodnych już kreacji wieczorowych. Tak rozpoczął się boom na patchwork, ale jego pik przypadł dopiero na lata 80. XIX wieku, kiedy moda ta rozprzestrzeniła się w Anglii, Australii oraz Ameryce Zjednoczonej.
W świecie mody i wnętrzarskim istnieje wiele styli patchoworku. Różnicuje się je ze względu na metodę wykonania. Wyróżnia się style wiktoriański i pionierów amerykańskim. Oprócz tego rozróżnia się także technikę zszywania kawałów z lewej strony i odwracania ich na prawo.
Styl wiktoriański charakteryzuje się śmiałym zdobnictwem. Wycinane kawałki nie były w żaden sposób spójne ani symetryczne, ale za to były to materiały luksusowych materiałów, takich jak aksamit czy jedwab. W wiktoriańskiej Anglii nie korzystano z żadnych szablonów. Wycinano niesymetryczne kształty, a następnie zszywano je na kanwę, tak, aby fragmenty do siebie pasowały.
Z kolei styl pionierów amerykańskich charakteryzuje spójność i symetria. W przypadku tkanin w tym stylu naszywa się równoległe fragmenty tkaniny wykrojone w kształcie kwadratu. Patchwork w tym stylu jest o wiele mniej ozdobny niż ten wywodzący się z Anglii.
Na rynku istnieje szeroka oferta produktów wykonanych metodą patchworkową. Wiele z nich możesz wykonać samodzielnie, np. poprzez zszycie starych spodni w narzutę na łóżko. Jednak w przypadku mebli warto zdać się na projektantów.
W ofercie sklepu Desingtown dostępne są patchworkowe fotele i dywany. Szeroki asortyment oferuje produkty w wielu wzorach i kolorach. Dzięki nim z łatwością odmienisz swoje wnętrze i nadasz mu niepowtarzalnego charakteru.