Jak uchronić przed kleszczami siebie i swoich pupili

Lato w pełni, a co za tym idzie - spędzamy dużo czasu na zewnątrz. Grille, imprezy plenerowe, spacery, pikniki... warto jednak mieć na uwadze, że w trawie i zaroślach kryją się kleszcze. Te pajęczaki mogą przenosić niebezpieczne choroby. Jak się przed nimi uchronić?

KleszczKleszcz fot. Shutterstock

Kleszcze to zmora ludzi i ich pupili. Te niebezpieczne pajęczaki przyczepiają się do ciała i żerują na nim pijąc krew. To nie tylko nieprzyjemne, ale i niebezpieczne doświadczenie, bowiem kleszcze przenoszą groźne choroby. Jakie są sposoby, aby sobie z nimi poradzić?

Sposoby na kleszcze 

Sposób na kleszcze jest wiele, dlatego stosunkowo łatwo można zmniejszyć szanse na ukąszenie. Warto mieć na uwadze, że kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem. W południe ich aktywność spada. Jeśli nie chcemy złapać kleszcza, warto również unikać wysokich traw i krzewów. 

Jeżeli chodzi o naturalne metody, sprawdzonym sposobem na odstraszanie kleszczy są zioła i niektóre kwiaty. Lawenda, mięta pieprzowa, szałwia rozmaryn... Istnieje naprawdę wiele roślin, których nie lubią kleszcze. Można także użyć rozcieńczonych olejków eterycznych, np. olejku goździkowego, cytronelowego czy z drzewa sandałowego.  

Inne możliwości 

Można również skorzystać z szerokiej oferty producentów repelentów, chroniących nie tylko przed kleszczami, ale i przed komarami. Warto o nich pomyśleć szczególnie, jeśli w naszym domu mieszkają jakieś domowe zwierzęta, które wychodzą na dwór. Dwa sprawdzone sposoby na kleszcze dla zwierząt to krople i obroża. Miejmy jednak na uwadze, że ich skuteczność ograniczona jest do pewnego zakresu czasowego. Dlatego w okresie wiosenno-letnim należy dbać o to, aby regularnie je wymieniać.  

Oczywiście, istnieją również repelenty dla ludzi, są to zazwyczaj spryskiwacze. Można wybrać zarówno te zawierające w sobie silne substancje chemiczne, jak i te oparte na naturalnych olejkach eterycznych. Jak widać, można ochronić się przed kleszczami. Wystarczy tylko odpowiednie przygotowanie.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.