Metalowe, plastikowe czy drewniane? Jakie krzesła ogrodowe sprawdzą się najlepiej?

Magdalena Polak
13.07.2022 15:46
Na balkonie, tarasie lub w ogrodzie zdecydowanie nie może zabraknąć miejsc do siedzenia, dzięki którym będziemy mogli odpocząć i spotykać się z rodziną i znajomymi. Jakie krzesła ogrodowe wybrać do naszego ogrodu?

Na rynku jest dostępna bardzo szeroka oferta krzeseł i mebli ogrodowych, przez co czasami podjęcie decyzji o zakupie może być utrudnione. Jaki materiał wybrać? Które modele najlepiej się sprawdzą, te z podłokietnikami, a może rozkładane?

Wybierając meble do ogrodu lub na taras musimy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale również inne ważne czynniki, które wpłyną na użyteczność naszych mebli. 

Gdzie będą stały nasze krzesła ogrodowe? Gdy miejsce dla nich planujemy na niezadaszonym tarasie lub w ogrodzie powinniśmy zdecydować się na materiał, który będzie odporny na warunki atmosferyczne. Krzesła te powinny być odporne na działanie wilgoci oraz promieni słonecznych. Dzięki temu posłużą nam one przez kilka lat w dobrej kondycji. W końcu nie chcemy co roku wydawać pieniędzy na nowe krzesła, gdy nasze poprzednie wyblakną, popękają lub zardzewieją. 

Krzesła ogrodowe z polipropylenuKrzesła ogrodowe z polipropylenu Fot. Łazienka plus

Krzesła ogrodowe powinny być przede wszystkim praktyczne, czyli łatwe do czyszczenia i odporne na zabrudzenia. Meble stojące pod gołym niebem mogą wymagać intensywnego czyszczenia, warto więc by były wykonane z materiału, który można bez problemu myć pod bieżącą wodą. 

Komfort i ergonomia, to istotne czynniki, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze mebli ogrodowych. W końcu w lecie to właśnie w ogrodzie chcemy wypoczywać. Świetnie sprawdzą się krzesła z podłokietnikami i wygodnym oparciem. 

Planując aranżację ogrodu i tarasu, nie zapominajmy, że na zimę, krzesła ogrodowe warto byłoby schować, lub przynajmniej jakoś zabezpieczyć. Warto więc postawić na meble, które są łatwe w składowaniu i mogą być przechowywane np złożone jedno na drugie. Dzięki temu możemy zimą zaoszczędzić przestrzeń potrzebną na przechowywanie. Dobrym rozwiązaniem są również składane krzesła ogrodowe, które zajmują jeszcze mniej miejsca i świetnie sprawdzą się np na wyjeździe. \

Krzesła ogrodowe w intensywnych kolorach, pomogą zadbać o odpowiednią aranżację ogrodu lub tarasuKrzesła ogrodowe w intensywnych kolorach, pomogą zadbać o odpowiednią aranżację ogrodu lub tarasu Fot. Łazienka plus

Metalowe krzesła ogrodowe

Krzesła wykonane z metalu są trwałe i funkcjonalne, jeśli tylko będą odpowiednio zabezpieczone przed korozją, posłużą nam przez wiele lat. Należy jedynie uważać, gdy metalowe meble stawiamy w pełnym słońcu, szybko nabierają one temperatury i możliwe jest nawet oparzenie się o gorące elementy.

Jednak mimo tej wady, krzesła te są stabilne i odporne na warunki atmosferyczne, więc z pewnością dobrze się sprawdzą w naszych ogrodach i na tarasach. 

Plastikowe krzesła ogrodowe

Plastikowe krzesła wykonywane są z dwóch materiałów: z PVC czyli polichlorku winylu oraz z PP czyli polipropylenu. Są one dosyć ekonomiczną opcją, ale mogą również zaskakiwać designem i są dosyć praktyczne. Krzesła plastikowe są łatwe w czyszczeniu i nie wymagają impregnacji, jednak niektóre materiały mogą być bardziej podatne na blaknięcie koloru. 

Więcej o: