Design dla dzieci - alternatywny czy tradycyjny? Projektanci mają różne wizje

Wioleta Bednarczyk
14.07.2022 11:26
"Zauważyłam, że młodzi rodzice coraz częściej interesują się alternatywnymi metodami zabawy swoich dzieci". Czy tylko takie projekty dla najmłodszych są teraz top? Przedstawiamy najlepsze prace, które docenili eksperci designerskich konkursów, między innymi Red Dot i Make Me.

Polscy projektanci przedstawiają różnorodne wizje designu dla dzieci. Meble, zabawki, różne sprzęty, dodatki, które nagrodzono w designerskich konkursach, mają nie tylko nowoczesną, funkcjonalną i bezpieczną dla zdrowia formę. Powstają też niestandardowe, a jednocześnie ładne projekty, które zachęcają do kreatywnej zabawy, uczą i pomagają w rozwoju cech motorycznych. Wiele z nich sprawdzi się też nie tylko w domu, ale podczas różnych aktywności i zabawy w terenie. 

Multimedialne zwierzątka Animals

Zwierzęce kształty w kilku wariantach, solidna drewniana rama, w której osadzony jest ekran na treści multimedialne. To projekt o nazwie Animals, który stworzył Piotr Jagiełłowicz z Digitall Concept. Otrzymał nagrodę Red Dot, czyli designerską czerwoną kropkę w kategorii Red Dot Product Design 2022. Jury doceniło jego styl, funkcjonalność i ekologiczną formę. Seria tych multimedialnych zabawek z edukacyjnymi grami skierowana jest do najmłodszych dzieci. 

W produktach Animals uwzględniliśmy potrzeby biznesowe w poszanowaniu społecznej odpowiedzialności. Poprzez wykorzystanie materiałów ekologicznych: naturalnej drewnianej sklejki oraz okładziny na bazie oleju, osiągnęliśmy minimalistyczną, a zarazem bezpieczną propozycję przeznaczoną dla dzieci

– wyjaśnia Piotr Jagiełłowicz. 

Kreatywne klocki Bavvic  

Można budować z nich różne konstrukcje, są neutralne pod względem płci i odpowiednie dla dzieci w różnym wieku. Zostały stworzone także z uwzględnieniem potrzeb maluchów z zaburzeniami sensorycznymi. Fascynują właściwościami dotykowymi, także geometrycznymi kształtami i harmonijną gamą kolorystyczną. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną, kreatywne myślenie, sprzyjają koncentracji - oto minimalistyczne, ekologiczne klocki Bavvic, które zaprojektował Maciej Sokolnicki. Projekt również otrzymał designerską, czerwoną kropkę w konkursie Red Dot 2022. 

Bellamy - łóżeczko z szafką i przewijakiem, które rośnie wraz z dzieckiem

Łóżeczko dziecięce też może być wielofunkcyjnym meblem. Bellamy łączy strefę spania z przydatnym przewijakiem dla dziecka i praktyczną szafką z szufladami. To mebel, który można dostosować do potrzeb najmłodszych. Będzie idealne dla niemowlaka, jak też starszaka, ponieważ z łóżka dziecięcego może przekształcić się w większe łóżko o długości 160 cm, biurko lub szafkę z szufladami i półkami. Rama łóżka ma aż trzy ustawienia wysokości. 

Wielofunkcyjny mebel Bellamy stworzyły projektantki marki Husarska - Jadwiga Husarska-Sobina i Ewa Parfianowicz. Otrzymał nagrodę Red Dot 2022. 

Rowerek biegowy Goswift 

Czarno-żółty kolor, stylowe detale, solidna konstrukcja, wygodna forma, zaokrąglone krawędzie, które zwiększają bezpieczeństwo, miękka guma wokół kierownicy, chroniąca przed uderzeniami, duże, 12-calowe koła - ten rowerek biegowy otrzymał designerską, czerwoną kropkę w 2021 roku. Zaprojektowała go Patrycja Gorczak dla marki 4kraft. Waży jedynie 3,8 kg, dlatego mogą z niego korzystać małe dzieci. Ograniczony skręt kierownicy zabezpiecza też przed upadkiem. Ponadto rowerek biegowy Goswift rozwija koordynację ruchową i równowagę, a także doskonali umiejętność manewrowania. 

Everyday - wielofunkcyjny wózek dziecięcy 3w1

Wózek Everyday ma dużą gondolę z miękkim, oddychającym materacem, który szybko wchłania wilgoć. Natomiast siedzisko spacerówki można zamontować przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Dzięki kołom przednim, obracającym się o 360 stopni zapewnia niezwykle łatwe manewrowanie i prowadzenie w każdym terenie. Dlatego nadaje się na spacery miejskie czy leśne. Ponadto wózek Everyday jest lekki, funkcjonalny i solidnie wykonany. To projekt również Patrycji Gorczak, który w 2021 roku otrzymał nagrodę Red Dot. 

Projekty Goswift i Everyday zostały stworzone dla marki 4kraft Sp. z o.o.

Edukacyjna gra planszowa Menstruacja

Gra dla starszych dzieci (powyżej 7 roku życia), która nie tylko rozwija logiczne myślenie, ale umożliwia zdobywanie wiedzy o menstruacji. Składa się z okrągłej planszy, która zawiera 28 pól, charakteryzujących poszczególne dni cyklu, 16 pionków, czterościennej kostki, która symbolizuje 4 tygodnie – czas trwania cyklu i 46 kart przedstawiających zachowania i odczucia, towarzyszące kobietom podczas menstruacji. Jest też instrukcja obsługi. 

Gra Menstruacja otrzymała nagrodę w konkursie Make Me 2022, organizowanym przez Łódź Design Festival. Zaprojektowała ją Weronika Kamińska, 23-letnia studentka Scenografii oraz absolwentka Wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. 

Forms - system elementów wspomagający kreatywność i rozwój fizyczny dzieci

Forms to specjalnie opracowane kształty obiektów o różnej wielkości, które zachęcają do kreatywnej zabawy i pomagają w rozwoju cech motorycznych. 

- Zauważyłam, że młodzi rodzice coraz częściej interesują się alternatywnymi metodami zabawy swoich dzieci oraz podchodzą świadomie do rozwoju ich kreatywności. Pogłębiłam wiedzę na temat naturalnych placów zabaw, które wykorzystując otoczenie, tworzą przeszkody dla najmłodszych, aktywizują ich. Dlaczego zatem nie zaprojektować mebli, które nie ograniczają wyobraźni dzieci, dając im pole do własnej interpretacji? Tak właśnie powstał projekt Forms – system elementów wspomagający kreatywność i rozwój fizyczny dzieci [...] Zestaw 5 różnokolorowych elementów dostosowany jest do ich rozwoju. Opracowałam też dla nich paletę barw składającą się z kolorów RAL, ważną kwestią była uniwersalność zestawu. Zależało mi, aby nie był on skierowany do konkretnej płci. Kolory są żywe i bardzo radosne. Ciekawe formy przypominające abstrakcyjne rzeźby, mogą być też elementem wystroju pokoju dziecka [...] Zastosowane materiały pozwalają też na użytkowanie tych form na dworze, plaży i w wodzie - wyjaśnia projektantka Zuzanna Wdowik. 

System elementów Forms otrzymał nagrodę Make Me 2022. 

System elementów do zabawy 'Forms'.System elementów do zabawy 'Forms'. Fot. Make Me

Więcej o: