Parasol ogrodowy - z boczną czy centralną nogą? Top rodzaje i 18 hitów

Jaki parasol będzie najlepszy do ogrodu, a jaki na taras lub balkon? Przedstawiamy najpopualrniejsze rodzaje. Mamy też 18 ciekawych porpozycji. Wiele z nich ma teraz jeszcze lepszą cenę.

Parasol ogrodowy.Parasol ogrodowy. Fot. Shutterstock

Lato w Polsce też potrafi być bardzo słoneczne. Dlatego warto zadbać o produkty, które umilą wypoczynek i posiłki w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Parasol ogrodowy jest świetnym rozwiązaniem. W każdej chwili można go łatwo otwierać i zamykać. 

Jaki parasol kupić?

Warto postawić nie tylko na stylowy, ale wytrzymały i odporny na korozję parasol, z konstrukcją z profili stalowych albo aluminiowych i wodoodporną tkaniną. Do wyboru są też różne kształty i kolory parasola ogrodowego, m.in. beżowy, antracytowy, brązowy, czarny, zielony i wiele innych. 

Rodzaje parasola ogrodowego

Są różne rodzaje parasoli ogrodowych. Dlatego przed wyborem warto poznać kilka propozycji wolnostojących, jak również montowanych do stołu. 

  • parasol ogrodowy z pionową nogą ustawioną centralnie
  • parasol ogrodowy z boczną nogą i czaszą na wysięgniku
  • parasol ogrodowy z czaszą okrągłą
  • parasol ogrodowy z czaszą prostokątną
  • parasol ogrodowy z czaszą kwadratową

Parasol ogrodowy z pionową nogą ustawioną centralnie

To jeden z popularniejszych i tańszych modeli, który ma stelaż ustawiony centralnie. Posiada najczęściej mocną, metalową konstrukcję, u góry której znajduje się tzw. czasza parasola. Często montowany jest w otworze stołu ogrodowego lub umieszcza się go w solidnej podstawie i stawia w ogrodzie, niedaleko mebli wypoczynkowych. 

Parasol ogrodowy z boczną nogą i czaszą na wysięgniku

Boczna noga może być ustawiona pionowo lub łukowo. Natomiast czasza parasola umieszczona jest obok niej i często można regulować kąt jej nachylenia. Może mieć kształt okrągły, kwadratowy lub prostokątny, zaś średnicę od 2 do nawet 6 metrów. Dlatego taki rodzaj parasola świetnie nadaje się do postawienia tuż obok mebli jadalnianych, leżanek, sofy czy foteli ustawionych na tarasie lub balkonie. 

Parasol na balkon.Parasol na balkon. Fot. Shutterstock

Z jakich tkanin wykonuje się parasole? 

Do produkcji parasoli najczęściej stosuje się tkaniny poliestrowe lub akrylowe o różnej gęstości i grubości - im większe będą te parametry tym mniej słońca przepuszczą. Są najczęściej odporne nie tylko na wodę, ale promienie UV (skala ośmiostopniowa). Dlatego porządnie wykonane parasole potrafią zachować swój kolor przez wiele lat. 

Jaką podstawę warto wybrać? 

Podstawa parasola powinna być ciężka i stabilna, ustabilizowana na przykład betonowymi obciążnikami, by mogła utrzymać całą konstrukcję z czaszą w razie nagłej zmiany pogody i silnego wiatru. Można też kupić podstawę kamienną, betonową albo taką, którą można napełnić wodą lub piaskiem. Cena? Zazwyczaj od 150 do 500 zł. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA